wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-01| Mapy

Podstawowy styl mapy OSM na nowej licencji

Od dziś (1 lipca) kafelki podstawowego stylu mapy dostępnej na stronie OpenStreetMap.org są dostępne na mniej restrykcyjnej licencji.


Podstawowy styl mapy OSM na nowej licencji

Prawdopodobnie już od momentu utworzenia mapa ta dostępna była na licencji Creative Commons CC BY-SA 2.0. Komplikacje zaczęły się 8 lat temu, gdy surowe dane OSM zaczęły być licencjonowane zapisami ODbL 1.0. Zmianę licencji tłumaczono wówczas tym, że zapisy CC BY-SA 2.0 nie pasują do specyfiki tej bazy danych.

Jak wyjaśniają dziś przedstawiciele OSM Foundation, na przestrzeni ostatnich lat uznano, że kafelki OSM są przedmiotem zbyt dużych restrykcji prawnych, co utrudnia ich wykorzystanie w niektórych zastosowaniach. Rozbieżności licencyjne doprowadziły ponadto do absurdalnej sytuacji, w której użytkownik może wykorzystać styl mapy OSM dostępny na licencji CC0 oraz surowe dane OSM, tworząc identyczne kafelki licencjonowane mniej restrykcyjnymi zapisami ODbL 1.0.

Już w zeszłym roku podjęto zatem działania w kierunku unormowania tej sytuacji – głównym celem było to, aby nowa licencja wymagała wyłączone odpowiedniej atrybucji. Ostatecznie zdecydowano się na zapisy ODbL. W praktyce w przypadku publicznego udostępniania tych kafelków wymaga to wyraźnego oznaczenia pochodzenia danych oraz chroniącej je licencji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A jak to jest Że ludzie np w ogłoszeniach wrzucają obrazki z Google mapa i nie podają źródła i licencji?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: A jak to jest szkoda zachodu na małe żuczki, pewnie OSM też nie gania za każdym, kto nie da attribution, ale spróbuj nadużyć licencji na większą skalę, robiąc przy tym jeszcze jakiś biznes... no, wtedy jest szansa, że się zainteresują
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS