Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-25| Mapy

Blisko tysiąc nowych nabytków w Archiwum Map WIG

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego (mapywig.org) wzbogaciło się o zbiór map w skali 1:42 000 (jednowiorstówek) pochodzących z Biblioteki Kongresu USA w Waszyngtonie.


Blisko tysiąc nowych nabytków w Archiwum Map WIG <br />
Mapa 1:42 000, fragment arkusza Michaliszki, wyd. Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, 1930 r.
Mapa 1:42 000, fragment arkusza Michaliszki, wyd. Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, 1930 r.
Zbiór ten stanowi:
ok. 300 arkuszy map z terenów Litwy, Łotwy i Estonii, Białorusi oraz nieliczne arkusze z Kresów,
ok. 500 arkuszy map rosyjskich i radzieckich z Krymu i Kaukazu,
ok. 20 arkuszy map niemieckich z Kaukazu wydanych w 1942 roku,
ok. 70 arkuszy map wydanych ok. 1920 roku z różnych terenów ZSRR,
ok. 90 arkuszy map z terenów Estonii i Łotwy.

Jak wyjaśniają admnistratorzy Archiwum WIG, ponieważ w odniesieniu do większości nowych arkuszy nie ma skorowidzów w serwisie Mapster lub skorowidze pokrywają się z nowymi arkuszami tylko częściowo, prawie wszystkie mapy dostępne są jedynie w postaci list.
Przy okazji informują też, że inne jednowiorstówki z terenów Estonii i Łotwy oraz mapy w skalach 1:126 000 (trójwiorstówki) i 1:420 000 (dziesięciowiorstówki) znaleźć można za pośednictwem estońskiego katalogu zbiorów dostępnych w łotewskich bibliotekach cyfrowych (katalogi określane jako K mapp, np. katalog1 lub katalog2). W wyszukiwaniu zaawansowanym można wybrać obszar poszukiwań archiwalnych map, tworząc „prostokąt wyszukiwania” na małej mapie Europy Środkowej i natrafić na kartograficzne ciekawostki. Niestety, uprzedzają administratorzy Archiwum WIG, niektóre serwery zbiorów cyfrowych (np. ra.ee) są powolne i niewydolne, dlatego nie zawsze udaje się pobrać interesujące materiały.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS