Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-12| GIS, Teledetekcja

Syntetyczne zobrazowania usprawniają pracę sztucznej inteligencji

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) pozwalają na coraz szybszą i skuteczniejszą automatyczną analizę zobrazowań satelitarnych czy lotniczych. Ograniczeniem tej technologii wciąż pozostaje jednak konieczność wytrenowania algorytmów. Swój sposób na rozwiązanie tego problemu zaprezentowały firmy CosmiQ Works oraz AI.Reverie.


Syntetyczne zobrazowania usprawniają pracę sztucznej inteligencji <br />
Porównanie zobrazowań prawdziwych (2 górne rzędy) i syntetycznych (2 dolne)
Porównanie zobrazowań prawdziwych (2 górne rzędy) i syntetycznych (2 dolne)
Syntetyczne zobrazowania usprawniają pracę sztucznej inteligencji <br />
Przykład syntetycznego zobrazowania satelitarnego
Przykład syntetycznego zobrazowania satelitarnego

Algorytmy AI pozwalają całkowicie bez udziału człowieka przeszukiwać ogromne zbiory zobrazowań w poszukiwaniu konkretnych kategorii obiektów, dajmy na to samolotów. By jednak były skuteczne, konieczne jest ich odpowiednie „wytrenowanie” na danych referencyjnych. W niektórych przypadkach rodzi to jednak problemy, bo takich danych albo nie ma, albo oferują niewystarczającą jakość.

Jak wykazał eksperyment firm CosmiQ Works oraz AI.Reverie, odpowiedzią na to wyzwanie może być sięgnięcie po tzw. syntetyczne zobrazowania, tj. masowo generowane sztuczne zdjęcia, na których interesujące nas obiekty są umieszczane na różnych scenach, np. przy odmiennych warunkach atmosferycznych i na tle innego pokrycia terenu, o różnej porze dnia bądź roku lub wykonanych z użyciem innych sensorów.

By pokazać możliwości tej technologii, obie spółki opublikowały specjalny darmowy zbiór o nazwie RarePlanes. Składa się on z 253 scen z satelitów Maxar WorldView z ręcznie oznaczonymi blisko 15 tys. samolotów, a także z 50 tys. syntetycznych zobrazowań, na których znajduje się 630 tys. różnego rodzaju modeli samolotów.

Badania obu spółek wykazały, że algorytmy AI wyszkolone na tym drugim zbiorze radzą sobie tylko nieznacznie gorzej niż przy użyciu prawdziwych zobrazowań. Gdy w zbiorze danych referencyjnych umieszczono 10% prawdziwych scen, wyniki były zbliżone do rezultatów, które zapewniały dane w 100% rzeczywiste.

Zdaniem obu spółek, jeśli ich technologia się sprawdzi, wykorzystanie algorytmów AI, w szczególności computer vision, stanie się nieporównanie tańsze, łatwiejsze i szybsze niż obecnie. Automatyczne generowanie syntetycznych zobrazowań jest bowiem sprawne i relatywnie tanie. Firmy podkreślają ponadto, że ich technologia powinna sprawdzić się nie tylko w przypadku zdjęć lotniczych i satelitarnych, ale także naziemnych, co może okazać się przydatne przy rozwijaniu samochodów autonomicznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS