Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-24| Teledetekcja

Skutki nawałnic okiem satelity

Na skutek nawałnic, które przeszły nad Małopolską w nocy z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) doszło do wystąpienia z koryta rzeki Stradomka. Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii obserwuje widoczne skutki podtopień i powodzi wykorzystując dane pochodzące z satelity Sentinel-1 umieszczonego na orbicie w ramach europejskiego programu Copernicus.


Skutki nawałnic okiem satelity <br />
Badany obszar przed przejściem nawałnicy (20 czerwca)
Badany obszar przed przejściem nawałnicy (20 czerwca)
Skutki nawałnic okiem satelity <br />
Badany obszar po przejściu nawałnicy (21 czerwca)
Badany obszar po przejściu nawałnicy (21 czerwca)

Mimo, iż Stradomka to niewielki potok, miały miejsce liczne podtopienia. Wezbrana rzeka przerwała wał w miejscowości Łapanów zalewając kilkadziesiąt posesji – tylko w samym centrum tej miejscowości około 50 budynków. Straty szacuje się na miliony złotych. Woda wdarła się m.in. do zabytkowego kościoła z XVI wieku, pobliskiej nowszej świątyni oraz lokalnego domu kultury. Nieustępujące silne opady nie pozwalają na przeprowadzenie prac porządkowych gminy – woda zniszczyła także wiele gminnych i powiatowych dróg. Niestety, w miniony poniedziałek nad gminą przeszła kolejna nawałnica, a ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi burzami i deszczami wydano dla kolejnych pięciu województw.

Zdjęcia satelitarne wyraźnie ukazują skalę występowania problemu, dając możliwość porównania sytuacji przed podtopieniami oraz w ich trakcie. Prezentowane zobrazowania wykonane zostały 20 oraz 21 czerwca, a takie ich zestawienie pozwala uchwycić skalę i tempo zachodzących zmian, jak również w dość intuicyjny sposób ocenić bieżącą sytuację. Dzięki europejskiemu programowi monitoringu Ziemi Copernicus zapewnione zostają dokładne oraz aktualne informacje umożliwiające skuteczniejsze zarządzanie środowiskiem.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS