Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-07-28| Instytucje

NIK ocenia rozwój sektora kosmicznego w Polsce

Głównym celem kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli była weryfikacja, czy właściwe podmioty publiczne skutecznie realizują działania służące osiągnięciu celów szczegółowych przyjętych w Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK).


NIK ocenia rozwój sektora kosmicznego w Polsce
NIK ocenia rozwój sektora kosmicznego w Polsce
NIK ocenia rozwój sektora kosmicznego w Polsce
NIK pozytywnie oceniła skuteczność działań większości ministrów, agencji i organizacji zaangażowanych w realizację PSK. Jej zdaniem nawiązane zostały korzystne relacje z Europejską Agencją Kosmiczną ESA, zwłaszcza w pozyskiwaniu kontraktów dla polskich przedsiębiorców.

Negatywnie oceniono natomiast brak koordynacji przez ministra właściwego do spraw gospodarki wdrażania kluczowych zadań wymienionych w PSK oraz ograniczoną skuteczność działań Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jak czytamy w informacji pokontrolnej, działania ministra nauki i szkolnictwa wyższego skoncentrowane głównie na koordynacji wdrożenia w Polsce funkcjonalności sytemu Copernicus, w tym odbioru danych satelitarnych oraz utworzeniu ich stałego repozytorium, NIK oceniła jako celowe i gospodarne. Zdaniem kontrolerów NIK minister cyfryzacji rzetelnie prowadził przedsięwzięcia zmierzające do zapewnienia pełnej dostępności na terytorium Polski sygnałów nawigacji satelitarnej systemu Galileo i towarzyszącego mu systemu wspomagającego EGNOS. Skutecznie wspierał też starania polskich jednostek naukowych, badawczych i przedsiębiorców o możliwie szeroki komercyjny udział w tym przedsięwzięciu.
Również minister właściwy do spraw gospodarki – zdaniem NIK – aktywnie i skutecznie działał na rzecz pozyskania dla polskich przedsiębiorców kontraktów z ESA, w wyniku czego tzw. stopa zwrotu składek wpłacanych do tej agencji przez Polskę była istotnie wyższa niż osiągana przez inne kraje na porównywalnym etapie rozwoju sektora kosmicznego.

NIK negatywnie oceniła natomiast niestworzenie systemu koordynacji oraz monitorowania stopnia wykonania celu strategicznego, celów szczegółowych i wskaźników realizacji przypisanych do poszczególnych celów Polskiej Strategii Kosmicznej. Nie został też opracowany system bieżącego monitorowania wykonania zadań PSK. Minister właściwy ds. gospodarki w sposób przewlekły prowadził prace nad projektem ustawy o działalności kosmicznej. Brak tej ustawy istotnie osłabia warunki rozwoju polskiego sektora kosmicznego i przyczynia się do niewypełniania przez Polskę zobowiązań międzynarodowych wynikających z konwencji ONZ o rejestracji obiektów kosmicznych. Zdaniem NIK nierealizowanie zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego może negatywnie wpływać na wizerunek Polski jako kraju, który pretenduje do aktywnego udziału w europejskiej polityce kosmicznej.

Jak czytamy w informacji pokontrolnej NIK, Polska Agencja Kosmiczna, intensywnie realizowała wiele zadań wynikających z PSK. Nierzetelnie przygotowała jednak finansową stronę projektu Krajowego Programu Kosmicznego. W ocenie NIK było to zasadniczą przyczyną niezatwierdzenia tego projektu. Program miał stanowić fundamentalny instrument realizacji celów Strategii. W konsekwencji jego nieprzyjęcia powstało istotne ryzyko nieosiągnięcia w najbliższych latach znacznego i szybkiego zwiększenia konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego, co podkreślali także przedsiębiorcy sektora.
Zdaniem Izby niecelowe i naruszające przepisy ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej było zaniechanie przez POLSA nawiązania współpracy z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w zakresie identyfikowania i analizy potrzeb kształcenia na poziomie wyższym specjalistów w zakresie użytkowania przestrzeni kosmicznej oraz wspierania kształcenia ekspertów w dziedzinie techniki kosmicznej, a w szczególności inżynierii satelitarnej.

Najwyższa Izba Kontroli wniosła do:
• prezesa Rady Ministrów o jednoznaczne ustalenie organu uprawnionego do zatwierdzenia Krajowego Programu Kosmicznego;
• prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej o zapewnienie możliwie szybkiego opracowania nowej wersji Krajowego Programu Kosmicznego, uwzględniającej możliwości finansowe kraju;
• ministra właściwego do spraw gospodarki (ministra rozwoju) o: zakończenie prac nad projektem ustawy o działalności kosmicznej oraz o Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych, zapewnienie bieżącego dokonywania przez Polskę notyfikacji sekretarzowi generalnemu ONZ wypuszczanych przez Polskę obiektów kosmicznych, a także o ustanowienie, we współpracy z pozostałymi zainteresowanymi instytucjami, skutecznego systemu koordynacji oraz bieżącego monitoringu realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej.

Szczegóły

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama