Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-23| GNSS

Konstelacja BeiDou-3 kompletna

23 czerwca na orbicie okołoziemskiej umieszczono ostatniego satelitę chińskiego systemu nawigacji BeiDou-3.


Konstelacja BeiDou-3 kompletna

Budowa pierwszej generacji BeiDou rozpoczęła się jeszcze w 1994 roku, system uruchomiono zaś 6 lat później – swoim zasięgiem obejmował jednak tylko Chiny. 12 lat później udostępniono BeiDou-2, który działał na obszarze Azji i Pacyfiku.

Ukończona właśnie III generacja systemu składa się z 30 satelitów – 24 umieszczono na orbicie średniej, a po 3 na orbitach geostacjonarnej i geosynchronicznej. Tak zaprojektowana konstelacja umożliwia wyznaczanie pozycji na całym świecie, przy czym zróżnicowanie orbit zwiększa dostępność sygnałów nawigacyjnych w rejonie Azji Południowo-Wschodniej.

Dodajmy, że wystrzelony właśnie satelita trafi na orbitę geostacjonarną, zatem korzyści z jego uruchomienia będą dla użytkowników w Polsce niewielkie.

Oprócz globalnego zasięgu III generację BeiDou wyróżnia wyższa dokładność wyznaczania pozycji. Jak zapewniają administratorzy systemu, dokładność sygnału w kosmosie (a więc bez uwzględnienia wpływu atmosfery) powinna być nie gorsza niż pół metra, z kolei dla przeciętnego użytkownika wyniesie od 2,5 do 5 metrów. Poza tym BeiDou-3 ma wyróżniać lepsza kompatybilność podstawowego cywilnego sygnału B1 z jego odpowiednikami w systemach GPS i Galileo (odpowiednio L1 i E1) oraz oferowanie usługi poszukiwawczo-ratowniczej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS