wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-10| Geodezja, Kataster

Czy wpis w księdze wieczystej blokuje przekształcenie?

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo włas­ności nastąpiło 1 stycznia 2019 r. z mocy samego prawa. Organy administracji mają jednak potwierdzić ten fakt specjalnie wydanym zaświadczeniem. I tu niekiedy pojawiają się problemy. W lipcowym GEODECIE pisze o nich sędzia Magdalena Durzyńska.


Czy wpis w księdze wieczystej blokuje przekształcenie?
• Prezydent odmawia wydania zaświadczenia

Sprawa dotyczy przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej przy ul. Zawiszy w udziale związanym z własnością nieruchomości lokalowej (objętej osobną księgą wieczys­tą), schowka (KW) i miejsca parkingowego (KW). Prezydent miasta odmówił wydania zaświadczenia potwierdzającego, że z dniem 1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności tej nieruchomości.

Od tej decyzji właściciele odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej SKO/organ). Jednak SKO utrzymało w mocy postanowienie prezydenta, działając na podstawie art. 127 § 2 kpa w związku z art. 17 pkt 1 kpa, a także art. 138 § 1 pkt 1 kpa w zw. z art. 144 kpa. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że na objętej wnioskiem nieruchomoś­ci gruntowej (składającej się z działek ewidencyjnych o numerach: 23/2, 24/2 i 25) określonej w KW X – poza budynkami mieszkalnymi nr: 16 (którego dotyczy sprawa) oraz 16B i 16 C – znajduje się część budynku oznaczonego numerem 16A, którego druga część znajduje się na działce nr 38 objętej z kolei KW Y. Według organu okoliczność ta nie pozwala na przekształcenie użytkowania wieczys­tego ustanowionych udziałów we własność, ponieważ „dokonanie przekształcenia w takim stanie faktycznym, bez uregulowania granic nieruchomości, tak aby budynki nie przekraczały granic użytkowania wieczystego na działce sąsiedniej, może podważyć istnienie prawa użytkowania wieczystego na działce sąsiedniej”.

• SKO określa stan prawny

Organ podał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów [DzU z 2020, poz. 139, dalej ustawa] z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności. SKO przywołało też art. 235 kc, w myśl którego budynki i inne urządzenia nabyte przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste bądź budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. Podkreśliło przy tym, że według art. 235 § 2 kc przysługująca wieczystemu użytkownikowi włas­ność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym. W dalszej kolejności organ wskazał na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 20 października 2016 r. [sygn. VI ACa 22/16, LEX nr 2356492], z którego wynika, że prawo własności budynków i urządzeń jest prawem związanym (podrzędnym), akcesoryjnym, w stosunku do prawa wieczystego użytkowania, a to oznacza, według organu, że żadne z tych praw nie może stanowić przedmiotu samodzielnego obrotu.

Organ wyjaśnił ostatecznie, że skoro budynek 16A fizycznie stoi na działce nr 24/2, ale nie jest wpisany do KW tej nieruchomości, lecz do KW nieruchomoś­ci sąsiedniej – to nie ma podstaw do wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo włas­ności dla budynku 16. Jako przeszkodę organ przywołał nieuregulowany stan prawny i brak możliwości prostowania zapisów w KW w toku postępowania o wydanie zaświadczenia.

• Stan prawny wynika z księgi wieczystej – dowodzą właściciele

W skardze na ww. postanowienie skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego właściciele nieruchomości lokalowej (oraz parkingu, schowka itp.) w budynku nr 16 zarzucili SKO...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS