|2020-07-24|
GIS, Mapy
Rewitalizacja Łodzi na panoramach i danych 3D
Na łódzkim portalu rewitalizacji można oglądać pierwsze z ponad tysiąca zdjęć panoramicznych prezentujących wybrane rejony miasta sprzed i po rewitalizacji. Na stronie dostępne są również do pobrania modele 3D łódzkich budynków i mebli miejskich.
W nowej siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi przy al. Kościuszki 19 zaprezentowano pierwsze efekty laserowego skanowania rewitalizowanych przestrzeni Łodzi na przykładzie kamienicy przy ul. Tuwima 46, gdzie mieści się obecnie Biblioteka Tuvim. Ciekawostką są również panoramy miejsc na razie niedostępnych, gdzie np. będą przebiegały przebicia między kwartałami, albo zamknięte dziś budynki i podwórka oczekujące na rewitalizację.
– W ramach projektu dofinansowanego z środków unijnych MPU wykonuje zdjęcia panoramiczne 360° przestrzeni miasta przed i po rewitalizacji. Powstało już ponad tysiąc takich panoram, a pierwsze z nich można oglądać na portalu rewitalizacji, gdzie będą publikowane kolejne materiały – wyjaśnia Joanna Brzezińska z Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa UMŁ.
Panoramy przedstawiają budynki, ulice, parki i pasaże przeznaczone do remontu w ramach rewitalizacji. Dzięki nim można obserwować zmiany, jakie zachodzą w tym mieście, a także zebrać materiał porównawczy do badań czy udokumentować obraz dawnej Łodzi.
Na portalu dostępna jest również cyfrowa mapa rewitalizowanych obszarów wielkomiejskich, z której można pobrać modele 3D powstałe w ramach projektu. Są to zarówno budynki oraz drzewa, jak i zestaw łódzkich mebli miejskich. Modele 3D są dostępne dla każdego. Mogą znacząco ułatwić przygotowywanie projektów architektonicznych i urbanistycznych oraz inwestycji w Łodzi, a także wspomóc prace naukowe i badawcze.
Źródło: UM Łodzi, JK
|