Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-13| Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Rozwój autonomicznych dronów - PWr powołuje nowy klaster

Wspólne prowadzenia prac badawczych oraz utworzenie klastra zajmującego się rozwojem autonomicznych dronów – to główne założenia umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską, firmą NeuroSpace oraz gminą Wrocław.


Rozwój autonomicznych dronów - PWr powołuje nowy klaster

Porozumienie w tej sprawie podpisali rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas, prezes zarządu firmy NeuroSpace Janusz Wrobel oraz wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur,.

– W naszych działaniach będziemy się skupiali przede wszystkim na technicznych aspektach rozwoju i wykorzystania dronów. Wkład firmy NeuroSpace w ten projekt jest nie do przeceniania, ponieważ od bardzo dawna zajmuje się ona informatycznymi aspektami tego tematu. Od wielu lat współpracuje także z naszymi naukowcami i studentami, a teraz postanowiliśmy jeszcze tę współpracę zacieśnić – mówi prof. Cezary Madryas.

Umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania dronów w logistyce oraz innych działach gospodarki oraz powołanie klastra „Dolnośląska Dolina Autonomicznych Dronów”. Ma on skupiać jednostki zajmujące się tworzeniem rozwiązań związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi, które mogą być wykorzystywane w otwartej przestrzeni i zamkniętych pomieszczeniach.

– Unikatowość naszego rozwiązania ma polegać na tym, że chcemy w tych projektach zastosować sztuczną inteligencję i autonomiczne loty, żeby realizować konkretne zadania. Obecnie kwestia autonomiczności dronów jest sporym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o zamknięte pomieszczenia i jesteśmy jednym z niewielu regionów na świecie, które rozwija tego typu technologie. W aspekcie technicznym tych rozwiązań współpraca z Politechniką Wrocławską wydaje się naturalna – dodaje Janusz Wrobel.

Zaproszenia do przystąpienia do projektu mają być wysyłane już w październiku i jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to klaster zacznie działać jeszcze w tym roku.

Źródło: Politechnika Wrocławska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS