wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-11| Prawo, Instytucje

GGK odpowiada na pytania PTG

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Polskie Towarzystwo Geodezyjne 30 lipca wystosowało do głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego pismo z ośmioma pytaniami, które dotyczyły nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz działania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w obowiązującym w naszym kraju stanie epidemii. 9 sierpnia zarząd PTG otrzymał odpowiedź.


GGK odpowiada na pytania PTG
Oto dwa pierwsze pytania przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego wraz odpowiedziami głównego geodety kraju:

1. Czy w trakcie wykonywania pracy geodezyjnej dopuszczalne jest kilkukrotne składanie uzupełnień, w szczególności dotyczących przedłużenia przewidywanego terminu na przekazanie wyników pracy do PZGiK?

W standardowej sytuacji, związanej jedynie z przedłużającym się procesem realizacji pracy, przedłużenie terminu jest dopuszczalne zawsze. Natomiast w sytuacjach, kiedy wykonawca przedłużając termin chce skorzystać z częściowego przekazywania wyników prac, wynikającego z art. 12a ust. 1a ustawy Pgik, należy to uzgodnić z organem.

2. Czy po przekroczeniu przewidywanego terminu przekazania wyników zgłoszonej pracy geodezyjnej przez wykonawcę, istnieją podstawy prawne, aby np. starosta mógł zastosować wobec wykonawcy prac geodezyjnych sankcje wynikające z przepisów art. 48 ust 1 pkt 1 ustawy, zgłaszając ten fakt do odpowiednich organów ścigania?

Nie ma takich podstaw prawnych, ponieważ intencją przepisu art. 12a ust. 1b było automatyczne potraktowanie prac, dla których nie przekazano wyników w zadeklarowanym terminie – jako prac zaniechanych. Natomiast wobec prac zaniechanych nie stosuje się art. 12a ust. 1, a więc w typowych sytuacjach nie można też zastosować art. 48 ust. 1 pkt 1. Niemniej jednak jeśli wyniki prac nie zostałyby przekazane do zasobu, a pojawiłyby się w obiegu publicznym, to może być to powodem do zastosowania art. 48 ust. 1 pkt 1.

Pełna treść pytań PTG wraz odpowiedziami GGK

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Od kiedy GGK jest właściwy w sprawie wykładni prawa? czy nie mamy tutaj doczynienia z przekroczeniem uprawnień?
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Dość już tego krytykanctwa bez żadnej nadziei na coś konstruktywnego. Geoforum zostało przez ostatnie dwa tygodnie zalane falą komentarzy, które fakturą i miąższością zbliżają się do pomyj. Dość! Wróćmy do merytoryki. GGK odpowiadał na pytania uczestników, które to uczestnicy konferencji zadali bo mieli wątpliwości. Ile jeszcze mamy znosić takich osobników jak mc, którzy niby nie szkodzą, ale widać, że celem jest jedynie dowalić. W przestrzeni publicznej podobnie, mogą jeździć ciężarówki z napisami o podefilach bo hehe pedał, ale jakby tak puścić ciężarówkę z analogicznymi hasłami o klerze to bojówka boghonorojczyzna z petardami by ganiała po całym mieście jednym radiowozem z policją. Mogą wisieć plakaty martwych płodów nawet na bilbordach przy wyjazdach z dużych miast, bo hehe prawo do życia, a reklama piwa lub papierosów to kryminał bo 18plus. Że o żonobijkach i prawdziwych polskich mężczyznach nie wspomnę.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Typowa mowa nienawisci. GGK nie jest od interpretacji przepisów. Szanowny komentatorze proszę podać jakieś umocowanie ustawowe.Niestety w obecnych czasach, każdy kto ma odwagę mówić głośno o powszechnej hucpie geodezyjnej jest atakowany przez środowiska prorezimowe. Każdy kto chce zachowania elementarnych zasad jakie tworzą państwo prawa zaraz musi usłyszeć obelgi, każdy kto wskazuje jak działa układ biznesowo urzędniczy jest piętnowany. My jednak nie chcemy żyć w takim kraju i nie będziemy milczec. Tylko zniewolenie ducha ugina szyję wolnych od łańcucha.
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: @ nie wiem z kim się na głowę pozamieniałeś, ale jak widać to nie ma znaczenia. Dopisz jeszcze coś o postępowaniach właściwych służb w kolejnych powiatach i pierwszych zatrzymaniach (zapewne perystaltyki jelit) i będzie kolejny news z żopy. GGK odpowiadał na pytania, gdzie ty masz interpretację przepisów. Przestań już konfabulować.
 4 
 2 
zgłoś
gg uczestnicy szkoleń organizowanych ostatnio przez geodezyjnych notatki, zrozumieją sens zadawania takich pytań
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: gg notabli oczywiście
 1 
odpowiedz zgłoś
To widać. Poziom tych pytań świadczy o "bardzo dużym" poziomie inteligencji tych co je zadali.
 9 
 10 
odpowiedz zgłoś
TOWARZYSZE i reszta ? Logika wypowiedzi @Geodeta uprawniony świadczy o tym że w geodezji mamy nadal PRL, czyli substytut Komitetu Centralnego i PZPRu? Tylko czekać aż będą nas banować :/
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: TOWARZYSZE i reszta ? bezpartyjny, a Ty cały czas żyjesz tym PRL-em. Czasy się zmieniają jakbyś nie zauważył.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: TOWARZYSZE i reszta ? Czasy sie zmieniają a w geodezji jak na BIAŁORUSI, jak to ktoś trafnie napisał.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Indolencja uczelniana? Zwróćcie uwagę, że współautorami obecnego prawa są wykładowcy dwóch uczelni wyższych ... no i SGP, bo sugestie innych organizacji nie były uwzględniane. Ilość wyjaśnień świadczy o tym jak logiczne i zrozumiałe są te przepisy!!! Na pewno też nie jest to "geodezyjna ustawa Wilczka". Trudno więc się dziwić że Polskim hitem eksportowym jest JABŁKO , NIE APPLE ! W rozwiniętych krajach uczelnie są agregatem innowacyjności, STRACH się BAĆ innowacji w Polskich uczelni!
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ Jeżeli ośrodek zmusza mnie do przekazania pliku w formacie .map firmy geosystem to powinienem to zgłosić do a) Starosty, b) policji, c) cba, d) CBŚ, e) ABW, f) sanepidowi, g) Komisji europejskiej. Uwaga: Na liście celowo nie umieściłem GGK, gdy poinformowałem główny urząd o tym fakcie ośrodek został wyróżniony jako najlepszy w kraju.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
Zdziwienie. W sumie to ja się dziwię GGK, że na to odpowiedział. Odpowiada się na pytania poważnych organizacji ...
 13 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Zdziwienie. Czyli się nie myliłem ! Wypowiedź ta świadczy o Łukaszenkowskich Standardach Geodezji Polskiej. Tylko czekać aż będziemy "pałowani" przez te "poważne organizację" jak to się dzieje na Białorusi. Szczególnie jeśli będziemy dopytywali albo domagali się prostych logicznych przepisów.
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
Wyrazy uznania dla GGK za to ze udziela odpowiedzi na pytania wykonawców. Nadzieja napawa ten fakt, że rozumie swoją misję. Może kiedyś zejdzie to na poziom wingikow i ośrodków. Bo na razie to państwo w państwie.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS