|2020-07-09|
GIS
IPN zaprezentował Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej
Integralną częścią tego projektu jest interaktywna mapa, na której znajdziemy informacje o obywatelach II Rzeczypospolitej zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich.
Głównym celem projektu Instytutu Pamięci Narodowej jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku oraz ustalenie personaliów i liczby pomordowanych.
Dane weryfikowane są na podstawie dostępnej literatury naukowej, akt śledczych oraz dokumentacji archiwalnej i fotograficznej rozproszonej po archiwach, bibliotekach, muzeach i zbiorach prywatnych. IPN ma również nadzieję na dotarcie do nowych, nieznanych badaczom relacji świadków,
Jak podaje Instytut, projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. Obecnie udostępnione zostały informacje dotyczące województwa wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP będą sukcesywnie uzupełniane i dodawane.
Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. IPN chce do tego czasu wydobyć z niepamięci jak najwięcej informacji o losach zamordowanych Polaków. Korzystający z bazy mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.
Co ważne, IPN nie ogranicza się jedynie do ofiar wśród ludności narodowości polskiej, gdyż ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA byli też obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii.
Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej – dostępna na prowadzonym przez IPN portalu zbrodniawolynska.pl – została zaprezentowana wczoraj (8 lipca) podczas konferencji prasowej w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”. Wzięli w niej udział m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ewa Siemaszko, badaczka zbrodni wołyńskiej. Data premiery Bazy nie jest przypadkowa, bowiem najbliższą sobotę (11 lipca) przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Mapę opracowano na podstawie podziału administracyjnego z 1938 r. Jak zaznaczają jej twórcy, niektóre miejsca zbrodni mogą mieć jedynie przybliżone, orientacyjne położenie, natomiast części miejsc, o których infomacje znajdują się w bazie, nie udało się zlokalizować na mapie. Mapa, podobnie jak baza, ma być systematycznie uzupełniana i aktualizowana.
Niniejsze przedsięwzięcie jest realizowane wspólnymi siłami pionu archiwalnego, śledczego i upamiętniania IPN.
AW
|