wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-27| Prawo

Czy wykonawca rozgraniczenia to biegły?

Czy geodeta dokonujący rozgraniczenia powinien być wynagradzany na takich samych zasadach jak biegły? Wątpliwości w tym zakresie rozwiał Naczelny Sąd Administracyjny.


Czy wykonawca rozgraniczenia to biegły?

Spór rozpoczęła decyzja wójta o ustaleniu wysokości kosztów postępowania rozgraniczeniowego. Usługę geodety wyceniono na 5,5 tys. zł, a kwota ta została podzielona po równo między właścicieli sąsiednich nieruchomości. Od decyzji tej odwołał się jeden z właścicieli. Jak argumentował, to nie on był inicjatorem rozgraniczenia, a przebieg granicy był oczywisty i potwierdzony przez geodetę. Dodatkowo skarżący podkreślił, że koszt usługi stanowi w jego przypadku równowartość kwoty przeznaczanej na utrzymanie za kilka miesięcy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie i tak sprawa trafiła do WSA w Krakowie. Ten, wyrokiem z 12 czerwca 2019 r. (sygn. akt III SA/Kr 418/19) uchylił zaskarżone postanowienie. Sędziowie uznali, że organy obu instancji bezkrytycznie kierowały się jedynie treścią umowy zawartej z geodetą, nie analizując, jakie faktycznie czynności zostały przez niego wykonane. W ocenie sądu w tym przypadku należało się kierować przepisami rozporządzenia ws. określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym. Ponadto zgodnie z art. 89 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę ustala się, uwzględniając wymagane kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii czas i nakład pracy.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziło się tarnowskie SKO i odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten w swoim orzeczeniu z 10 lipca br. (sygn. akt I OSK 2682/19) nie zgodził się z opinią WSA, że geodeta wykonujący w administracyjnym postępowaniu rozgraniczeniowym czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości może mieć status biegłego. Zdaniem NSA świadczy o tym chociażby to, że geodeta działa w ramach kompetencji właściwego organu, z jego upoważnienia. Ponadto czuwa on nad prawidłowym przebiegiem tego postępowania, do jego kompetencji należy też potwierdzanie dokumentów czy przyjmowanie oświadczeń stron dotyczących przebiegu granicy. Geodeta nie działa przy tym jak zastępca organu administracji, jego kompetencje w określonym ustawowo zakresie są autonomiczne.

„Takie obowiązki, jak gromadzenie dowodów świadczących o stanie prawnym nieruchomości oraz dokonywanie ich oceny z uwzględnieniem gradacji tych dowodów wynikającej z art. 33, 34 i 35 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, odróżniają pozycję geodety w postępowaniu rozgraniczeniowym od pozycji biegłego w postępowaniu administracyjnym, chociaż niewątpliwie jego udział w postępowaniu opiera się na wiedzy fachowej i wiadomościach specjalnych geodety” – czytamy w uzasadnieniu. „Tak kształtująca się, specyficzna pozycja i rola upoważnionego geodety w postępowaniu rozgraniczeniowym nie daje więc podstawy do przyjęcia, że jest on w takim postępowaniu biegłym” – kończy swój wywód NSA.

Co jednak ciekawe, w swoim orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną, gdyż w jego ocenie wyrok WSA odpowiada prawu. Wprawdzie krakowski sąd błędnie przyjął, jakimi przepisami należy się kierować przy obliczaniu wynagrodzenia geodety, to trafnie uznał, że organy obu niższych instancji bezkrytycznie kierowały się jedynie treścią umowy zawartej z geodetą. Zasadnie również nawiązał do stanowiska orzecznictwa, zgodnie z którym organ administracji nie może bezkrytycznie przyjmować rachunków wystawionych przez upoważnionych geodetów za wymienione wyżej czynności, lecz jest zobligowany do ich sprawdzenia, uwzględniając także wydatki niezbędne do wykonania zleconej pracy, kwalifikacje biegłego, czas potrzebny do wykonania umowy itp.

Orzeczenie jest prawomocne.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Żenada sąd Niestety należy przyznać, że sądy nie wiedzą co orzekają i co piszą. Sąd przyznaje, że geodeta to nie biegły i nie należy stosować stawek z rozporządzenia MS, ale jednocześnie odsyła do stosowania zasad z tego rozporządzenia (oczywiście nie wprost), bo z jakich przepisów sąd wywodzi że organ administracyjny po podpisaniu umowy cywilnej z geodetą ma liczyć godziny i nakład pracy geodety. Może cena wynikała z tego, że brak było chętnych do wykonania trudnej, skomplikowanej pracy geodezyjnej. Po prostu rynek reguluje te sprawy. Żenada sąd i to z małej litery bo na to zasługuje.
odpowiedz zgłoś
Ciekawe, czy taką sam logikę zastosowałby NSA gdyby geodeta wystawił rachunek wyższy niż wcześniej umówiona cena, motywując to tym, że rzeczywiste koszty były wyższe niż umówione wcześniej? I przestawił w uzasadnieniu stosowne dowody. Oczywiście moje pytanie jest retoryczne bo nasze państwo w wielu obszarach funkcjonuje na żenująco niskim poziomie praworządności.
 4 
odpowiedz zgłoś
to przestaną być organizowane przetargi? Teraz Urzędnik określi ile czasu geodeta powinien poświęcić na rozgraniczenie czasu, określi koszty dojazdu, zużycia materiałów (np. 15 kartek A4 i 3x A3 tusze). Potem w wyniku takiej analizy ogłoszą informację, za ile trzeba zrobić te rozgraniczenie i w wyniku konkursu wyłonią wykonawcę. Kto to słyszał, żeby jakiś wolny rynek sterował cenami, przecież to by bałagan był na świecie. A tak światły pracownik administracji publicznej określi stawki i będzie spokój.
odpowiedz zgłoś
ad CENA- wszyscy narzekają na małe wynagrodzenie za usługi geodezyjne, ja przyznaję w niektórych przypadkach opłaty wzrosły o 50%. Uzasadnienie: za zgłoszenie np inwentaryzacji początkowa opłata wynosiła 20, PLN,(ale opłata była zaokrąglana do 30PLN) obecnie 100,PLN wobec tego wzrost jest o 50%. Dalej nic się nie dzieje- GEODECI dalej biorą takie same pieniądze jak brali a czy to przekłada się na jakość produktu? Jest tyle pracy i będzie. Na pewno nie mniej tylko więcej.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: ad CENA- Ale że w ciągu niecałego miesiąca pozbierałeś dane o stawkach konkurencji?
odpowiedz zgłoś
odp: ad CENA- było 30 zł teraz 100 to wzrost czy jest 50% ?. Jakbym nie liczył to wzrost o 50% z 30 zeta daje 45 zeta opłaty. Wzrost z 30 do 100 zł to 333,333.....%.
odpowiedz zgłoś
ad. cena rozgraniczenia ja zaproponowałam 6 tyś.-gość się zgodził...
 1 
odpowiedz zgłoś
Kasa misiu kasa A zaczęło sie od tego ze geodeta wziął marne 5,5k, tyle co dobry płytkarz na budowie za tydzień pracy. Może niech urzędnicy sami robią rozgraniczenia...
 8 
odpowiedz zgłoś
jest tylko świadkiem w sprawie Geodeta wykonujący rozgraniczenie to osoba fizyczna wykonująca usługę geodezyjną na rzecz podmiotów. W sądzie może być jedynie świadkiem. Biegły sądowy to osoba powołana na taką funkcję przez sąd i wpisana na listę biegłych.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Koszt usługi Skarżący zapomniał, że koszt usługi stanowi zaledwie ułamek wartości nieruchomości której jest właścicielem. Jakby zyskał kilka metrów w rozgraniczeniu to byłoby ok.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Kpina ze stawek w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym. 1 godzina pracy biegłego jest wyceniona na 32,39 zł. Powodzenia w poszukiwaniu biegłych
 10 
odpowiedz zgłoś
Wykaz czynności wykonywanych przez biegłych nie obejmuje wszystkich czynności wykonywanych przez upoważnionych geodetów. A rozliczenie godzinowe to około 250 za dniówkę. Ile tych dniówek można wystawić ? pięć Czyli 1250 zł plus około 1000 zł ze stawek biegłego. Jeszcze niedawno to uczestnik postępowania wynajmował geodetę. Wymyślili, że wybrać ma gmina - niezależnego. Teraz majstrują przy ich wynagrodzeniu.
 6 
odpowiedz zgłoś
rozgraniczenie Tym sędziom to się chyba w głowach poprzewracało. Przecież jeżeli wykonawca wyłoniony jest w postępowaniu przetargowym nie ważne jakim i najkorzystniejsza oferta została przyjęta to jaką cenę organ ma weryfikować. Niech szuka kogoś kto zrobi za darmo, ręce opadają.....
 11 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS