wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-12| GIS, Teledetekcja

Syntetyczne zobrazowania usprawniają pracę sztucznej inteligencji

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) pozwalają na coraz szybszą i skuteczniejszą automatyczną analizę zobrazowań satelitarnych czy lotniczych. Ograniczeniem tej technologii wciąż pozostaje jednak konieczność wytrenowania algorytmów. Swój sposób na rozwiązanie tego problemu zaprezentowały firmy CosmiQ Works oraz AI.Reverie.


Syntetyczne zobrazowania usprawniają pracę sztucznej inteligencji <br />
Porównanie zobrazowań prawdziwych (2 górne rzędy) i syntetycznych (2 dolne)
Porównanie zobrazowań prawdziwych (2 górne rzędy) i syntetycznych (2 dolne)
Syntetyczne zobrazowania usprawniają pracę sztucznej inteligencji <br />
Przykład syntetycznego zobrazowania satelitarnego
Przykład syntetycznego zobrazowania satelitarnego

Algorytmy AI pozwalają całkowicie bez udziału człowieka przeszukiwać ogromne zbiory zobrazowań w poszukiwaniu konkretnych kategorii obiektów, dajmy na to samolotów. By jednak były skuteczne, konieczne jest ich odpowiednie „wytrenowanie” na danych referencyjnych. W niektórych przypadkach rodzi to jednak problemy, bo takich danych albo nie ma, albo oferują niewystarczającą jakość.

Jak wykazał eksperyment firm CosmiQ Works oraz AI.Reverie, odpowiedzią na to wyzwanie może być sięgnięcie po tzw. syntetyczne zobrazowania, tj. masowo generowane sztuczne zdjęcia, na których interesujące nas obiekty są umieszczane na różnych scenach, np. przy odmiennych warunkach atmosferycznych i na tle innego pokrycia terenu, o różnej porze dnia bądź roku lub wykonanych z użyciem innych sensorów.

By pokazać możliwości tej technologii, obie spółki opublikowały specjalny darmowy zbiór o nazwie RarePlanes. Składa się on z 253 scen z satelitów Maxar WorldView z ręcznie oznaczonymi blisko 15 tys. samolotów, a także z 50 tys. syntetycznych zobrazowań, na których znajduje się 630 tys. różnego rodzaju modeli samolotów.

Badania obu spółek wykazały, że algorytmy AI wyszkolone na tym drugim zbiorze radzą sobie tylko nieznacznie gorzej niż przy użyciu prawdziwych zobrazowań. Gdy w zbiorze danych referencyjnych umieszczono 10% prawdziwych scen, wyniki były zbliżone do rezultatów, które zapewniały dane w 100% rzeczywiste.

Zdaniem obu spółek, jeśli ich technologia się sprawdzi, wykorzystanie algorytmów AI, w szczególności computer vision, stanie się nieporównanie tańsze, łatwiejsze i szybsze niż obecnie. Automatyczne generowanie syntetycznych zobrazowań jest bowiem sprawne i relatywnie tanie. Firmy podkreślają ponadto, że ich technologia powinna sprawdzić się nie tylko w przypadku zdjęć lotniczych i satelitarnych, ale także naziemnych, co może okazać się przydatne przy rozwijaniu samochodów autonomicznych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS