wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-02| Geodezja, GIS

Nowa książka Waldemara Izdebskiego o danych przestrzennych już do pobrania

Nakładem firmy Geo-System Sp. z o.o. została wydana książka autorstwa dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego, prof. PW pt. „Infrastruktura danych przestrzennych w Polsce”.


Nowa książka Waldemara Izdebskiego o danych przestrzennych już do pobrania

Książka zawiera aktualne informacje o stanie infrastruktury danych przestrzennych w Polsce. Autor w przystępny sposób opisuje główne źródła pochodzenia danych przestrzennych, podstawy prawne ich funkcjonowania oraz najważniejsze informacje techniczne dotyczące usług danych przestrzennych. Szczegółowo omówione zostały także najważniejsze dostępne w Polsce usługi danych przestrzennych oraz możliwości ich wykorzystania zarówno w systemach informatycznych państwa, jak i w systemach komercyjnych.

„Książka, którą oddaję do Państwa rąk, zbiera całe moje doświadczenie w tworzeniu i udostępnianiu zbiorów danych przestrzennych zgromadzone w tysiącach jednostek samorządowych, a teraz także na poziomie centralnym w związku z pełnieniem funkcji Głównego Geodety Kraju. Mam nadzieję, że w istotny sposób przyczyni się ona do przybliżenia infrastruktury danych przestrzennych i jej znaczenia dla społeczeństwa informacyjnego, a także do popularyzacji danych przestrzennych oraz do szerszego ich wykorzystania w codziennym życiu obywateli” – pisze autor we wstępie.

Książka dostępna jest w formie e-booka do pobrania pod następującym linkiem

Źródło: Geo-System, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
hohoho Wedlug ustawy o inf.inf.przestrzennej ggk prowadzi przedwsiewziecia edukacyjne etc.etc. wystarczy poczytać;)
odpowiedz zgłoś
odp: hohoho A to obecnie Geosystem równa się GGK i GUGIK? No głupio pytam, przecież od dawna tak jest. Nikt tych powiązań nie ukrywa czyli można uznać, że ministerstwo świadomie oddało geodezję we władanie prywatnej firmie. Jest w tym charakterystyczna dla całe Dobrej Zmiany konsekwencja w prywatyzowaniu szeroko pojętej władzy.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: hohoho A ile GGK zorganizował szkoleń dla tematów INSPIRE dla których jest organem wiodącym bo taki jest zapis w ustawie o IIP ? Mamy jakieś polskie materiały czy tłumaczenia schematów ? Metadane dla nowych warstw w Geoportalu wytworzone ? Wykrzykniki oznaczające błędy zniknęły w Geoportalu europejskim Inspire po harvestowaniu usług wyszukiwania ?
 1 
zgłoś
Na plus Bardzo fajnie, że publikacja jest darmowa. Takie rzeczy się nie zdarzają. Dziękujemy
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Na plus No trudno żeby żądać kasy za materiały reklamowo-propagandowe rozpowszechniane na potrzeby marketingu. ;-)
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Na plus Przy okazji pozwala to legalnie wypłacić pieniążki za książkę praktycznie dowolnej wysokości i jeszcze od podatku firma może odliczyć.
zgłoś
_ "Książka, którą oddaję do Państwa rąk, zbiera całe moje doświadczenie w tworzeniu i udostępnianiu zbiorów danych przestrzennych wywłaszczonych wykonawcom prac geodezyjnych, zgromadzone w tysiącach jednostek samorządowych...
 4 
 15 
odpowiedz zgłoś
BTW czy autor posiada licencje na użyte w tej książeczce materiały i zwizualizowane płatne bazy z państwowego zasobu geodezyjnego ?
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: BTW oo a to nowość, przestałem być na bieżąco. Który art ustawy prawo geodezyjne nakłada licencję na screen-shoty z geoportalu?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: BTW To może warto piastując takie stanowisko czasem jednak warto poczytać prawo ? Szczególnie zanim się otworzy usta na spotkaniach. Screenshoty z obrazu usług sieciowych z zasobu podlegają licencji, nawet w przepisach jest określony współczynnik i ilość kopii zależna od rozmiaru obrazka. Jest to nawet opisane w metadanych usługi wywoływanych poleceniem getcapabilities. Mamy również całe bazy jak na str 50. Numer licencji proszę, panie GGK.
 1 
 6 
zgłoś
odp: odp: BTW Czy naukowcy już zaczynają ustawiać się w kolejce po licencje na printscreeny?
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: BTW A czy Geo-System to uczelnia ? To jest działalność komercyjna bo to firma, a nie naukowa. Skoro wydaje publikacje powinien mieć licencje. To może WINGiK podlaski powinien się tym zająć ?
 1 
 5 
zgłoś
odp: odp: BTW Nie GGK napisze donos na siebie. Ma wprawę.
 4 
zgłoś
odp: odp: BTW A właśnie e-book udostępniony jest bezpłatnie. To mi raczej wygląda na działalność społeczną i edukacyjną. Natomiast najwyraźniej w tym wszystkim każdy widzi co chce zobaczyć, a nie co ma przed oczami.
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: BTW Interesuje mnie czy organ jakim jest GGK a jednocześnie autor tej publikacji wraz z wydawcą czyli Geo-Systemem spółka z o.o. jak wiadomo zakładaną wyłącznie w celu prowadzenia działalności społecznej zgodnie z prawem pozyskali licencje na materiały które wykorzystali w tej książce ? Tak czy nie ?
 2 
 8 
zgłoś
Chodzi o jakość i chociażby kontekst tego co się pisze. Warstwy opisane jako kalki nakładane na mapy to zrozumieją dinozaury, które takie rzeczy widziały a nie współcześni ludzie używający smartfonów. RCWiN który za chwilę nie będzie RCWiN to też fajny jest. No i dzieło GGK wydawane przez firmę geoinformatyczną, która obsługuje geodezję, którą ów GGK nadzoruje. Tak, moralnie i etycznie to kryształ jest. Rozumiem że honorarium za to dzieło było skoro jest copyright Geo-System ? Jakoś te prawa majątkowe musiały być przekazane.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
z nie wiem co tam w życiu porabiasz, ale widzę tutaj jakieś niespełnione ambicje i żal. Domniemam, że są też jakieś zawoalowane docinki, bo nie wszystko co piszesz jest dla nie zrozumiałe. Co ma jakieś adres curwe do tego newsa też nie do końca wiadomo. Nie wiem, może za stary jestem i nie chwytam wszystkiego. A może warto, żeby jednak komentatorzy pokroju "z" pisali z sensem i jasno. Zwłaszcza jak sugerują, a tak wnioskuję z pierwszego komentarza, autorowi nieumiejętność posługiwania się językiem polskim. Szanujmy się jako czytelnicy tego medium.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: stary ale jary Nie krytykuj bo sam piszesz "...jest dla nie zrozumiałe. Co ma jakieś adres curwe" ???
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Widziałem też takie coś danych adresowych co się nazywa curve ale widać autorowi tego wiekopomnego dzieła taki TWÓR umknął. Bo twory tak już mają. :)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Linki do przykładów WMS też pourywane. Ciociu popraw przepaskę bo ci z nerwów spadnie.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Szanowna Redakcjo, to nie jest książka o danych przestrzennych. To jest książka o sposobie ich przechowywania i udostępniania. Różnica jest między tymi obszarami jest taka jak pomiędzy bibliotekoznawstwem a literaturoznawstwem. Obie dziedziny nauki mają swój sens i swoje przeznaczenia i każdy, w miarę wykształcony, rozumie czym się różnią. Szkoda, że w obszarze geodezji media, politycy i urzędnicy zapomnieli, że sposób udostępniania informacji nie ma żadnego znaczenia w kontekście wartości informacji. A ta systematycznie się pogarsza i częściowo między innymi ze względu na sposób w jaki zmienia się tą, nieszczęsną, infrastrukturę. I, że żadna reforma infrastruktury informacji przestrzennej nie spowoduje, że informacja przestrzenna będzie będzie realizowała merytoryczne potrzeby jej potencjalnych odbiorców.
 18 
odpowiedz zgłoś
z nie ma problemu, zejdź do skrzynki i weź ulotkę pizzy.
 9 
 4 
odpowiedz zgłoś
Nie mam siły przebijać się przez te zdania wielokrotnie złożone.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS