|2020-07-08|
GNSS, Geodezja, Edukacja, Imprezy
Konferencja SCEgeo za nami
Pod hasłem „Geodezja, budownictwo i geoinformacja w zrównoważonym rozwoju” odbyła się 28. Konferencja SCEgeo. Początkowo wydarzenie planowano w Bydgoszczy w formie tradycyjnego trzydniowego spotkania teoretyków i praktyków z zakresu geodezji, geoinformacji, budownictwa i inżynierii środowiska. Trwające od ponad roku przygotowania pokrzyżował jednak nieproszony gość, COVID-19.
Po chwilowym zamieszaniu zareagowaliśmy przeniesieniem Konferencji z Bydgoszczy do internetu, prezentację referatów zastąpiliśmy przedstawieniem plakatów, wydłużyliśmy czas jej trwania do 9 dni (2-10 czerwca), a koszty zredukowaliśmy do zera!
Konferencja odbyła się w formie ciągłej sesji posterowej z dyskusją prowadzoną w komentarzach do poszczególnych plakatów. Zostały zaprezentowane łącznie 74 plakaty, w tym 29 z zakresu geodezji, 12 z zakresu geoinformacji, a 33 dotyczyły budownictwa i inżynierii środowiska.
Zgodnie ze współczesnymi trendami tematyka konferencji poruszała zagadnienia z pogranicza geodezji, geoinformacji oraz inżynierii lądowej. Tym samym wpisała się w nurt odnowionego postrzegania inżynierii geodezyjnej, jako rola twórczej aktywności naukowo-badawczej, która znajduje liczne zastosowania praktyczne w procesach inwestycyjnych, tak ważne w kształtowaniu współczesnych społeczeństw i gospodarek.
W większości zaprezentowanych prac podejmowano próby rozwiązania problemów technicznych związanych ze stosowaniem nowoczesnych technik pomiarowych w budownictwie. W zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych odnoszono się przede wszystkim do zagadnień związanych z Globalnymi Systemami Nawigacji Satelitarnej (GNSS - głównie w trybie RTK/RTN lub PPP), skanowaniem laserowym (TLS) oraz wykorzystaniem georadarów (GPR). Przedstawiano również prace dotyczące fotogrametrii i teledetekcji z wykorzystaniem dronów (UAS).
Tradycyjnie dla konferencji dotyczących zagadnień geodezyjnych prezentowana była grupa prac z zakresu oceny dokładności instrumentów oraz dokładności pomiarów wykonanych przy ich użyciu. W szczególności zagadnienia dokładności pomiarów odnosiły się do technik satelitarnych. Odrębną grupę tematyczną tworzyły prace prezentujące praktyczne zastosowania różnych technik pomiarowych. Wspomnieć też należy o kilku artykułach, w których analizowano zachowanie się gruntu, budynków oraz innych obiektów budowlanych, a sprzęt i techniki geodezyjne posłużyły do zebrania danych do analiz.
Ciekawa tematyka oraz zdalna formuła Konferencji sprawiła, że oprócz polskich autorów swoje dokonania prezentowali również badacze z Ukrainy, Włoch, Turcji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Portugalii, Litwy, Chin, a nawet Kolumbii i Nigerii. Spośród polskich uczelni reprezentowane były m.in.: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Śląska czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. W Konferencji uczestniczyło łącznie ok. 380 osób. Wszystkie prezentowane postery i ich streszczenia znalazły się w opublikowanych materiałach pokonferencyjnych, natomiast treści wybranych prac, po wymaganych recenzjach, zostaną opublikowane w czasopismach naukowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom posterów i pozostałym uczestnikom Konferencji. Mimo że nic nie zastąpi rozmów kuluarowych, zwiedzania Bydgoszczy, atmosfery uroczystej kolacji oraz innych atrakcji bezpośredniego spotkania, to jednak Konferencja w formule zdalnej spełniła swój podstawowy cel – umożliwiła autorom prezentację swoich prac i zapoznanie się z dokonaniami innych badaczy. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do patronów honorowych oraz patronów medialnych (w szczególności do miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl – dziękujemy!) za przedstawianie wielokrotnie aktualizowanych informacji o naszej Konferencji.
Organizatorami Konferencji byli Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Sekcja Geodezji Inżynieryjnej Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Oddział w Bydgoszczy.
Życzymy Państwu i sobie zdrowia oraz możliwości bezpośredniego spotkania przy okazji następnej edycji tego wydarzenia.
Komitet Organizacyjny Konferencji
|