|2020-09-01|
Geodezja, Prawo
Wrześniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 9/2020. Materiałem okładkowym są trzy artykuły dotyczące prawa. Jest to związane z wejściem w życie 31 lipca dużej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także wzbudzającego sporo emocji rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych, które obowiązuje od 22 sierpnia.
Przepisy rozporządzenia szeroko omówiliśmy wprawdzie w wydaniu sierpniowym, ale wracamy do tematu, ponieważ intensywne wykuwanie nowych standardów trwało aż do samego ministerialnego podpisu. Tym razem prezentujemy więc kilka istotnych zmian, które wprowadzono tuż przed publikacją rozporządzenia.
Czy najnowsza nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego doprowadziła do paraliżu ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej? Czy geodeci mogli bez przestojów realizować swoje prace? Odpowiedzi na te pytania przynoszą z kolei wyniki ankiety GEODETY dotyczącej działania powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej po 31 lipca br. Pozostając przy nowelizacji Pgik, publikujemy najciekawsze pytania z wideokonferencji poświęconej nowym przepisom wraz z odpowiedziami GUGiK. Zagadnienia te przedstawione w takiej formie łatwiej przyswoić niż suche zapisy ustawy.
Kolejny przypadek z praktyki przedstawia sędzia Magdalena Durzyńska, która podkreśla, że dostęp do drogi dla nowo wydzielanych działek to w każdej sprawie kwestia priorytetowa. Niespełnienie tego wymogu zawsze będzie rodzić problemy i administracyjne, i cywilistyczne.
Bogdan Grzechnik wskazuje możliwości usprawnienia procedury połączenia nieruchomości i ich ponownego podziału na działki gruntu. Brakuje bowiem, niestety, przepisów wykonawczych, wzorów dokumentów i załączników graficznych, które rzeczywiście mogłyby ją uprościć.
Wiele firm geodezyjnych nadal nie posiada własnej strony internetowej albo posiada taką, której wygląd i treść trącą myszką. A przecież opracowanie atrakcyjnej witryny nie jest ani drogie, ani czasochłonne, ani trudne. Dlatego w najnowszym wydaniu publikujemy praktyczny poradnik, jak zrobić to samodzielnie.
Wydanie wrześniowe to również interesujący wywiad z Bartłomiejem Galasem, absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, założycielem firmy NatureManufacture, który opowiada, jak wykorzystuje fotogrametrię do tworzenia cyfrowych scenografii. Tych, którzy interesują się zastosowaniem nowych technologii w praktyce z pewnością zaintersuje też artykuł dotyczący porównania naziemnego skaningu laserowego oraz pomiaru fotogrametrycznego z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP).
W najnowszym GEODECIE ciekawy materiał znajdą również miłośnicy historii. Płk rezerwy dr Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej w latach 1999-2005, w drugiej części swojego artykułu (pierwszą opublikowaliśmy w sierpniu) opisuje batalię o wschodnią granicę Polski po wojnie polsko-bolszewickiej 1919/1920, w 100-lecie tych wydarzeń przybliżając jej tło i sylwetki bohaterów.
Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili wrześniowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych wrześniowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.
Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!
Zawartość wrześniowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.
Redakcja
|