Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-30| Teledetekcja

Coraz prężniejszy europejski rynek wykorzystania danych satelitarnych

Europejski rynek firm związanych z wykorzystaniem danych z obserwacji Ziemi dynamicznie się rozwija, a jego przychody rosną rocznie o blisko 10 proc. EARSC, czyli Europejski Związek Firm Teledetekcyjnych, opublikował właśnie raport dotyczący kondycji europejskich firm związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych.


Coraz prężniejszy europejski rynek wykorzystania danych satelitarnych
Pozytywną informacją z tego opracowania jest znaczący wzrost zatrudnienia w sektorze. Według badania, liczba pracowników w 2019 roku wzrosła, w porównaniu do roku poprzedniego, aż o 17 proc.

– Nowa propozycja budżetowa Komisji Europejskiej dla unijnego programu kosmicznego to 16 mld euro, z czego 5,8 mld euro ma trafić do programu Copernicus. ESA w najbliższych 5 latach ma zamiar przeznaczyć aż 2,5 mld euro na samą obserwację Ziemi. Strategia wsparcia dla programu obserwacji Ziemi Copernicus, który stwarza ogromny potencjał rozwojowy dla lokalnego biznesu, zaczyna przynosić żniwa – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro i jednocześnie dyrektor w EARSC. Wraz z otwarciem dostępu do danych z obserwacji Ziemi, rozwojem technologii i wzrostem możliwości zastosowań zdjęć satelitarnych, rośnie sektor produktów i usług opartych na teledetekcji.Powstaje coraz więcej aplikacji – dla turystów, żeglarzy, sportowców oraz profesjonalnych usług dla branży budowlanej, wydobywczej, służb ratunkowych i rolnictwa. Praktyczne wykorzystanie zdjęć satelitarnych staje się coraz bardziej powszechne – dodaje prezes CloudFerro.

Według raportu EARSC, zdecydowanie największe zapotrzebowanie na dane z obserwacji Ziemi dotyczy usług związanych z monitoringiem obszarów lądowych, ale także z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, bezpieczeństwem, obserwacją środowiska morskiego oraz zarządzaniem kryzysowym.

Rosnąca wartość sektora

O kondycji branży najlepiej świadczą liczby, zwłaszcza te związane ze wzrostem obrotów i zatrudnienia. Przychody w tym sektorze w 2019 roku zostały oszacowane na 1,37 mld euro, czyli blisko 10 proc. więcej niż w roku poprzednim. To spory skok, za którym stoi nie tylko rozwój technologii, ale także dynamiczny wzrost liczby firm w tym sektorze.

Od kilku lat systematycznie rośnie liczba europejskich firm, które zajmują się wykorzystaniem danych z obserwacji Ziemi. Podczas gdy w roku 2000 powołano w sumie 11 takich spółek, od 2015 roku średnio rocznie powstaje ich już ok. 40.Najwięcej firm pochodzi z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. W zestawieniu pod względem liczby zatrudnionych, podium zajmują te same trzy kraje. Co ciekawe, Polska znajduje się tutaj na dość wysokiej, 6. pozycji.

Program Copernicus jest jednym z największych cywilnych producentów danych. Do ich przetworzenia i wykorzystania potrzebne są zaawansowane rozwiązania informatyczne. Polska może się pochwalić wysokiej klasy specjalistami i kompetencjami, jeśli chodzi o rynek IT, myślę że w niedalekiej przyszłości jesteśmy w stanie jeszcze poprawić naszą pozycję w zestawieniu europejskich firm specjalizujących się w wykorzystaniu danych satelitarnych. Coraz więcej polskich firm i startupów rozwija swoją działalność poza granicami kraju, z sukcesami konkurując z europejskimi gigantami – mówi Maciej Krzyżanowski.

Jednym ze źródeł dostępu do zdjęć satelitarnych, z którego korzystają europejskie firmy, są DIAS-y, czyli Data and Information Access Services, platformy działające w ramach programu Copernicus. Jak wynika z raportu EARSC, już około 30 proc. europejskich spółek korzysta z danych satelitarnych dostępnych właśnie na platformach DIAS. Warto podkreślić, że CloudFerro zbudowało i świadczy usługi chmury obliczeniowej dla dwóch z pięciu platform DIAS: CREODIAS i WEkEO.

Pilnie potrzeba specjalistów

Sektor dynamicznie się rozwija, co powoduje wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę. Na rynku potrzebni są nie tylko specjaliści od teledetekcji, ale także programiści, specjaliści od Big Data, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.

Jednym z najważniejszych problemów, jakie napotykają firmy wykorzystujące zdjęcia satelitarne, jest brak wykwalifikowanych pracowników. To wciąż nowy sektor, którego wzrost przebiega w zdecydowanie bardziej dynamiczny sposób, niż rozwój kierunków na uczelniach wyższych związanych z teledetekcją i wzrost liczby ich studentów – mówi Maciej Krzyżanowski. Aż 4 na 5 badanych firm deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na rynku pracy. Jednym z pomysłów, jak ten problem rozwiązać, jest ścisła współpraca sektora prywatnych firm z uczelniami wyższymi i ośrodkami naukowymi, która może pomóc w wypracowaniu właściwych rozwiązań.

Co ciekawe, ogromna większość firm tego sektora, to mikro i małe przedsiębiorstwa. 93 proc. z nich zatrudnia do 50 pracowników, a w 70 proc. pracuje poniżej 10 osób. Z badania wiemy, że około 60 proc. pracowników sektora pracuje w firmach, które funkcjonują na rynku od 4-5 lat. Ogromny potencjał rynku, a także spore wsparcie ze strony europejskich instytucji zapowiedziane na najbliższe lata dają mocne podstawy, aby spodziewać się kolejnych lat wzrostu.

EARSC – Europejskie Stowarzyszenie Firm Teledetekcyjnych jest organizacją non-profit zrzeszającą blisko 120 firm z 25 krajów, która koordynuje i promuje działania europejskich firm świadczących usługi geoinformacyjne na bazie danych satelitarnych z obserwacji Ziemi. EARSC reprezentuje interesy swoich członków, tworząc sieć współpracy pomiędzy branżą teledetekcyjną, decydentami i odbiorcami usług w zakresie całego łańcucha wartości produktów obserwacji Ziemi, począwszy od ich pozyskiwania poprzez przetwarzanie, łączenie i analizę skończywszy na finalnych produktach i usługach geoinformacyjnych.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS