wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-12| GNSS

Nawigacja satelitarna przyspieszy warszawskie tramwaje

Odbiorniki GPS zamontowane na tramwajach pozwolą szybko i niskim kosztem wdrożyć dla nich tzw. zieloną falę – chwali się Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.


Nawigacja satelitarna przyspieszy warszawskie tramwaje

Zielona fala dla tramwajów nie jest w stolicy niczym nowym – działa już na 142 skrzyżowaniach. To już blisko 60 proc. skrzyżowań, przez które przejeżdżają tramwaje i na każdym z nich rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić około 60 sekund.

Dotychczas zieloną falę wprowadzano poprzez montaż na torach czujników wykrywających nadjeżdżający pojazd. Przygotowanie takiej instalacji na jednym skrzyżowaniu pochłania jednak od 50 tys. do nawet 100 tysięcy złotych, co uwarunkowane jest m.in. koniecznością budowy podziemnych instalacji.

By obniżyć koszty wdrażania tego rozwiązania, inżynierowie z Tramwajów Warszawskich zaproponowali wprowadzenie tzw. wirtualnej zielonej fali bazującej na odbiornikach satelitarnych GPS, które już teraz działają we wszystkich tramwajach. Taki system funkcjonuje na razie na trzech skrzyżowaniach i doświadczenia pokazują, że jest to optymalne rozwiązanie – podkreśla ZTM. Dlatego stołeczny ratusz chce je wdrożyć w kolejnych lokalizacjach – na 9 ciągach ulic, 35 skrzyżowaniach i 4 węzłach. Dzięki temu w przyszłym roku zielona fala będzie działać już na 70% skrzyżowań. Jak przekonują urzędnicy, wirtualna zielona fala to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu przeznaczonego na roboty ziemne.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Trzaskowski to amator. Niestety polityczny cienias bez żadnych osiągnięć. Bzdura goni bzdurę.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Trzaskowski to amator. Biedny trollu, na tym forum twoje starania o zwrócenie na siebie uwagę mogą budzić tylko śmieszność. Tutaj wszyscy politycy postrzegani są nie tylko jako amatorzy ale też jako bezmózgie maszynki do głosowania i podpisywania realizujące zadania tych którzy nimi sterują. Od lewa czy lewactwa, przez centrum wszlkiej maści, do prawa w wersji nawet lewackiej. Ale jak chcesz nas dalej rozśmieszać to dawaj ... pewnie znajdziesz takich którzy zechcą się ośmieszać razem z tobą. ;-)
odpowiedz zgłoś
czerwona fala "Nawigacja satelitarna przyspieszy warszawskie tramwaje" ... i zablokuje całe miasto. tak jak w olsztynie. pozdrowiam z olsztyna i nie dajcie sobie wcisnąć tego rozwiązania!
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: czerwona fala kto by się tam tym przejmował ;)
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS