Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-03| Geodezja, Prawo

Sierpniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 8/2020. Artykułem okładkowym jest materiał dotyczący udziału geodetów w budowie południowej obwodnicy Warszawy. Stołeczna spółka Polservice Geo związana jest z budową POW od kilku lat, i to nie tylko przez obsługę geodezyjną. Odpowiada także za monitoring geotechniczno-strukturalny, a wcześniej wykonywała prace podziałowe i mapy do celów projektowych.


Sierpniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
Dużą część wydania poświęcamy zagadnieniom prawnym. Jest to związane z wejściem w życie 31 lipca dużej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także przepisów wykonawczych do tej ustawy. Lada moment ma wejść w życie nowe rozporządzenie o standardach, piszemy więc o kluczowych zmianach, jakie ma wprowadzić. Nowela wymusiła też modyfikacje w systemach do prowadzenia PZGiK. Aby wszystko „zagrało”, konieczne są niezawodne i zgodne z prawem rozwiązania geoinformatyczne umożliwiające i ułatwiające działania na linii wykonawcy – administracja. O zmianach w systemach mówią w GEODECIE producenci tych rozwiązań.

Kolejny przypadek z praktyki przedstawia sędzia Magdalena Durzyńska, która od lat podnosi, że choć mamy XXI wiek, to nadal niektóre nieruchomości nie mają ksiąg wieczystych, a o tytule własności decyduje bardzo ogólny akt własności ziemi sprzed pół wieku. Z tego wynikają problemy i dla właścicieli, i organów administracji, i nadzoru.

Dr inż. Józef Maślanka miesiąc temu pisał o wznawianiu znaków granicznych i wyznaczaniu punktów granicznych w kontekście wiarygodności ewidencji gruntów i budynków. Jego zdaniem część winy za to, że EGiB nie odpowiada rzeczywistości ponoszą przepisy. Dlatego w sierpniowym wydaniu przedstawia związane z tym zagadnieniem propozycje zmian w prawie.

Wydanie sierpniowe to również dwa interesujące wywiady. Z prof. Jarosławem Bosym – międzynarodowym ekspertem z zakresu geodezji satelitarnej, który wygrał w czerwcu wybory na stanowisko rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – rozmawiamy o zarządzaniu uczelnią, nauce i geodezji. Natomiast o tym, co dla firm geodezyjnych oznaczają niedawne zmiany przepisów, nowy unijny budżet oraz pandemia koronawirusa, opowiada Krzysztof Lichończak – prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej, członek Zarządu OPGK Rzeszów oraz przewodniczący Komitetu Wykonawczego Porozumienia „Apel 45”.

W najnowszym GEODECIE ciekawy materiał znajdą również miłośnicy historii. Geografowie i geodeci, cywilni i wojskowi, pomagali politykom wytyczać granice, a następnie tworzyli mapy dla odradzającej się po 123 latach niewoli Rzeczypospolitej. Płk rezerwy dr Eugeniusz Sobczyński, były szef Zarządu Geografii Wojskowej, opisuje batalię o wschodnią granicę Polski po wojnie polsko-bolszewickiej 1919/1920, w 100-lecie tych wydarzeń przybliżając jej tło i sylwetki bohaterów.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili sierpniowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych sierpniowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!

Zawartość sierpniowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS