wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-13| Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja

Rozwój autonomicznych dronów - PWr powołuje nowy klaster

Wspólne prowadzenia prac badawczych oraz utworzenie klastra zajmującego się rozwojem autonomicznych dronów – to główne założenia umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską, firmą NeuroSpace oraz gminą Wrocław.


Rozwój autonomicznych dronów - PWr powołuje nowy klaster

Porozumienie w tej sprawie podpisali rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas, prezes zarządu firmy NeuroSpace Janusz Wrobel oraz wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur,.

– W naszych działaniach będziemy się skupiali przede wszystkim na technicznych aspektach rozwoju i wykorzystania dronów. Wkład firmy NeuroSpace w ten projekt jest nie do przeceniania, ponieważ od bardzo dawna zajmuje się ona informatycznymi aspektami tego tematu. Od wielu lat współpracuje także z naszymi naukowcami i studentami, a teraz postanowiliśmy jeszcze tę współpracę zacieśnić – mówi prof. Cezary Madryas.

Umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania dronów w logistyce oraz innych działach gospodarki oraz powołanie klastra „Dolnośląska Dolina Autonomicznych Dronów”. Ma on skupiać jednostki zajmujące się tworzeniem rozwiązań związanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi, które mogą być wykorzystywane w otwartej przestrzeni i zamkniętych pomieszczeniach.

– Unikatowość naszego rozwiązania ma polegać na tym, że chcemy w tych projektach zastosować sztuczną inteligencję i autonomiczne loty, żeby realizować konkretne zadania. Obecnie kwestia autonomiczności dronów jest sporym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o zamknięte pomieszczenia i jesteśmy jednym z niewielu regionów na świecie, które rozwija tego typu technologie. W aspekcie technicznym tych rozwiązań współpraca z Politechniką Wrocławską wydaje się naturalna – dodaje Janusz Wrobel.

Zaproszenia do przystąpienia do projektu mają być wysyłane już w październiku i jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to klaster zacznie działać jeszcze w tym roku.

Źródło: Politechnika Wrocławska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS