wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-15| GIS, Mapy

Facebook i Esri udostępniają dane i narzędzia dla OSM

Korporacje Facebook i Esri przygotowały nowe narzędzia oraz warstwy, które pomogą wolontariuszom tworzyć i aktualizować otwartą bazę OpenStreetMap.


Facebook i Esri udostępniają dane i narzędzia dla OSM

Jednym z produktów firmy Esri jest usługa ArcGIS Online, która pozwala publikować w internecie warstwy danych przestrzennych. Część z nich to urzędowe bazy, które są udostępniane na wolnych licencjach. Korporacja postanowiła więc odpowiednio przygotować te zasoby, by były łatwo dostępne do edycji dla wolontariuszy OSM – proces ten obejmował m.in. przetworzenie danych atrybutowych, by lepiej pasowały do struktury tej otwartej bazy.

Zadaniem Facebooka było zaś opracowanie nowych wersji edytorów OSM – RapiD oraz JOSM. Chodziło nie tylko o udostępnienie w nich warstw z ArcGIS Online, ale także opracowanie narzędzi, które w możliwie największym stopniu uproszczą edycję na bazie tych danych. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać licencji danych, „przeklikiwać” geometrii obiektu i ręcznie wprowadzać atrybutów. Wystarczy, że zaznaczy obiekt, który powinien być wprowadzony do bazy OSM, i ewentualnie zaktualizuje jego atrybuty oraz geometrię na podstawie swojej wiedzy. Facebook i Esri podkreślają jednocześnie, że narzędzia te nie powinny być wykorzystywane do masowego importu.

Na razie zestaw warstw ArcGIS Online dostępnych dla edytorów OSM jest skromny i obejmuje jedynie dane adresowe oraz o obrysach budynków dla USA i Zanzibaru. Obie korporacje podkreślają jednak, że to dopiero początek, chcą bowiem zachęcać kolejne instytucje do udostępniania swoich zasobów w tym miejscu. Planują także rozszerzyć zakres tematyczny warstw m.in. o: drogi, punkty użyteczności publicznej czy obiekty hydrograficzne.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS