Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-07-02| GIS, Mapy, Software

Mesh i czas, czyli co nowego w QGIS 3.14

Ta wersja jest tak napakowana mniejszymi i większymi nowościami, że trudno ocenić, od czego zacząć ich omawianie – tak twórcy otwartego oprogramowania QGIS piszą o jego najnowszej wersji. Z racji numeru (3.14) tym razem nie nosi ona nazwy miasta, ale ochrzczono ją mianem „Pi”.


Mesh i czas, czyli co nowego w QGIS 3.14 <br />
Nowe opcje wizualizacji modeli mesh
Nowe opcje wizualizacji modeli mesh
Mesh i czas, czyli co nowego w QGIS 3.14 <br />
Przykład obsługi danych czasowych
Przykład obsługi danych czasowych
Mesh i czas, czyli co nowego w QGIS 3.14 <br />
Generowanie izolinii w locie
Generowanie izolinii w locie
Mesh i czas, czyli co nowego w QGIS 3.14 <br />
Narzędzie Graphical Modeler
Narzędzie Graphical Modeler

Wiele nowych funkcji dotyczy pracy na danych przestrzennych z odniesieniem czasowym. Oczywiście w QGIS było to możliwe już wcześniej dzięki wtyczkom, teraz jednak w wielu przypadkach staną się one zbędne. QGIS 3.14 natywnie wspiera bowiem informacje o dacie i czasie w różnych typach danych: rastrowych, wektorowych, modelach mesh, usłudze WMS, a także we właściwościach projektu czy w układzie wydruku. Ułatwi nam to chociażby generowanie animowanych map czy wizualizację obiektów z określonego przedziału czasowego.

W połowie 2018 r. do QGIS w wersji 3.2 wprowadzono wsparcie dla modeli typu mesh i od tego czasu obsługa tych danych jest systematycznie rozwijana. Nie inaczej jest w wydaniu „Pi”. Wzbogacono je chociażby o nowe narzędzia do wizualizacji tych modeli, w tym do renderowania ich jednowymiarowej wersji. Program pozwala także upraszczać ten typ danych, co w przypadku bardzo dużych zbiorów znacząco przyspiesza ich ładowanie.

Sporo nowości dotyczy digitalizacji – są to chociażby nowe opcje snapowania czy śledzenie przebiegu krzywych. Wiele zmian znajdziemy także w narzędziu „Graphical Modeler” (Modelarz Graficzny), które pozwala w intuicyjny sposób przygotowywać nawet skomplikowane modele przetwarzania danych.

Z innych ciekawych nowości warto wymienić:

  • generowanie w locie izolinii na podstawie warstwy rastrowej,
  • rozbudowaną obsługę wektorowych danych kafelkowych,
  • możliwość przeciągania warstw między dwoma oknami aplikacji,
  • możliwość umieszczania etykiet poza poligonem (przydatne chociażby przy prezentacji nazw wysp),
  • nowe wyrażenia (dotyczące m.in. czasu),
  • nowe typy podziałek liniowych.

Rozwój otwartej i bezpłatnej aplikacji QGIS nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów. Wśród nich są trzy polskie firmy: Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych, GIS Support oraz OPGK Kraków.

Pełna lista zmian w QGIS 3.14.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama