wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-25| Mapy

Blisko tysiąc nowych nabytków w Archiwum Map WIG

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego (mapywig.org) wzbogaciło się o zbiór map w skali 1:42 000 (jednowiorstówek) pochodzących z Biblioteki Kongresu USA w Waszyngtonie.


Blisko tysiąc nowych nabytków w Archiwum Map WIG <br />
Mapa 1:42 000, fragment arkusza Michaliszki, wyd. Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, 1930 r.
Mapa 1:42 000, fragment arkusza Michaliszki, wyd. Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, 1930 r.
Zbiór ten stanowi:
ok. 300 arkuszy map z terenów Litwy, Łotwy i Estonii, Białorusi oraz nieliczne arkusze z Kresów,
ok. 500 arkuszy map rosyjskich i radzieckich z Krymu i Kaukazu,
ok. 20 arkuszy map niemieckich z Kaukazu wydanych w 1942 roku,
ok. 70 arkuszy map wydanych ok. 1920 roku z różnych terenów ZSRR,
ok. 90 arkuszy map z terenów Estonii i Łotwy.

Jak wyjaśniają admnistratorzy Archiwum WIG, ponieważ w odniesieniu do większości nowych arkuszy nie ma skorowidzów w serwisie Mapster lub skorowidze pokrywają się z nowymi arkuszami tylko częściowo, prawie wszystkie mapy dostępne są jedynie w postaci list.
Przy okazji informują też, że inne jednowiorstówki z terenów Estonii i Łotwy oraz mapy w skalach 1:126 000 (trójwiorstówki) i 1:420 000 (dziesięciowiorstówki) znaleźć można za pośednictwem estońskiego katalogu zbiorów dostępnych w łotewskich bibliotekach cyfrowych (katalogi określane jako K mapp, np. katalog1 lub katalog2). W wyszukiwaniu zaawansowanym można wybrać obszar poszukiwań archiwalnych map, tworząc „prostokąt wyszukiwania” na małej mapie Europy Środkowej i natrafić na kartograficzne ciekawostki. Niestety, uprzedzają administratorzy Archiwum WIG, niektóre serwery zbiorów cyfrowych (np. ra.ee) są powolne i niewydolne, dlatego nie zawsze udaje się pobrać interesujące materiały.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS