wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-26| Mapy

Powstanie atlas krajów wyszehradzkich

Polskie Towarzystwo Geograficzne rozpoczęło prace nad monografią-atlasem „Geograficzne uwarunkowania i czynniki rozwoju krajów wyszehradzkich”. Główną przesłanką wydania publikacji jest fakt, że pomimo już prawie trzydziestu lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej (najpierw Trójkąta Wyszehradzkiego) nie powstało kompleksowe i wyczerpujące opracowanie dotyczące różnorodnych podstaw i wyzwań rozwojowych tego obszaru geograficznego.


Powstanie atlas krajów wyszehradzkich <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Aktualna sytuacja epidemiologiczna i geopolityczna na świecie wskazuje, że w przyszłości tego typu związki regionalnej współpracy mogą mieć znacznie większe znaczenie niż obecnie i być skuteczną alternatywą wobec rozwiązań globalnych. Pod względem geopolitycznym i militarnym wynika to z potrzeby zacieśniania współpracy między krajami bliskimi sobie geograficznie (sąsiedztwa) wobec różnych zagrożeń. Pod względem gospodarczym – z powodu pożądanego skracania łańcuchów dostaw i tworzenia warunków dla samowystarczalności, np. żywnościowej, farmaceutycznej. Zaś pod względem społecznym – z konieczności wzmacniania relacji międzyludzkich, zwłaszcza w regionach sąsiadujących ze sobą. W świetle powyższego wydaje się, że Grupa Wyszehradzka ma wiele zalet, aby warunki te spełnić, tj. stać się obszarem modelowym takiej współpracy. Proponowane wydawnictwo powinno też być pierwowzorem (zaczątkiem, inicjacją) dla kolejnych opracowań, np. bardziej wyczerpującej, pogłębionej monografii czy profesjonalnego Atlasu Regionalnego (w nawiązaniu do formy i treści atlasów narodowych).

Cele planowanej monografii atlasowej są zatem następujące:
• naukowe – synteza dorobku i aktualnego stanu wiedzy na temat zjawisk i procesów przyrodniczych, kulturowych, społecznych i gospodarczych, wpływających na rozwój krajów wyszehradzkich, tj. czynników i barier rozwojowych;
• edukacyjne – promocja i upowszechnienie wiedzy o krajach wyszehradzkich;
• społeczno-polityczne – wzmacnianie poczucia więzi i przynależności do wspólnoty opartej o wielostronne i wzajemnie uzupełniające się cele krajów wyszehradzkich;
• społeczno-ekonomiczne – umacnianie rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez zacieśnianie współpracy między krajami wyszehradzkimi, w tym Polską i Węgrami;
• prestiżowe i reprezentacyjne – promocja Polski za granicą oraz uzasadniona satysfakcja intelektualna z przygotowanego wydawnictwa.

Monografia-atlas pt. „Geograficzne uwarunkowania i czynniki rozwoju krajów wyszehradzkich” przygotowywana jest od 1 czerwca 2020 r. przez Polskie Towarzystwo Geograficzne w ramach projektu o tym samym tytule, pozyskanego w procedurze konkursowej z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (IWPW). Prace powinny być zakończone do grudnia 2020 r. Budżet projektu wynosi 141 tys. zł, w tym środki IWPW – 123 tys. zł. Projekt z ramienia PTG koordynują Konrad Czapiewski i Przemysław Śleszyński. Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie https://ptgeo.org.pl/atlasv4.

Źródło: PTG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
trójmorze teraz trójmorze na topie
 1 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS