Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-22| Teledetekcja

Będą nowe sensory w fotogrametrii i teledetekcji

W cyklu prognoz dla branży na następne ćwierć wieku, o które poprosiliśmy ekspertów z zakresu geodezji i kartografii w związku z jubileuszem 25-lecia GEODETY, w lipcowym wydaniu GEODETY swoje przewidywania przedstawia prof. Zdzisław Kurczyński.


Będą nowe sensory w fotogrametrii i teledetekcji
Jakie są szanse trafnej prognozy na 25 lat dla dyscypliny rozwijającej się tak dynamicznie, jak fotogrametria i teledetekcja? Aby to sobie uzmysłowić, wykonajmy eksperyment myślowy: cofnijmy się o 25 lat i spróbujmy – mając na uwadze ówczes­ne uwarunkowania – przewidzieć sytuację obecną. Jesteśmy zatem w połowie lat 90. W świecie to początki fotogrametrii cyf­rowej. Polska jest w okresie głębokich przemian politycznych i na początku fundamentalnych zmian gospodarczych. Wykonawstwo zdjęć lotniczych jest w zapaści, pozostajemy w tyle Europy pod względem krycia kraju produktami geoinformacyjnymi. Ale pojawia się światełko w tunelu. Dzięki dostępności środków unijnych Polska rozpoczyna Program PHARE mający na celu pokrycie kraju analogowymi zdjęciami lotniczymi. Wprawdzie są one jeszcze tradycyjne, na kliszy, ale ich obróbka po zeskanowaniu już cyfrowa. To wielka szansa dla rodzimych firm, które szybko opanują opracowanie tych zdjęć w nowych technologiach. Czy można było wówczas przewidzieć przełom, jaki później nastąpił? Prognozowanie w perspektywie 25 lat jest więc w zasadzie wróżeniem z fusów. Jednak przy całym ryzyku takiej prognozy można pokusić się o wskazanie prawdopodobnych kierunków, trudniejsza będzie natomiast ocena tempa zmian.

• Sztuczna inteligencja i UAV

Na pierwszym miejscu wskazałbym na rozwój zastosowań sztucznej inteligencji. Dotyczyć to będzie w mniejszym stopniu procesów deterministycznych, opisywanych ścisłymi relacjami matematycznymi. Metody sztucznej inteligencji lepiej sprawdzają się w interpretowaniu zjawisk i procesów tzw. behawioralnych, łatwiej ujmowanych statystycznie. Takim właśnie obszarem jest teledetekcja, w tym rozpoznawanie obiektów i procesów na zobrazowaniach satelitarnych i lotniczych, co obecnie należy do zadań klasyfikacji obrazów wielospektralnych. Spodziewam się w tym zakresie spektakularnego postępu, i to już wkrótce. Myś­lę, że trend ten nie ominie również metod klasyfikacji chmur punktów skanowania laserowego (LiDAR).

Z dużym prawdopodoieństwem można prognozować dalszy rozwój...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS