Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-09| Teledetekcja

USA stawiają na małe satelity rozpoznawcze

Małe satelity teledetekcyjne zdobywają popularność nie tylko w zastosowaniach cywilnych, ale i wojskowych. Konstelacja tego typu aparatów została niedawno umieszczona w kosmosie na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.


USA stawiają na małe satelity rozpoznawcze <br />
Zdjęcie z amerykańskiego satelity szpiegowskiego opublikowane przez Donalda Trumpa
Zdjęcie z amerykańskiego satelity szpiegowskiego opublikowane przez Donalda Trumpa

Oczywiście – jak to z satelitami szpiegowskimi bywa – o misji wiadomo niewiele. Krótki komunikat prasowy na jej temat wydała firma L3Harris Technologies, która zbudowała aparaty. Chwali się w nim, że o ile dotychczas była jedynie dostawcą komponentów satelitarnych, o tyle teraz jest głównym wykonawcą odpowiedzialnym zarówno za zaprojektowanie i budowę aparatu, jak i jego umieszczenie w kosmosie.

Nieznana jest liczebność konstelacji ani jej możliwości obrazowania. L3Harris ujawnia jedynie, że satelity zostały umieszczone w kosmosie z wykorzystaniem rozwiązania Evolved Expendable Launch Vehicles Secondary Payload Adapter (ESPA), a więc przy okazji wystrzelenia innego, większego ładunku. Urządzenia wyposażone są ponadto w specjalną antenę działającą w paśmie X, która pozwala na szybką wymianę danych z ze stacją naziemną.

W rozmowie z portalem „Space News” prezes L3Harris Ed Zoiss wyjaśnia, że przedsięwzięcie jest przykładem zmiany podejścia armii USA do misji satelitarnych. Amerykańskie wojsko będzie stopniowo odchodzić od dużych i drogich satelitów, których budowa trwa latami, na rzecz mniejszych rozwiązań, które można szybko zaprojektować i relatywnie niewielkim kosztem umieścić w kosmosie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS