wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-09| Teledetekcja

USA stawiają na małe satelity rozpoznawcze

Małe satelity teledetekcyjne zdobywają popularność nie tylko w zastosowaniach cywilnych, ale i wojskowych. Konstelacja tego typu aparatów została niedawno umieszczona w kosmosie na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.


USA stawiają na małe satelity rozpoznawcze <br />
Zdjęcie z amerykańskiego satelity szpiegowskiego opublikowane przez Donalda Trumpa
Zdjęcie z amerykańskiego satelity szpiegowskiego opublikowane przez Donalda Trumpa

Oczywiście – jak to z satelitami szpiegowskimi bywa – o misji wiadomo niewiele. Krótki komunikat prasowy na jej temat wydała firma L3Harris Technologies, która zbudowała aparaty. Chwali się w nim, że o ile dotychczas była jedynie dostawcą komponentów satelitarnych, o tyle teraz jest głównym wykonawcą odpowiedzialnym zarówno za zaprojektowanie i budowę aparatu, jak i jego umieszczenie w kosmosie.

Nieznana jest liczebność konstelacji ani jej możliwości obrazowania. L3Harris ujawnia jedynie, że satelity zostały umieszczone w kosmosie z wykorzystaniem rozwiązania Evolved Expendable Launch Vehicles Secondary Payload Adapter (ESPA), a więc przy okazji wystrzelenia innego, większego ładunku. Urządzenia wyposażone są ponadto w specjalną antenę działającą w paśmie X, która pozwala na szybką wymianę danych z ze stacją naziemną.

W rozmowie z portalem „Space News” prezes L3Harris Ed Zoiss wyjaśnia, że przedsięwzięcie jest przykładem zmiany podejścia armii USA do misji satelitarnych. Amerykańskie wojsko będzie stopniowo odchodzić od dużych i drogich satelitów, których budowa trwa latami, na rzecz mniejszych rozwiązań, które można szybko zaprojektować i relatywnie niewielkim kosztem umieścić w kosmosie.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS