wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-17| GNSS

Nawigacja satelitarna naliczy opłaty za drogi

Prezydent podpisał dziś (17 czerwca) nowelizację ustawy o drogach publicznych, która przewiduje zmianę systemu naliczania opłat za korzystanie z dróg krajowych. Już wkrótce mają one być wyliczane z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej.


Nawigacja satelitarna naliczy opłaty za drogi <br />
fot. Ministerstwo Infrastruktury
fot. Ministerstwo Infrastruktury

Przypomnijmy, że od 2011 roku myto naliczane jest przez system viaTOLL – korzystanie z niego jest obowiązkowe dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Ich właściciele zobowiązani są do umieszczenia w samochodzie, ciężarówce czy autobusie urządzenia zwanego viaBOX lub viaAUTO, które umożliwia rejestrowanie przejazdu przez sieć kilkuset bramownic rozmieszczonych na drogach w całym kraju.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przewiduje, że opłaty będą naliczane z wykorzystaniem technologii pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych. Kierowcy będą zatem zobligowani do posiadania odpowiedniego sprzętu rejestrującego – może to być nie tylko dedykowane urządzenie pokładowe, ale także smartfon lub tablet z zainstalowaną specjalną aplikacją – ta ma być udostępniona kierowcom bezpłatnie. Dane geolokalizacyjne niezbędne do poboru opłaty będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS i mają obejmować: współrzędne geograficzne pojazdu, jego prędkość, datę i godzinę pozyskania tych współrzędnych, azymut środka transportu oraz błąd pozycji.

Ważną jest także to, że kompetencje do poboru e-myta przejmuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dotychczas odpowiedzialność za to ciążyła na Głównym Inspektorze Transportu Drogowego.

Przepisy nowelizacji wejdą w życie 1 lipca br. Dotychczasowy system poboru opłat zostanie z kolei wygaszony do końca lipca 2021 r.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Cos rozsadnego Wreszcie. Wyjątkowo rozsądne posunięcie panujących.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Wreszcie~! Kiedy autostrady? Mam dość bramek
 5 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS