Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-26| Mapy

Powstanie atlas krajów wyszehradzkich

Polskie Towarzystwo Geograficzne rozpoczęło prace nad monografią-atlasem „Geograficzne uwarunkowania i czynniki rozwoju krajów wyszehradzkich”. Główną przesłanką wydania publikacji jest fakt, że pomimo już prawie trzydziestu lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej (najpierw Trójkąta Wyszehradzkiego) nie powstało kompleksowe i wyczerpujące opracowanie dotyczące różnorodnych podstaw i wyzwań rozwojowych tego obszaru geograficznego.


Powstanie atlas krajów wyszehradzkich <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Aktualna sytuacja epidemiologiczna i geopolityczna na świecie wskazuje, że w przyszłości tego typu związki regionalnej współpracy mogą mieć znacznie większe znaczenie niż obecnie i być skuteczną alternatywą wobec rozwiązań globalnych. Pod względem geopolitycznym i militarnym wynika to z potrzeby zacieśniania współpracy między krajami bliskimi sobie geograficznie (sąsiedztwa) wobec różnych zagrożeń. Pod względem gospodarczym – z powodu pożądanego skracania łańcuchów dostaw i tworzenia warunków dla samowystarczalności, np. żywnościowej, farmaceutycznej. Zaś pod względem społecznym – z konieczności wzmacniania relacji międzyludzkich, zwłaszcza w regionach sąsiadujących ze sobą. W świetle powyższego wydaje się, że Grupa Wyszehradzka ma wiele zalet, aby warunki te spełnić, tj. stać się obszarem modelowym takiej współpracy. Proponowane wydawnictwo powinno też być pierwowzorem (zaczątkiem, inicjacją) dla kolejnych opracowań, np. bardziej wyczerpującej, pogłębionej monografii czy profesjonalnego Atlasu Regionalnego (w nawiązaniu do formy i treści atlasów narodowych).

Cele planowanej monografii atlasowej są zatem następujące:
• naukowe – synteza dorobku i aktualnego stanu wiedzy na temat zjawisk i procesów przyrodniczych, kulturowych, społecznych i gospodarczych, wpływających na rozwój krajów wyszehradzkich, tj. czynników i barier rozwojowych;
• edukacyjne – promocja i upowszechnienie wiedzy o krajach wyszehradzkich;
• społeczno-polityczne – wzmacnianie poczucia więzi i przynależności do wspólnoty opartej o wielostronne i wzajemnie uzupełniające się cele krajów wyszehradzkich;
• społeczno-ekonomiczne – umacnianie rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez zacieśnianie współpracy między krajami wyszehradzkimi, w tym Polską i Węgrami;
• prestiżowe i reprezentacyjne – promocja Polski za granicą oraz uzasadniona satysfakcja intelektualna z przygotowanego wydawnictwa.

Monografia-atlas pt. „Geograficzne uwarunkowania i czynniki rozwoju krajów wyszehradzkich” przygotowywana jest od 1 czerwca 2020 r. przez Polskie Towarzystwo Geograficzne w ramach projektu o tym samym tytule, pozyskanego w procedurze konkursowej z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (IWPW). Prace powinny być zakończone do grudnia 2020 r. Budżet projektu wynosi 141 tys. zł, w tym środki IWPW – 123 tys. zł. Projekt z ramienia PTG koordynują Konrad Czapiewski i Przemysław Śleszyński. Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie https://ptgeo.org.pl/atlasv4.

Źródło: PTG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS