wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-14| GNSS, Teledetekcja

Komercyjny rynek zdjęć satelitarnych dynamicznie rośnie

Zmiany klimatyczne, ochrona środowiska, monitoring klęsk żywiołowych – to tylko niektóre obszary, w których wykorzystuje się obrazowanie satelitarne. Wraz z rozwojem technologii, jakość zdjęć cały czas się poprawia, a koszt ich pozyskania maleje, w związku z czym analitycy przewidują kolejne lata dynamicznego wzrostu tego segmentu.


Komercyjny rynek zdjęć satelitarnych dynamicznie rośnie

Analizy amerykańskiej firmy Allied Market Research pokazują, że globalne znaczenie zdjęć satelitarnych dla celów komercyjnych dynamicznie rośnie. Zwłaszcza, że dziś administracja publiczna stała się pełnoprawnym i znaczącym uczestnikiem rynku, kupując usługi oraz rozwiązania bazujące na zdjęciach satelitarnych od firm prywatnych. W prognozie obejmującej okres do 2026 roku, rynek ten będzie rósł średnio o 11,2% rocznie i ma osiągnąć wartość 5,25 mld dolarów.

Rynek stawia na przetwarzanie danych
Informacje, jakich dostarczają zdjęcia z satelitów, pomagają wzmocnić operacje obronne oraz dostarczać usługi związane z bezpieczeństwem na poziomie krajowym i globalnym. Już dziś obrazowanie satelitarne dostarcza dane na temat właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych planety. Korzystają z nich badacze i naukowcy, ale także w coraz większym stopniu firmy produkujące różnego rodzaju aplikacje. Wszyscy oni potrzebują wysokiej jakości, dokładnych i aktualnych produktów z obrazowania Ziemi. Rynek napędzany jest głównie przez postęp w analizie zdjęć satelitarnych, rozwój sztucznej inteligencji (AI) wykorzystującej duże zbiory danych oraz rosnący udział sektora prywatnego.
– Szeroki wachlarz zastosowań zdjęć z orbity przyciąga coraz większą uwagę wielu podmiotów z różnych branż, jak choćby sektor zaawansowanych technologii. Zebranie danych satelitarnych to dopiero początek całego łańcucha procesu. Aby je przechowywać, przetwarzać i wykorzystywać, potrzebne są zaawansowane rozwiązania informatyczne, takie jak profesjonalna i odpowiednio zabezpieczona infrastruktura w chmurze obliczeniowej czy specjalistyczne oprogramowanie – mówi Przemysław Mujta, Dyrektor Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro, dostawcy innowacyjnych usług przetwarzania w chmurze. Firma zbudowała i świadczy usługi chmury obliczeniowej m.in. dla dwóch z pięciu europejskich platform Copernicus DIAS (Data and Information Access Services) udostępniających zdjęcia satelitarne oraz pozwalających na ich przetwarzanie – CREODIAS i WEkEO, oraz dla niemieckiej platformy CODE-DE.

Przemysł 4.0
Czwarta rewolucja przemysłowa również wpływa pozytywnie na rozwój sektora obrazowania satelitarnego. Rozwój Przemysłu 4.0, promującego zmianę w procesach produkcyjnych oraz przejście z modelu analogowego na cyfrowy, zapewnia lepszą wydajność, efektywność i jakość, oferując jednocześnie olbrzymie możliwości rozwoju wielu firmom satelitarnym, producentom urządzeń czy deweloperom aplikacji.
Obrazowanie satelitarne jest bardzo skuteczne w zastosowaniach komercyjnych, takich jak wybór placów budowy, terenów otaczających, planowanie tras, monitorowanie projektów infrastrukturalnych czy modelowanie 3D obszarów wykopalisk. Dzięki pojawieniu się nowych technologii, w tym teledetekcji i LiDAR, tych możliwości cały czas przybywa.

Nowe modele sprzedaży
Firmy i organizacje opierające swoją działalność na zdjęciach satelitarnych coraz częściej korzystają z nowego modelu udostępniania tych danych – „satelita jako usługa” (SataaS). Polega ona na rozliczeniu w systemie pay-as-you-go, w którym użytkownik płaci tylko za informacje, z których korzysta. To rozwiązanie umożliwia elastyczność i łatwy dostęp do danych satelitarnych, bez konieczności posiadania własnego satelity. Dzięki temu nawet małe i średnie firmy mogą korzystać z wysokiej jakości zdjęć, opierając na tym rozwój swojego biznesu.
– W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR), rozbudowujemy ofertę platformy Creodias. W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z trzema operatorami satelitów dostarczających obrazy VHR – chińskim CG Satellite, kazachskim Kazachstan Gharysh Sapary Space Technologies oraz koreańskim KOMPSAT. Użytkownicy Creodiasa mają teraz dostęp do obrazów statycznych i wideo w świetnej jakości, o rozdzielczości nawet 50 cm, co otwiera ogromne możliwości badawcze – dodaje przedstawiciel CloudFerro.

Zdjęcia satelitarne dla wszystkich
– Informacje, które uzyskujemy dzięki satelitom, umożliwiają nam poznanie dokładnej, aktualnej sytuacji na Ziemi. To ogromna pomoc w takich sytuacjach, jak trzęsienia ziemi, osuwiska, tsunami czy erupcje wulkanów, które niszczą infrastrukturę. Dlatego przewiduje się, że w najbliższych latach największy wzrost zastosowań danych z satelitów będzie dotyczył reagowania na klęski żywiołowe i ich monitorowania oraz zarządzania energią i zasobami naturalnymi. Inną dziedziną, w której wykorzystanie obrazowania satelitarnego szybko rośnie, jest monitorowanie rolnictwa – wyjaśnia Przemysław Mujta.
Według wspomnianego raportu, obecnie najsilniejszym motorem rozwoju tego segmentu jest potrzeba badania i monitorowania zasobów Ziemi oraz ochrona środowiska. Kolejne dziedziny, w których rośnie wykorzystanie danych satelitarnych, to planowanie i rozwój obszarów miejskich, zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, zarządzanie energią i zasobami naturalnymi, nadzór i bezpieczeństwo oraz obrona i wywiad. Wszystkie te sektory będą kreowały coraz większe zapotrzebowanie na wyspecjalizowane dane satelitarne i rozwiązania na nich bazujące.
Rozwój segmentu usług opartych na obrazowaniu satelitarnym to niewątpliwie zasługa takich przedsięwzięć, jak europejski program obserwacji Ziemi Copernicus, działający pod nadzorem Komisji Europejskiej. Program ten, oprócz wsparcia informacyjnego dla administracji europejskiej i poszczególnych krajów, ma na celu także pobudzanie rozwoju firm Starego Kontynentu. Udostępnienie danych gromadzonych w ramach programu Copernicus umożliwia firmom powszechne korzystanie z nich, a także tworzenie specjalistycznych produktów i usług. Takie źródło produktów satelitarnych, jak platforma Creodias, może być motorem rozwoju dla wielu biznesów z różnych branż.

Źródło: CloudFerro


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dla ufologa - zwierzak spod mchu i paproci rzeczywiście w CloudFerro nie ma chyba ludzi ogarniających historię polskiej teledetekcji, bo gość wali slangiem marketingowym wysokiego lotu. Ale to, co pisze, przepisane jest żywcem z raportów UE dotyczących opłacalności rynku satelitarnego, który w Polsce prawie nie istnieje. Za to ARIMR metodą ręczną prowadzi kontrole w IACS kosztem kilkanaście razy większym niż robią to inne państwa metodami teledetekcyjnymi w UE (LPIS). Z drugiej strony racj.Ani pod lupą nie uświadczy się w Polsce trzęsień ziemi, erupcji wulkanów, czy chociażby tsunami.Z kolei jest jeszcze jedno powiedzenie, że " : "Krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą, jak, lecz żaden nie potrafi". Więc lepiej dla Ciebie ufolog - wracaj do teleskopu i szukaj swoich zielonych ludzików". Ale z Twojego nastawienia i tak wynika, że niczego juz w zyciu nie znajdziesz. A CloudFerro to polska, nowoczesna firma, która mimo Twoich much w nosie - weszła na europejski rynek.
 1 
odpowiedz zgłoś
Opowieści z mchu i paproci Ble ble ble frazesy i tyle. Młody człowieku od 15 lat słucham tych frazesow od czasów Ikonosa, stacji pod Ostrowią i szczególnie mnie fascynują w odniesoeniu do Polskizastosowania w zakresie trzęsień ziemi, osuwisk, tsunami i erupcji wulkanów. Minęło tyle lat i administracja jak nie korzystała tak nie korzysta, obywatele tez nie korzystają a przedsiębiorcy głównie w obszarze "ogladactwa". Te instytucja (głównie lub przynajmniej w części o charakterze naukowo - badawczym) typu IMGW, cbk, igik, iopan itp korzystały i będą korzystać ale to nie zwiększa skali. Wasz biznes i tego typu biznesy kręcą się dopoki KE ( czyli wszyscy europejczycy) za to płacimy.
 11 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS