wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-19| Mapy

Facebook chce mieć swoje Street View. Korporacja przejmuje Mapillary

Facebook przejął szwedzki startup Mapillary, który prowadzi społecznościową bazę zdjęć ulic całego świata.


Facebook chce mieć swoje Street View. Korporacja przejmuje Mapillary <br />
Pokrycie świata zdjęciami Mapillary (stan na czerwiec br.)
Pokrycie świata zdjęciami Mapillary (stan na czerwiec br.)

Jak uspokajają na swoim blogu przedstawiciele Mapillary, przejęcie firmy przez Facebooka nie ograniczy dostępu użytkowników do tej bazy, a nawet oznacza wymierne korzyści. Dotychczas zasoby te były darmowe jedynie do celów niekomercyjnych, a od teraz można z nich korzystać bez opłat również do celów biznesowych. Wciąż można także wzbogacać ten rejestr o własne zdjęcia, a także wykorzystywać już istniejące zasoby w otwartym projekcie OpenStreetMap.

W ocenie założyciela i prezesa Mapillary Jana Solema przejęcie jego firmy przez Facebooka otwiera przed nią zupełnie nowe możliwości. Dotychczas kierownictwo spółki poświęcało bowiem wiele uwagi komercjalizacji projektu, a teraz będzie mogło się skupić na jego popularyzacji.

Po co Facebookowi Mapillary? Z wpisu Jana Solema wynika, że korporacja chce wykorzystywać zasoby tego projektu (wraz z innymi typami danych, np. zdjęciami satelitarnymi) do kartowania świata z wykorzystaniem uczenia maszynowego. O planach budowy własnego innowacyjnego serwisu kartograficznego Facebook po raz pierwszy poinformował we wrześniu ubiegłego roku. – To przejęcie przyniesie wiele dobrych rezultatów, w tym dane, których wszyscy potrzebujemy do tworzenia lepszych map – pisze Jan Solem.

Spółka Mapillary została założona w 2013 roku w Malmo. Krótko po tym wypuściła swoje aplikacje mobilne dla urządzeń z systemami iOS oraz Android. Po nieco ponad pół roku od startu baza firmy składała się z pół miliona zdjęć ulic, obecnie jest ich już blisko 1,2 mld. Są one wykorzystywane chociażby do aktualizacji zasobów otwartego projektu OpenStreetMap.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
... Niby z jednej strony dobrze, ale mnie fb nie odpowiada tam samo wszystko w czym się mieszają.
 3 
odpowiedz zgłoś
Przyda się do wywiadu terenowego
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS