wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-23| Geodezja, GIS

Powiat niżański: dane z zasobu w kilkanaście minut

Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami Starostwa Powiatowego w Nisku uruchomił platformę do składania wniosków na zakup dokumentów stanowiących PZGiK. Dzięki uruchomieniu systemu osoba posiadająca grunty na terenie powiatu niżańskiego nie musi już osobiście stawiać się w urzędzie. Jest to wygodne i praktyczne udogodnienie, które w czasie pandemii nabiera szczególnego znaczenia.


Powiat niżański: dane z zasobu w kilkanaście minut

Mapa ewidencyjna i zasadnicza oraz wypis z rejestru gruntów – o takie dane najczęściej prosi petent pojawiający się w urzędzie. Te informacje są mu potrzebne np. w przypadku sprzedaży nieruchomości lub przekazania darowizny. Wszystkie formalności, jak do tej pory, można załatwić bezpośrednio, pojawiając się w urzędzie. Teraz jednak pojawiła się jeszcze możliwość skorzystania z drogi elektronicznej.

– Do tej pory procedura załatwienia takiej sprawy była czasochłonna. Petent osobiście musiał pojawić w urzędzie, aby złożyć wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów lub mapy, a dokumenty te były wystawiane w formie papierowej. Od czerwca 2020 r. na Geoportalu Powiatu Niżańskiego wdrożyliśmy e-usługi, dzięki którym petent może załatwić swoją sprawę bez wychodzenia z domu – mówi Andrzej Nowak, geodeta powiatowy, Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami SP w Nisku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy użytkownik – po uiszczeniu wymaganej opłaty – może teraz, także drogą elektroniczną, otrzymać potrzebną mu mapę lub wypis. Wysokość opłat określa ustawodawca. W sytuacji, kiedy konieczne jest wybranie dokumentu zawierającego dane osobowe, potrzebna jest jednak weryfikacja wnioskodawcy. Taką weryfikację również można uzyskać drogą elektroniczną, m.in. dzięki coraz bardziej popularnemu profilowi zaufanemu.

Uruchomiono również e-usługi dla wykonawców prac geodezyjnych, rzeczoznawców majątkowych, komorników, którzy wykonują zlecenia na rzecz osób fizycznych i instytucji.
Portal umożliwia także prowadzanie internetowych narad koordynacyjnych ZUD oraz zdalne udzielanie informacji dla gmin i instytucji publicznych.
Geoportal powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacki System Informacji Przestrzennej” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

– Wprowadzenie każdego, a szczególnie nowego i skutecznego rozwiązania, które usprawnia działanie służb powiatowych, jest bardzo ważne, zarówno dla urzędników realizujących zadania powiatu, jak idla naszych mieszkańców. Dzięki wprowadzonemu udogodnieniu, mieszkańcy powiatu niżańskiego oraz osoby posiadające grunty na terenie naszego powiatu, obsługiwani będą sprawnie, szybko i profesjonalnie. Wdrożone przez nasz urząd e-usługi nie wymagają osobistego kontaktu stron, dzięki czemu w czasie pandemii wszyscy mamy zapewnione bezpieczeństwo – mówi Robert Bednarz, starosta niżański.

Źródło: Powiat Niżański


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS