wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-30| Mapy

Kolejne nowości w Archiwum WIG

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego (mapywig.org) wzbogaciło się ostatnio m.in. o pochodzące ze zbiorów amerykańskich uczelni skany map dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej.


Kolejne nowości w Archiwum WIG <br />
Austro-węgierska mapa ogólna Europy Środkowej 1:200 000, fragment arkusza Mostar, wyd. K.u.k. Militärgeographisches Institut in Wien, 1919 r.
Austro-węgierska mapa ogólna Europy Środkowej 1:200 000, fragment arkusza Mostar, wyd. K.u.k. Militärgeographisches Institut in Wien, 1919 r.
Kolejne nowości w Archiwum WIG <br />
Międzynarodowa Mapa Świata 1:1 000 000, arkusz Berlin, wyd. WIG, 1937 r.
Międzynarodowa Mapa Świata 1:1 000 000, arkusz Berlin, wyd. WIG, 1937 r.
Są to przede wszystkim zbiory, które uzupełniają luki w seriach mapowych, pozyskane za pośrednictwem biblioteki cyfrowej Universytetu Wisconsin w Milwaukee:
• ok. 40 arkuszy austro-węgierskiej mapy ogólnej Europy Środkowej (Generalkarte von Mitteleuropa) w skali 1:200 000 ze zbiorów Amerykańskiego Towarzystwa Geograficznego (American Geographical Society); na marginesie: pliki pobrane w formacie jpg, wbrew informacjom w metadanych, nie są w rozdzielczości 600 dpi, a jedynie 300 dpi;
• dwa brakujące wydania wigowskich arkuszy wykonywanych w ramach projektu Międzynarodowa Mapa Świata w skali 1:1 000 000
; według informacji źródłowych za wykonanie arkusza Berlin odpowiedzialny był niemiecki Reichsamt fur Landesaufnahme, ale strona polska – ze względu na przekłamania treści – wydała swoje wersje;
• niemiecki plan Krakowa w skali 1:10 000; co ciekawe już w 1943 (czyli w prawdopodobnym roku wydania) był w rękach AMS (Army Map Service).

Ze zbiorów biblioteki Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii:
• ok. 170 arkuszy niemieckiej kontynuacji austro-węgierskiej mapy ogólnej Europy Środkowej w skali 1:200 000. Wydania głównie z lat 1940-1945, rozpiętość od Stanisławowa po Istanbuł. Tym razem w rozdzielczości 600 dpi;
• jeden brakujący arkusz mapy WIG w skali 1:500 000 – Cieszyn, wydanie tymczasowe, z kwietnia 1939 r.;
• trzy arkusze bardzo rzadkiej niemieckiej mapy 1:50 000 z przełomu 1944 i 1945 r z terenów Generalnego Gubernatorstwa (i nie tylko).

Źródło: Archiwum WIG, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS