wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-26| GIS, Software

Obsługa chmur punktów trafi do QGIS

Trzy firmy ogłosiły inicjatywę, dzięki której popularne otwarte oprogramowanie QGIS zostanie rozbudowane o obsługę chmur punktów.


Obsługa chmur punktów trafi do QGIS <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Za pomysłem stoją firmy: brytyjska Lutra Consulting, australijska North Road oraz amerykańska Hobu. Jak wyjaśniają autorzy inicjatywy, na rynku dostępnych jest wprawdzie kilka otwartych narzędzi do pracy z chmurami punktów, lecz żadne z nich nie pozwala na kompleksową wizualizację i analizę tych danych razem z innymi typami danych przestrzennych: wektorowymi, rastrowymi czy modelami typu mesh.

Tę lukę ma wypełnić zmodernizowany QGIS. Wspomniane trzy firmy chcą go zintegrować z otwartą biblioteką PDAL (Point Data Abstraction Library), która oferuje wsparcie różnych formatów chmur punktów oraz algorytmów do ich przetwarzania. Efektem prac ma być udostępnienie w QGIS nowego typu warstwy, którą będzie można wyświetlać zarówno w 2D, jak i 3D, a także wizualizować na różne sposoby (np. według wysokości czy wartości RGB), identyfikować poszczególne punkty oraz je filtrować. Autorzy inicjatywy zapewniają, że tak zmodernizowany QGIS będzie w stanie sprawnie wyświetlać nawet ekstremalnie duże chmury.

Kiedy funkcja zostanie udostępniona?

Wprawdzie QGIS jest oprogramowaniem bezpłatnym, ale trudno oczekiwać, że prace informatyczne związane z tą inicjatywą będą całkowicie darmowe. Ich koszt szacowany jest na 49 tys. euro i ma być pokryty dzięki uruchomionej niedawno akcji crowdfundingowej. Na razie udało się w ten sposób zebrać 13,6 tys. euro. Jeśli akcja zakończy się sukcesem, obsługa chmur punktów ma szansę zostać przygotowana dla QGIS w wersji 3.18. Premiera tego wydania planowana jest na luty przyszłego roku.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
panie Karolu https://www.lutraconsulting.co.uk/crowdfunding/poi ntcloud-qgis/
 4 
odpowiedz zgłoś
link Droga redakcjo, czy można link do zbiórki?
 1 
odpowiedz zgłoś
Brawo QGIS Świetne informacje, jeżeli uda im się choć w połowie zrobić to tak dobrze jak obsługują warstwy 2D to będzie super narzędzie GIS.
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS