wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-22| Mapy

Kartografia na maturze z geografii 2020

W ostatni piątek (19 czerwca) 72 tysiące licealistów mierzyło się z maturą z geografii. Jak co roku nie zabrakło na niej zadań sprawdzających umiejętność czytania mapy.


Kartografia na maturze z geografii 2020

Na arkuszu rozszerzonym pojawiły się m.in. mapy: synoptyczna i geologiczna, a także prądów morskich, występowania cyklonów tropikalnych, regionów fizycznogeograficznych Polski, języków używanych w Szwajcarii czy temperatury wód powierzchniowych oceanów.

Tradycyjnie kilka zadań należało wykonać na podstawie mapy turystycznej wybranego regionu – tym razem był to Suwalski Park Krajobrazowy. Na jej podstawie należało m.in. scharakteryzować zaprezentowany obszar pod względem hydrologicznym oraz geomorfologicznym, a także ocenić, skąd została wykonana dana fotografia. Maturzyści musieli ponadto obliczyć, czy jezioro Hańcza jest kryptodepresją, a także wyznaczyć szerokość geograficzną miejsca, gdzie 22 czerwca Słońce góruje na określonej wysokości.

Ciekawostką jest zadanie ze zdjęciem satelitarnym Europy, na podstawie którego maturzyści musieli stwierdzić, czy wykonano je o świcie czy zmierzchu. W innej części arkusza pojawiła się mapa fikcyjnego obszaru, a na jej podstawie maturzysta miał ocenić, czy teren ten nadaje się do założenia sadu.

Tegoroczne arkusze maturalne można pobrać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS