|2020-07-31|
Geodezja, Prawo
Na wideokonferencji GUGiK o nowym prawie geodezyjnym
Aż 1,8 tys. wykonawców prac oraz przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wzięło udział w dzisiejszej wideokonferencji głównego geodety kraju poświęconej wchodzącym w życie nowym przepisom.
Spotkanie rozpoczęła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która podkreśliła, że wchodzące dziś w życie nowe przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego to początek rewolucji w zakresie usprawniania procesu inwestycyjno-budowlanego. Jej kolejnym etapem będzie cyfryzacja procedur budowlanych, czego pierwsze efekty powinniśmy odczuć jeszcze w tym roku. W ocenie wicepremier regulacje te są szczególnie istotne w kontekście nowej unijnej perspektywy, która zapewni duże dotacje na inwestycje infrastrukturalne – zarówno te duże (np. Centralny Port Komunikacyjny), jak i lokalne. Skrócenie procesu inwestycyjnego pozwoli bowiem skuteczniej zagospodarować te środki.
Przejściowe wątpliwości
W części zasadniczej spotkania główny geodeta kraju Waldemar Izdebski starał się rozwiewać wątpliwości, jakie narosły wokół nowelizacji. Wiele z nich dotyczy przepisów przejściowych. Pytano np., czy jeżeli praca geodezyjna została zgłoszona przed 31 lipca, a operat oddano do PODGiK dziś, to czy weryfikacja ma być przeprowadzona „niezwłocznie” (czyli wg starych przepisów), czy będzie obejmować badanie spójności (co wprowadza nowelizacja) i czy pracę można rozszerzyć o dodatkowy cel (taką możliwość likwidują nowe przepisy)?
GGK wyjaśnił, że prace zgłoszone przed 31 lipca mają być realizowane według starych przepisów (patrz zrzut obok), zatem ich weryfikacja odbywa się „niezwłocznie”, nie obejmuje badania spójności, można też zgłosić dodatkowy cel. Co ważne, przy zgłoszeniach uzupełniających dla prac zgłoszonych przed 31 lipca obowiązuje stary cennik za materiały PZGiK.
Zadano ponadto pytanie, czy na podstawie operatu złożonego przed 31 lipca starostwo może aktualizować EGiB w drodze czynności materialno-technicznej (co wprowadza nowelizacja). Odpowiedź GGK była przecząca.
Czy weryfikacja faktycznie przyspieszy?
Wiele wątpliwości dotyczyło także tego, czy wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych faktycznie przyspieszy tę czynność. Geodeci nie mają bowiem narzędzi, by egzekwować ten nowy zapis. GGK jest jednak dobrej myśli. Zwraca bowiem uwagę, że przepisy zarówno znowelizowanego Pgik, jak i nowego rozporządzenia ws. standardów wprowadzają wiele zmian, które powinny przyspieszyć weryfikację nawet o 50% – dotyczy to chociażby zniesienia obowiązku dołączania do operatu map dla zamawiającego. Kolejnym krokiem ku usprawnieniu tego procesu ma być przygotowanie poprawionych schematów GML. Mają je wprowadzić nowe rozporządzenia szykowane obecnie w GUGiK.
Nowelizacja przewiduje ponadto, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin weryfikacji może być dłuższy niż określony w ustawie. Podczas konferencji padło zatem pytanie, czy powodem do wydłużenia tego terminu może być ogłoszony w kraju stan epidemii. W ocenie GGK, jeśli np. w związku z tą sytuacją w urzędzie pracuje mniej osób, to takie tłumaczenie wydaje się uzasadnione. Nie można traktować jednak tego jako uniwersalnego powodu do spowolnienia weryfikacji w całym kraju.
Wyliczanie powierzchni do ryczałtu
Jeden z wykonawców zadał pytanie, czy starostwo może kwestionować wyliczoną przez wykonawcę powierzchnię obszaru objętego pracą geodezyjną, co jest podstawą wyliczenia stawki ryczałtu za materiały PZGiK. Czy jeśli wykonawca wykonuje np. podział na potrzeby inwestycji drogowej, to czy obszar tej pracy może być ograniczony tylko do bezpośredniego sąsiedztwa inwestycji, czy też musi obejmować wszystkie działki, które choćby we fragmencie o to sąsiedztwo zahaczają?
W ocenie GGK starostwo nie może kwestionować tej powierzchni podczas zgłoszenia pracy. Może natomiast to zrobić na etapie weryfikacji, gdy okaże się, że wykonawca zmodyfikował obiekty leżące poza obszarem zgłoszenia. „Wszystkie obiekty dotknięte przez wykonawcę muszą znajdować się w zadeklarowanym obszarze” – wyjaśniał Waldemar Izdebski. Dodał jednocześnie, że w takim przypadku problem łatwo rozwiązuje zgłoszenie uzupełniające.
Co w nowymi standardami?
Podczas wideokonferencji GGK poinformował ponadto, że nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych zacznie obowiązywać najwcześniej 7 sierpnia. Wiąże się to z koniecznością uzgodnienia go na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Uspokoił jednocześnie, że opóźnione wejście w życie tego aktu nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji.
Jerzy Królikowski
|