wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-30| GIS, Mapy

W przeglądzie kartograficznym o bazach danych, AI i dawnych mapach

Z internetu można już pobrać najnowsze wydanie półrocznika „Polish Cartographical Review. Suplement w języku polskim” (1/2020).


W przeglądzie kartograficznym o bazach danych, AI i dawnych mapach

W numerze ukazały się cztery artykuły. Marcin Pietroń z Politechniki Warszawskiej przyjrzał się wydajności wybranych analiz geoprzestrzennych realizowanych na bazach danych relacyjnych i NoSQL. Piotr Michalak z Uniwersytetu w Aalborg sprawdził przydatność metod uczenia maszynowego w przewidywaniu frekwencji wyborczej na podstawie analizy danych demograficznych.

Zbigniew Paprotny przedstawił ważniejsze publikacje poświęcone terminologii używanej w opisach dawnych map, za szczególnym uwzględnieniem pojęcia „stanu mapy”. W artykule Piotra Eberhardta (PAN) analizie poddano z kolei „Karmannyj Atłas Mira”, który został opublikowany w 1940 r. w Leningradzie. Ciekawym elementem jego treści jest prezentacja granic wyznaczonych w wyniku ustaleń radziecko-niemieckich podjętych w sierpniu i wrześniu 1939 r. w Moskwie (pakt Ribbentrop − Mołotow).

Tradycyjnie PPK to nie tylko artykuły. W najnowszym numerze znajdziemy także recenzje map (w tym atlasu turystycznego województwa łódzkiego), relacje z wydarzeń o tematyce kartograficznej czy przegląd nowości wydawniczych.

O półroczniku

„Polish Cartographical Review. Suplement w języku polskim” jest półrocznikiem Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego (OK PTG). Czasopismo wydawane od 2016 r. jest kontynuacją ukazującego się w latach 1969−2015 Polskiego Przeglądu Kartograficznego (PPK), nawiązującego do koncepcji periodyku, wydawanego pod tym samym tytułem w latach 1923-1934 przez Eugeniusza Romera. W Supelmencie publikowane są artykuły naukowe i notatki, recenzje oraz kronika wydarzeń istotnych dla polskiego środowiska kartograficznego i informacje o nowościach wydawniczych. Większość artykułów to polskojęzyczne wersje tekstów publikowanych w języku angielskim w kwartalniku „Polish Cartographical Review”, czasopiśmie wydawanym także przez OK PTG i notowanym na liście MNiSW.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS