|2020-07-17|
Edukacja
Geodezja i kartografia w Rankingu Studiów Inżynierskich 2020
Najlepsze studia w Polsce dające tytuł inżyniera oraz magistra inżyniera wskazał czwarty Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2020. Oceniono 22 najpopularniejsze kierunki studiów technicznych, w tym geodezję i kartografię. Tegoroczne wyniki pewnie niektórych zaskoczą.
|
Wyniki Rankingu Studiów Inżynierskich (geodezja i kartografia)
|
|
|
|
|
Ranking obejmuje wyłącznie kierunki prowadzone w polskich uczelniach akademickich. Zgodnie z przyjętymi zasadami kierunki objęte rankingiem muszą być prowadzone w danej uczelni w trybie stacjonarnym – na jednolitych studiach magisterskich lub na studiach II stopnia (zapewniając studentom możliwość kontynuacji nauki po ukończeniu studiów I stopnia w tej samej uczelni). Musi być prowadzony nabór na te kierunki na rok akademicki 2020/21 (na pierwszy rok studiów). Kierunki te muszą też mieć dwa roczniki absolwentów.
Zasady rankingu, w tym kryteria i ich wagi zostały zmienione w stosunku do obowiązujących w ubiegłym roku. Opracowała je specjalna kapituła obradująca pod kierownictwem prof. Michała Kleibera. W jej skład weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu.
Jak informują twórcy zestawienia, przygotowanie tegorocznego Rankingu Kierunku Studiów (RKS), w tym Rankingu Studiów Inżynierskich, wymagało od kapituły i analityków z Działu Rankingów „Perspektyw” szczególnego wysiłku związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z lipca 2018 roku.
Nowa ustawa zlikwidowała obligatoryjność istnienia wydziałów w strukturze uczelni (choć mogą one istnieć i nadal istnieją, jeśli statut uczelni tak stanowi), a zarazem wprowadzono wymóg, aby dany kierunek studiów był prowadzony na danej uczelni tylko raz. A ponieważ ministerstwo zrezygnowało z ustalania oficjalnego zestawu kierunków studiów, to większość uczelni, na których kierunki się dublowały, wybrało rozwiązanie w postaci… zmian nazw kierunków – przy zachowanym ich zakresie i programie nauczania!
– W obowiązującym wcześniej w Polsce oficjalnym wykazie znajdowało się 118 kierunków studiów (zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z 13 czerwca 2006). Obecnie, po rezygnacji z oficjalnie obowiązującego wykazu, na liście prowadzonych w Polsce kierunków studiów znajduje się 1329 różnych nazw! Ale przecież w dalszym ciągu kandydaci na studia wybierają Zarządzanie, Elektronikę czy Kulturoznawstwo, a nie liczne ich mutacje nazewnicze – tłumaczą twórcy rankingu.
Autorzy rankingu musieli więc znaleźć wyjście z tego galimatiasu. Po konsultacjach z grupą prorektorów uczelni postanowili dokonać „kalibracji” kierunków studiów prowadzonych w uczelniach z kierunkami – a właściwie 70 grupami kierunków studiów – które są oceniane przez „Perspektywy”. Uznano, że ze względu na odbiorcę rankingu, czyli kandydatów na studia, ocenianie 1329 kierunków „uczelnianych” nie miałoby sensu, m.in. dlatego – pomijając już kwestie wykonalności i nakładu pracy – że niektóre z nich prowadzone są w jednej lub zaledwie kilku szkołach wyższych. Dlatego, za pomocą „ankiet kalibracyjnych” wypełnianych przez szkoły wyższe, przyporządkowali 1329 kierunków prowadzonych na uczelniach do 70 kierunków uwzględnianych w rankingu „Perspektyw” (obejmujących jeden lub więcej kierunków „uczelnianych”).
Częściowej zmianie uległ również zestaw uwzględnianych w RKS wskaźników rankingowych. Konsekwencją ustawowego „odejścia od wydziałów” jest zmiana sposobu określania potencjału naukowego kadry prowadzącej zajęcia dla studentów na danym kierunku studiów. Potencjał ten nie jest już określany, jak w poprzednich latach, poprzez „przeniesienie” osiągnięć wydziału (skoro wydziałów nie ma), tylko jakością i osiągnięciami naukowymi kadry badawczo-dydaktycznej związanej z dyscypliną wiodącą dla danego kierunku. Więcej informacji o zmianach w RKS.
Jeśli chodzi o kierunek geodezja i kartografia, podobnie jak rok temu ocenianych było tylko 9 uczelni spośród wszystkich kształcących na tym kierunku, bo tylko one spełniają powyższe kryteria. Zwycięzcą tegorocznego rankingu jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który awansował w stosunku do ubiegłorocznych notowań aż o 5 pozycji! Kolejne miejsca na podium zajęły: Politechnika Warszawska (ranking 2019: poz. 2) i ex aequo Politechnika Gdańska (2019: poz. 5) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2019: poz. 1). Szczegóły w tabeli.
Do oceny kierunków technicznych użyto tym razem 12 wskaźników pogrupowanych w siedem kryteriów: • prestiż, tj. ocena przez kadrę akademicką, • absolwenci na rynku pracy, tj. wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów uczelni oraz stopniem ich zatrudnienia – według badania „Ekonomiczne Losy Absolwentów” realizowanego przez MNiSW, • potencjał akademicki, tj. wskaźnik kategorii naukowej określony poprzez tzw. współczynnik kategorii naukowej wyliczony dla dyscypliny wiodącej dla danego kierunku studiów (współczynnik Wkn zdefiniowany jest w rozporządzeniu MNiSW z 9 września 2019 r.)., • potencjał dydaktyczny, tj. akredytacje – posiadanie przez uczelnię aktualnej oceny wyróżniającej, którą można przyporządkować do danego kierunku studiów lub instytucjonalnej, przyznanej przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz posiadanie akredytacji międzynarodowych; jakość przyjętych na studia – wskaźnik mierzony wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2019 podjęły studia na I roku studiów stacjonarnych na ocenianych kierunkach studiów, • potencjał naukowy, tj. publikacje, cytowalność, FWCI (Field-Weighted Citation Impact), FWVI (Field-Weighted View Impact), Top 10 (Publications in Top 10 Journal Percentiles), • umiędzynarodowienie, tj. publikacje we współpracy zagranicznej, studenci zagraniczni.
Nie sposób więc pominąć ocen w poszczególnych kryteriach dla kierunku geodezja i kartografia. I tak lider rankingu – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – dominuje jeśli chodzi o cytowalność, FWCI, FWVI, a także publikacje we współpracy zagranicznej, bardzo wysoko jest też oceniany jeśli chodzi o TOP-10. Druga w rankingu Politechnika Warszawska najlepiej oceniana jest z kolei przez kadrę akademicką, zwycięża też w kryteriach: badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów”, akredytacje czy jakość przyjętych na studia.
Opublikowane dziś zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery główne rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów (w tym Ranking Studiów Inżynierskich).
Anna Wardziak
|