wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-08| GNSS, Geodezja, Edukacja, Imprezy

Konferencja SCEgeo za nami

Pod hasłem „Geodezja, budownictwo i geoinformacja w zrównoważonym rozwoju” odbyła się 28. Konferencja SCEgeo. Początkowo wydarzenie planowano w Bydgoszczy w formie tradycyjnego trzydniowego spotkania teoretyków i praktyków z zakresu geodezji, geoinformacji, budownictwa i inżynierii środowiska. Trwające od ponad roku przygotowania pokrzyżował jednak nieproszony gość, COVID-19.


Konferencja SCEgeo za nami
Po chwilowym zamieszaniu zareagowaliśmy przeniesieniem Konferencji z Bydgoszczy do internetu, prezentację referatów zastąpiliśmy przedstawieniem plakatów, wydłużyliśmy czas jej trwania do 9 dni (2-10 czerwca), a koszty zredukowaliśmy do zera!

Konferencja odbyła się w formie ciągłej sesji posterowej z dyskusją prowadzoną w komentarzach do poszczególnych plakatów. Zostały zaprezentowane łącznie 74 plakaty, w tym 29 z zakresu geodezji, 12 z zakresu geoinformacji, a 33 dotyczyły budownictwa i inżynierii środowiska.

Zgodnie ze współczesnymi trendami tematyka konferencji poruszała zagadnienia z pogranicza geodezji, geoinformacji oraz inżynierii lądowej. Tym samym wpisała się w nurt odnowionego postrzegania inżynierii geodezyjnej, jako rola twórczej aktywności naukowo-badawczej, która znajduje liczne zastosowania praktyczne w procesach inwestycyjnych, tak ważne w kształtowaniu współczesnych społeczeństw i gospodarek.

W większości zaprezentowanych prac podejmowano próby rozwiązania problemów technicznych związanych ze stosowaniem nowoczesnych technik pomiarowych w budownictwie. W zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych odnoszono się przede wszystkim do zagadnień związanych z Globalnymi Systemami Nawigacji Satelitarnej (GNSS - głównie w trybie RTK/RTN lub PPP), skanowaniem laserowym (TLS) oraz wykorzystaniem georadarów (GPR). Przedstawiano również prace dotyczące fotogrametrii i teledetekcji z wykorzystaniem dronów (UAS).

Tradycyjnie dla konferencji dotyczących zagadnień geodezyjnych prezentowana była grupa prac z zakresu oceny dokładności instrumentów oraz dokładności pomiarów wykonanych przy ich użyciu. W szczególności zagadnienia dokładności pomiarów odnosiły się do technik satelitarnych. Odrębną grupę tematyczną tworzyły prace prezentujące praktyczne zastosowania różnych technik pomiarowych. Wspomnieć też należy o kilku artykułach, w których analizowano zachowanie się gruntu, budynków oraz innych obiektów budowlanych, a sprzęt i techniki geodezyjne posłużyły do zebrania danych do analiz.

Ciekawa tematyka oraz zdalna formuła Konferencji sprawiła, że oprócz polskich autorów swoje dokonania prezentowali również badacze z Ukrainy, Włoch, Turcji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Portugalii, Litwy, Chin, a nawet Kolumbii i Nigerii. Spośród polskich uczelni reprezentowane były m.in.: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Śląska czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. W Konferencji uczestniczyło łącznie ok. 380 osób. Wszystkie prezentowane postery i ich streszczenia znalazły się w opublikowanych materiałach pokonferencyjnych, natomiast treści wybranych prac, po wymaganych recenzjach, zostaną opublikowane w czasopismach naukowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom posterów i pozostałym uczestnikom Konferencji. Mimo że nic nie zastąpi rozmów kuluarowych, zwiedzania Bydgoszczy, atmosfery uroczystej kolacji oraz innych atrakcji bezpośredniego spotkania, to jednak Konferencja w formule zdalnej spełniła swój podstawowy cel – umożliwiła autorom prezentację swoich prac i zapoznanie się z dokonaniami innych badaczy. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do patronów honorowych oraz patronów medialnych (w szczególności do miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl – dziękujemy!) za przedstawianie wielokrotnie aktualizowanych informacji o naszej Konferencji.

Organizatorami Konferencji byli Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Sekcja Geodezji Inżynieryjnej Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Oddział w Bydgoszczy.

Życzymy Państwu i sobie zdrowia oraz możliwości bezpośredniego spotkania przy okazji następnej edycji tego wydarzenia.

Komitet Organizacyjny Konferencji


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS