wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-03| GIS

Zmiany w Bytomskiej IIP

Istniejący w Bytomiu system informacji przestrzennej BIIP doczekał się przebudowy. Prace objęły m.in. weryfikację i uporządkowanie danych prezentowanych w samym serwisie oraz w internetowym planie miasta, zmianę prezentacji danych oraz przekonfigurowanie profili mapowych.


Zmiany w Bytomskiej IIP
Zmiany w Bytomskiej IIP

Internetowy plan miasta posiada obecnie 5 profili tematycznych. W ramach przedsięwzięcia w większości warstw mapowych rozbudowano i przekonfigurowano style graficzne wykorzystując standard SLD (Styled Layer Descriptor). Na uwagę zasługuje również zastosowanie interaktywnych chmurek, pozwalających na sprawne prezentowanie atrybutów obiektów mapowych (profile „mieszkaniec” i „czas wolny”).

Dla przedsiębiorców oraz użytkowników reprezentujących branże techniczne przeznaczony jest profil „inwestor”. Tutaj warstwy mapowe zostały zlokalizowane w tematycznych grupach, takich jak: „architektura”, „geodezja”, „oferty inwest., strategia miasta” itp.
Użytkownicy korzystający z ww. profilu mogą m.in. wyświetlić wszystkie obowiązujące w mieście miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, skorzystać z uproszczonej struktury własności (warstwa „prawa do gruntów”) czy wreszcie znaleźć informacje o administratorze budynku.

W ramach rozszerzania funkcjonalności BIIP zostały ponadto wdrożone mechanizmy wykorzystania danych LiDAR. Za pomocą serwera Limon oraz aplikacji Viewer Limon dane chmury punktów są serwowane, a następnie pobierane do wykorzystania. Aplikacja Limon Viewer użytkowana jest wyłącznie przez indywidualnych pracowników Urzędu Miasta. Dzięki niej możliwe stało się pobranie danych dla wybranego terenu oraz wykonywanie dowolnych pomiarów (wysokości, odległości, rzędnej wysokościowej, kąta nachylenia) w odniesieniu do obiektów powierzchniowych (budynki, budowle, drzewa itd.), a następnie sporządzenia na ich podstawie dokumentu. Ww. aplikacje są zostały opracowane przez firmę Dephos Software z Zabierzowa.

Wszystkie prace dotyczące przebudowy portalu oraz aplikacji mapowej Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej zostały wykonane przez pracowników Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy wsparciu firmy HyperView z Gliwic, która jest autorem bytomskiego serwisu mapowego bazującego na technologii Geoportal Toolkit.

Źródło: UM w Bytomiu


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wolno działa fatalnie wolno, warstwa orto wczytuje się 20sekund, razem z pozostałymi warstwami wczytanie zajmuje prawie minutę. można porównać z Google Maps, w którym czas wczytanie kompozycji to pojedyncze sekundy.
odpowiedz zgłoś
Dobra robota Gratuluję Miastu Bytom takiego postępu w tworzeniu Geoportalu i życzę dalszego rozwoju udostępniania własnych danych przestrzennych.
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS