Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-15| Geodezja, Prawo

"Aktualna" mapa do celów projektowych również w nowym projekcie budowlanym

Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt rozporządzenia, które będzie regulować zakres i formę projektu budowlanego po wejściu w życie dużej nowelizacji Prawa budowlanego.


"Aktualna" mapa do celów projektowych również w nowym projekcie budowlanym
"Aktualna" mapa do celów projektowych również w nowym projekcie budowlanym <br />
Fragment prezentacji Ministerstwa Rozwoju
Fragment prezentacji Ministerstwa Rozwoju

Przypomnijmy, że nowelizacja tej ustawy zacznie obowiązywać 19 września br. Jedną z kluczowych zmian, jakie wprowadza, jest podział projektu budowlanego na:

  • projekt zagospodarowania terenu (określający usytuowanie, układ komunikacyjny, informacje o obszarze oddziaływania obiektu),
  • projekt architektoniczno-budowlany (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe),
  • projekt techniczny (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

Po zmianach do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba będzie złożyć te dwa pierwsze dokumenty. Z kolei projekt techniczny należy złożyć na ręce kierownika budowy przed rozpoczęciem robót, a w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

Kłopotliwa aktualność

Jak zwraca uwagę facebookowy profil „Engineer vs LAW” poświęcony prawu budowlanemu, jedną z kluczowych uwag do projektu rozporządzenia jest zawarcie w nim kontrowersyjnego sformułowania „aktualna mapa do celów projektowych” (jest ona podstawą sporządzenia projektu zagospodarowania terenu). Już od wielu lat fraza ta jest przedmiotem różnych dyskusji, interpretacji oraz wyroków sądów administracyjnych. Przy okazji jest też źródłem problemów inwestorów, których dokumentacja bywa uznawana przez urzędników wg niejasnych kryteriów za nieaktualną. Bywa i tak, że część lokalnych urzędów wymaga konkretnej „daty ważności” dla tej mapy. Stanowiska kolejnych głównych geodetów kraju wskazują jednak, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem (najnowsza opinia GUGiK w tej sprawie pochodzi z początku stycznia i dotyczy map na potrzeby narad koordynacyjnych). Mimo apeli różnych środowisk, w tym geodezyjnych, dotychczas jednak sformułowanie to nie zostało doprecyzowane.

Nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego ma wejść w życie 19 września.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS