wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-01| Geodezja, Prawo

Wrześniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 9/2020. Materiałem okładkowym są trzy artykuły dotyczące prawa. Jest to związane z wejściem w życie 31 lipca dużej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także wzbudzającego sporo emocji rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych, które obowiązuje od 22 sierpnia.


Wrześniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
Przepisy rozporządzenia szeroko omówiliśmy wprawdzie w wydaniu sierpniowym, ale wracamy do tematu, ponieważ intensywne wykuwanie nowych standardów trwało aż do samego ministerialnego podpisu. Tym razem prezentujemy więc kilka istotnych zmian, które wprowadzono tuż przed publikacją rozporządzenia.

Czy najnowsza nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego doprowadziła do paraliżu ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej? Czy geodeci mog­li bez przestojów realizować swoje prace? Odpowiedzi na te pytania przynoszą z kolei wyniki ankiety GEODETY dotyczącej działania powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej po 31 lipca br. Pozostając przy nowelizacji Pgik, publikujemy najciekawsze pytania z wideokonferencji poświęconej nowym przepisom wraz z odpowiedziami GUGiK. Zagadnienia te przedstawione w takiej formie łatwiej przyswoić niż suche zapisy ustawy.

Kolejny przypadek z praktyki przedstawia sędzia Magdalena Durzyńska, która podkreśla, że dostęp do drogi dla nowo wydzielanych działek to w każdej sprawie kwestia priorytetowa. Niespełnienie tego wymogu zawsze będzie rodzić problemy i administracyjne, i cywilistyczne.

Bogdan Grzechnik wskazuje możliwości usprawnienia procedury połączenia nieruchomości i ich ponownego podziału na działki gruntu. Brakuje bowiem, niestety, przepisów wykonawczych, wzorów dokumentów i załączników graficznych, które rzeczywiście mogłyby ją uprościć.

Wiele firm geodezyjnych nadal nie posiada własnej strony inter­netowej albo posiada taką, której wygląd i treść trącą myszką. A przecież opracowanie atrakcyjnej witryny nie jest ani drogie, ani czaso­chłonne, ani trudne. Dlatego w najnowszym wydaniu publikujemy praktyczny poradnik, jak zrobić to samodzielnie.

Wydanie wrześniowe to również interesujący wywiad z Bartłomiejem Galasem, absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, założycielem firmy NatureManufacture, który opowiada, jak wykorzystuje fotogrametrię do tworzenia cyfrowych scenografii. Tych, którzy interesują się zastosowaniem nowych technologii w praktyce z pewnością zaintersuje też artykuł dotyczący porównania naziemnego skaningu laserowego oraz pomiaru fotogrametrycznego z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

W najnowszym GEODECIE ciekawy materiał znajdą również miłośnicy historii. Płk rezerwy dr Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej w latach 1999-2005, w drugiej części swojego artykułu (pierwszą opublikowaliśmy w sierpniu) opisuje batalię o wschodnią granicę Polski po wojnie polsko-bolszewickiej 1919/1920, w 100-lecie tych wydarzeń przybliżając jej tło i sylwetki bohaterów.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili wrześniowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych wrześniowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!

Zawartość wrześniowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS