wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-18| Geodezja, GIS

Użytki i kontury klasyfikacyjne w KIEG oraz Geoportalu

Utrzymywana przez GUGiK usługa Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (KIEG) została wzbogacona o kolejne warstwy – użytki gruntowe oraz kontury klasyfikacyjne.


Użytki i kontury klasyfikacyjne w KIEG oraz Geoportalu

Gdy KIEG była uruchamiana w połowie 2017 roku, oferowała warstwy działek oraz budynków. Pierwsze rozszerzenie tematyczne usługi przeprowadzono w marcu tego roku, gdy jej specyfikację wzbogacono o dwa dodatkowe atrybuty: pole powierzchni działki ewidencyjnej oraz grupa rejestrowa. Teraz KIEG rozbudowano o dwie całkowicie nowe warstwy – użytki gruntowe oraz kontury klasyfikacyjne. Jak informuje GUGiK, na razie są one udostępniane przez blisko połowę powiatów.

Warstwy można przeglądać w Geoportalu – wymaga to ich ręcznego włączenia (znajdziemy je w grupie „Ewidencja gruntów i budynków”) oraz przejścia do odpowiednio dużej skali. Dane można także wyświetlić w dowolnej aplikacji obsługującej standard WMS.

Jak zapowiada GUGiK, w najbliższym czasie w specyfikacji technicznej powiatowych usług WMS dotyczących EGiB zostaną wprowadzone zmiany standaryzujące publikację nowych warstw.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ciekawy casus Wysyłam to natychmiast do mojego znajomego redaktora naczelnego wSieci, to człowiek prawy, zaufany i tropiący wszelkie akty nieprawidłowości. Można się spodziewać artykułu na pierwszą stronę w następnym tygodniu. Potem podchwyci to prasa o zasięgu krajowym. Niemieckie media o tym nie napiszą.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Kontrole Czy te cytaty dot. kontroli i stwierdzonych nieprawidłowości są prawdziwe czy to tylko ktoś wymyśla? Gdzie to można znaleźć jeśli to są fakty ? Przecież to już chyba że trzy albo cztery takie wątki. Tym się trzeba zająć i wysłać do prasy jeśli to oczywiście prawda.czy redakcja ma wiedzę o tych kontrola i ich wynikach ?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Kontrole Oczywiście że są prawdziwe, inaczej GGK by mnie pożarł żywcem, nie mówiąc o tym że nie byłbym w stanie wymyślić takich odpowiedzi jakich udzielił pan Izdebski ;). Dziwnym trafem ani na stronie GUGiKu ani Ministerstwa nie można tej kontroli znaleźć. Prasa to nic, UODO prowadzi postępowanie niesłusznie tylko wobec GGK powinien na podstawie ustaleń z tej tej kontroli objąć tym postępowaniem również Geo-System. Każdy może wystąpić o tą kontrolę do Ministerstwa albo GUGiK - kontrola nr DKN-I.0813.1.2019. Zapewniam że to fascynująca lektura...
 5 
odpowiedz zgłoś
Klasoużytki już były wcześniej dostępne Dane z klasoużytkami były już dłuższy czas dostępne jako WMS "Krajowa Integracja Użytków Gruntowych" - tam też jest mapa z powiatami, które są włączone do tej usługi.
odpowiedz zgłoś
odp: Klasoużytki już były wcześniej dostępne A mógłbyś podać adres tej usługi bo nie mogę znaleźć.
odpowiedz zgłoś
ruch w dobrym kierunku same działki nie niosą kompleksowej informacji o nieruchomości. Teraz można zupełnie inaczej spojrzeć na dany teren pod inwestycje. Nie mam nic przeciwko, że dane są jawne, gdyż nie było u nas zamówień na dane o użytkach. Wszystko co wydajemy idzie i tak do geodetów w ramach prac, poza konkursem praktycznie nie ma wniosków.
odpowiedz zgłoś
do f np. powiat olsztyński
 1 
odpowiedz zgłoś
Może ktoś z GUGiKu, kto uruchamiał usługę wie gdzie są te użytki ?
odpowiedz zgłoś
Czy ktoś może mi podać jakieś powiaty gdzie te warstwy są widoczne ?
odpowiedz zgłoś
odp: Czy Jest WMS "Krajowa Integracja Użytków Gruntowych", tam jest też warstwa z powiatami udostępniającymi te dane.
odpowiedz zgłoś
Specyfikacja techniczna z pewnej kontroli "Ustalono, że osoby powoływane do zespołów eksperckich z firm komercyjnych nie podpisywały żadnych oświadczeń o braku konfliktu interesów/bezstronności.. ", " ustalono, że GUGiK nie zabezpiecza swoich interesów w zakresie rozwoju systemów informatycznych przed wykorzystaniem przez przedstawicieli firm komercyjnych biorących udział w zespołach eksperckich przed pozyskiwaniem informacji w celach prywatnych np. w ramach kolejnych zamówień publicznych" "[...] ponadto w zespołach, które pracują nad dostosowaniem systemów informatycznych do potrzeb obecnego rynku, biorą udział przedstawiciele firm komercyjnych, które posiadają wiedzę o najbliższych planach ? potrzebach GUGiK w tym zakresie. Taka wiedza może powodować przewagę w dostosowaniu się firmy do zamówienia publicznego nad innymi firmami, nie biorącymi udziału w pracach zespołu. " Ile na kolejnej zmianie specyfikacji którą uchwalą przedstawiciele firm informatycznych zarobią firmy informatyczne kosztem powiatów ?
 8 
odpowiedz zgłoś
Kontrola Ministerstwa " Na podstawie przedstawionych dokumentów GGK nie można w sposób jednoznaczny ustalić, czy proces włączenia usługi KIEG na serwery GUGiK odbył się zgodnie z obowiązującym prawem, tj. w formie udzielenia autorskich praw majątkowych (przeniesienie, licencja, współwłasność), kodeksu cywilnego (art. 56 i art. 354) i Dyrektywy Rady UE z dnia 14 maja 1991 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (91/250/EWG). W toku kontroli GGK wyjaśnił, że autorem usługi KIEG jest on sam. Jednocześnie stwierdził, że trudno w tej sprawie mówić o prawach autorskich, bo właściwie każdy może taką usługę zrobić, ale i tak najbardziej właściwym do jej uruchomienia jest GUGiK. Podczas kontroli nie przedstawiono dokumentów potwierdzających uregulowanie praw autorskich związanych z przekazywaniem usługi KIEG przez spółkę Geo-System do GUGiK." Czyją usługę zasila GGK ?
 7 
odpowiedz zgłoś
Czy Wy musicie wszystko krytykować ? Chyba dobrze że w jednym portalu będę widział użytki z sąsiednich powiatów, a nie przeskakiwał między portalami Powiatowymi...
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Czy Wy musicie wszystko krytykować My krytykujemy ? Stary, choć raz porozmawiaj z GGK to zobaczysz mistrza krytyki.
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czy Wy musicie wszystko krytykować Wobec powyższego zadaję pytanie jak mają się moje prawa autorskie przekazywanych do PODGiK materiałów z różnych pomiarów ?. Co do ewidencji gruntów i budynków nie mam zastrzeżeń, natomiast w każdym innym przypadku tak. Z tego co czytam dyrektywa Rady UE dotyczy raczej ochrony prawnej programów komputerowych a nie opracowań z ich wykorzystaniem.
 1 
zgłoś
odp: odp: Czy Wy musicie wszystko krytykować Stanley z pomiarów nie ma materiałów. Z pomiarów są wyniki pomiarów z których po obróbce powstają zestandaryzowane bazy określone w przepisach, które przekazujesz do ośrodka. Materiały to część opisowa pracy którą wykonałeś. Natomiast programy i bazy danych są chronione i określone szeregiem przepisów prawa np. ustawą o ochronie baz danych, prawem autorskim , wskazaną dyrektywą, ograniczone w teorii krajowymi ramami interoperacyjności czy innymi branżowymi wymaganiami natomiast struktura i rozwiązania tworzące te aplikacje i oprogramowania które spełniają funkcjonalności o ile spełniają rolę wytworu autorskiego podlegają ochronie. Rozumiem że możesz położyć tyczkę i będzie to pewnie unikalne ale nie na tyle żeby był to utwór. Oczywiście autor oprogramowania którego używasz kombinuje jak może żebyś nie znał struktury bazy w której zapiszesz bazę bo struktura czy format jest jego własnością. Na szczęście nie wymaga od ciebie licencji za jej użycie. Ciesz się.
zgłoś
tak się zastanawiam "Jak zapowiada GUGiK, w najbliższym czasie w specyfikacji technicznej powiatowych usług WMS dotyczących EGiB zostaną wprowadzone zmiany standaryzujące publikację nowych warstw." - na jakiej podstawie ? Rozkazem z "góry" ? Czy powiaty będą miały obowiązek te zmiany zaimplementować w oprogramowaniu, które publikują te usługi ? Ci co mają oprogramowanie niektórych firm będą mieli łatwiej niż ci, którzy mają oprogramowanie innych firm :(
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Co znaczy "utrzymywana przez GUGiK usługa" KIEG ?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Co To znaczy, że jeśli trzeba będzie wypiąć pierś pod ordery albo wyciągnąć ręce po kasę to będzie to GGK przewodzący GUGiK. Ale jeśli trzeba będzie ponieść odpowiedzialność bo coś w tej "imprezie" nie wypali to będzie, że "starostowie udostępniają dane za pomocą tej usługi".
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS