|2020-07-30|
Geodezja, Prawo
Rząd przyspiesza cyfryzację procesu budowlanego
W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła I część tzw. pakietu mieszkaniowego, tj. zmian w przepisach budowlanych, które mają m.in. przyspieszyć wdrażanie elektronicznych usług dotyczących procesu inwestycyjno-budowlanego.
fot. Pikist
|
|
|
|
|
|
Jak podkreśla w komunikacie prasowym Ministerstwo Rozwoju, postulat cyfryzacji tego procesu był podnoszony od wielu lat przez różne środowiska związane z budownictwem. Potrzeba ta uwypukliła się zwłaszcza w okresie obecnie trwającej pandemii.
Zmiany w przepisach ustawy Prawo budowlane wprowadzą dla inwestora możliwość składania niektórych wniosków i dokonywania zgłoszeń w procesie budowlanym w postaci elektronicznej. Wprowadzą także możliwość załączania do wniosków (zgłoszeń) kopii dokumentów zamiast ich oryginałów. Wszystko to umożliwi w wielu sprawach kontakt obywatela z organem bez konieczności wychodzenia z domu.
Inwestor będzie korzystał ze specjalnego generatora udostępnionego na rządowej stronie internetowej. Dzięki niemu inwestor wypełni wniosek (zgłoszenie, zawiadomienie), załączy skan lub zdjęcie dokumentów wymagających dołączenia (których oryginał posiada w postaci papierowej) i kompletny wniosek (zgłoszenie, zawiadomienie) i wyśle go przez internet. Jednocześnie zachowana zostanie dotychczasowa postać składanej dokumentacji do organów administracji budowanej, czyli postać papierowa. Zainteresowany będzie miał możliwość wyboru, czy w procesie budowlanym chce kontaktować się z organem w postaci elektronicznej czy papierowej.
Dzięki zmianom w prawie przyjętym przez rząd drogą elektroniczną będzie można złożyć:
- zgłoszenie robót budowlanych (z wyjątkiem tych zgłoszeń, do których konieczne jest dołączenie projektu),
- wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
- zgłoszenie rozbiórki,
- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
- wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
- zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
- wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
- zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
Według informacji na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wyżej wymienione e-usługi powinny zostać udostępnione w przyszłym roku. Wcześniej, bo na przełomie 2020 i 2021 roku, uruchomione mają zostać usługi Elektronicznego Centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane (e-CRUB – umowa na jego wykonanie została podpisana 22 lipca) oraz Elektronicznego Dziennika budowy.
JK
|