Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-17| Edukacja

Geodezja i kartografia w Rankingu Studiów Inżynierskich 2020

Najlepsze studia w Polsce dające tytuł inżyniera oraz magistra inżyniera wskazał czwarty Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2020. Oceniono 22 najpopularniejsze kierunki studiów technicznych, w tym geodezję i kartografię. Tegoroczne wyniki pewnie niektórych zaskoczą.


Geodezja i kartografia w Rankingu Studiów Inżynierskich 2020
Geodezja i kartografia w Rankingu Studiów Inżynierskich 2020 <br />
Wyniki Rankingu Studiów Inżynierskich (geodezja i kartografia)
Wyniki Rankingu Studiów Inżynierskich (geodezja i kartografia)

Ranking obejmuje wyłącznie kierunki prowadzone w polskich uczelniach akademickich. Zgodnie z przyjętymi zasadami kierunki objęte rankingiem muszą być prowadzone w danej uczelni w trybie stacjonarnym – na jednolitych studiach magisterskich lub na studiach II stopnia (zapewniając studentom możliwość kontynuacji nauki po ukończeniu studiów I stopnia w tej samej uczelni). Musi być prowadzony nabór na te kierunki na rok akademicki 2020/21 (na pierwszy rok studiów). Kierunki te muszą też mieć dwa roczniki absolwentów.

Zasady rankingu, w tym kryteria i ich wagi zostały zmienione w stosunku do obowiązujących w ubiegłym roku. Opracowała je specjalna kapituła obradująca pod kierownictwem prof. Michała Kleibera. W jej skład weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu.

Jak informują twórcy zestawienia, przygotowanie tegorocznego Rankingu Kierunku Studiów (RKS), w tym Rankingu Studiów Inżynierskich, wymagało od kapituły i analityków z Działu Rankingów „Perspektyw” szczególnego wysiłku związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z lipca 2018 roku.

Nowa ustawa zlikwidowała obligatoryjność istnienia wydziałów w strukturze uczelni (choć mogą one istnieć i nadal istnieją, jeśli statut uczelni tak stanowi), a zarazem wprowadzono wymóg, aby dany kierunek studiów był prowadzony na danej uczelni tylko raz. A ponieważ ministerstwo zrezygnowało z ustalania oficjalnego zestawu kierunków studiów, to większość uczelni, na których kierunki się dublowały, wybrało rozwiązanie w postaci… zmian nazw kierunków – przy zachowanym ich zakresie i programie nauczania!

– W obowiązującym wcześniej w Polsce oficjalnym wykazie znajdowało się 118 kierunków studiów (zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z 13 czerwca 2006). Obecnie, po rezygnacji z oficjalnie obowiązującego wykazu, na liście prowadzonych w Polsce kierunków studiów znajduje się 1329 różnych nazw! Ale przecież w dalszym ciągu kandydaci na studia wybierają Zarządzanie, Elektronikę czy Kulturoznawstwo, a nie liczne ich mutacje nazewnicze – tłumaczą twórcy rankingu.

Autorzy rankingu musieli więc znaleźć wyjście z tego galimatiasu. Po konsultacjach z grupą prorektorów uczelni postanowili dokonać „kalibracji” kierunków studiów prowadzonych w uczelniach z kierunkami – a właściwie 70 grupami kierunków studiów – które są oceniane przez „Perspektywy”. Uznano, że ze względu na odbiorcę rankingu, czyli kandydatów na studia, ocenianie 1329 kierunków „uczelnianych” nie miałoby sensu, m.in. dlatego – pomijając już kwestie wykonalności i nakładu pracy – że niektóre z nich prowadzone są w jednej lub zaledwie kilku szkołach wyższych. Dlatego, za pomocą „ankiet kalibracyjnych” wypełnianych przez szkoły wyższe, przyporządkowali 1329 kierunków prowadzonych na uczelniach do 70 kierunków uwzględnianych w rankingu „Perspektyw” (obejmujących jeden lub więcej kierunków „uczelnianych”).

Częściowej zmianie uległ również zestaw uwzględnianych w RKS wskaźników rankingowych. Konsekwencją ustawowego „odejścia od wydziałów” jest zmiana sposobu określania potencjału naukowego kadry prowadzącej zajęcia dla studentów na danym kierunku studiów. Potencjał ten nie jest już określany, jak w poprzednich latach, poprzez „przeniesienie” osiągnięć wydziału (skoro wydziałów nie ma), tylko jakością i osiągnięciami naukowymi kadry badawczo-dydaktycznej związanej z dyscypliną wiodącą dla danego kierunku. Więcej informacji o zmianach w RKS.

Jeśli chodzi o kierunek geodezja i kartografia, podobnie jak rok temu ocenianych było tylko 9 uczelni spośród wszystkich kształcących na tym kierunku, bo tylko one spełniają powyższe kryteria. Zwycięzcą tegorocznego rankingu jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który awansował w stosunku do ubiegłorocznych notowań aż o 5 pozycji! Kolejne miejsca na podium zajęły: Politechnika Warszawska (ranking 2019: poz. 2) i ex aequo Politechnika Gdańska (2019: poz. 5) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2019: poz. 1). Szczegóły w tabeli.

Do oceny kierunków technicznych użyto tym razem 12 wskaźników pogrupowanych w siedem kryteriów:
prestiż, tj. ocena przez kadrę akademicką,
absolwenci na rynku pracy, tj. wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów uczelni oraz stopniem ich zatrudnienia – według badania „Ekonomiczne Losy Absolwentów” realizowanego przez MNiSW,
potencjał akademicki, tj. wskaźnik kategorii naukowej określony poprzez tzw. współczynnik kategorii naukowej wyliczony dla dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów (współczynnik Wkn zdefiniowany jest w rozporządzeniu MNiSW z 9 września 2019 r.).,
potencjał dydaktyczny, tj. akredytacje – posiadanie przez uczelnię aktualnej oceny wyróżniającej, którą można przyporządkować do danego kierunku studiów lub instytucjonalnej, przyznanej przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz posiadanie akredytacji międzynarodowych; jakość przyjętych na studia – wskaźnik mierzony wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2019 podjęły studia na I roku studiów stacjonarnych na ocenianych kierunkach studiów,
potencjał naukowy, tj. publikacje, cytowalność, FWCI (Field-Weighted Citation Impact), FWVI (Field-Weighted View Impact), Top 10 (Publications in Top 10 Journal Percentiles),
umiędzynarodowienie, tj. publikacje we współpracy zagranicznej, studenci zagraniczni.

Nie sposób więc pominąć ocen w poszczególnych kryteriach dla kierunku geodezja i kartografia. I tak lider rankingu – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – dominuje jeśli chodzi o cytowalność, FWCI, FWVI, a także publikacje we współpracy zagranicznej, bardzo wysoko jest też oceniany jeśli chodzi o TOP-10. Druga w rankingu Politechnika Warszawska najlepiej oceniana jest z kolei przez kadrę akademicką, zwycięża też w kryteriach: badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów”, akredytacje czy jakość przyjętych na studia.

Opublikowane dziś zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery główne rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów (w tym Ranking Studiów Inżynierskich).

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS