Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-08-17| GNSS

Nowa generacja Galileo już za 4 lata

Według planów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) już w 2024 roku w kosmosie powinien znaleźć się pierwszy satelita nawigacyjny Galileo drugiej generacji (G2). Jakie nowe możliwości zaoferuje?


Nowa generacja Galileo już za 4 lata <br />
fot. ESA
fot. ESA

Na razie ESA nie odpowiada precyzyjnie na to pytanie, choć zapewnia, że nowe aparaty będą oferować te same możliwości co pierwsza generacja, a oprócz tego wyróżniać je będzie kilka udoskonaleń oraz nowe usługi. Wiadomo np., że satelity będzie można przekonfigurować nawet wtedy, gdy będą już na orbicie. Pozwoli to dostosowywać możliwości europejskiego systemu nawigacji do zmieniających się potrzeb użytkowników. Aparaty G2 ma także wyróżniać całkowicie nowa i technologicznie zaawansowana antena nadawcza.

Procedury przetargowe ruszyły

11 sierpnia ESA opublikowała zaproszenie do składania ofert na budowę pierwszych satelitów Galileo G2. Poprzedziły to dwa lata dialogu konkurencyjnego z najważniejszymi europejskimi integratorami satelitów, czyli firmami Airbus, OHB System AG oraz Thales Alenia Space.

Jeszcze w tym roku ESA planuje wyłonić dwóch wykonawców aparatów. Każdy z nich ma wybudować po dwa satelity rozwojowe z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne 12 jednostek. Pierwszy z tych aparatów ma wystartować pod koniec 2024 roku. W tym samym czasie powinien również ruszyć odpowiednio zmodyfikowany segment naziemny.

– Każdy oferent musi określić, jak najlepiej jest w stanie wyprodukować antenę. Wymóg w pełni elastycznego ładunku nawigacyjnego również będzie sporym wyzwaniem. Żaden tego typu satelita nie znalazł się jeszcze w komosie – podkreśla Paul Verhoef, dyrektor ds. nawigacji w ESA.

Bardziej ambitne nawigacyjne plany UE

Obecnie na orbicie znajduje się 26 satelitów Galileo pierwszej generacji, ponadto niemiecka firma OHB System buduje 8 kolejnych aparatów, które mają zapewnić ciągłość funkcjonowania systemu w najbliższych latach. Według pierwotnych planów kolejnym krokiem rozwoju Galileo miało być wystrzelenie tzw. przejściowych satelitów oferujących tylko część z planowanych udoskonaleń. Po przeprowadzeniu analiz pracy obecnej konstelacji podjęto jednak decyzję, by od razu przystąpić do budowy aparatów II generacji. Docelowo mają one stanowić całość segmentu kosmicznego Galileo.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama