Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-12| GNSS

Nawigacja satelitarna przyspieszy warszawskie tramwaje

Odbiorniki GPS zamontowane na tramwajach pozwolą szybko i niskim kosztem wdrożyć dla nich tzw. zieloną falę – chwali się Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.


Nawigacja satelitarna przyspieszy warszawskie tramwaje

Zielona fala dla tramwajów nie jest w stolicy niczym nowym – działa już na 142 skrzyżowaniach. To już blisko 60 proc. skrzyżowań, przez które przejeżdżają tramwaje i na każdym z nich rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić około 60 sekund.

Dotychczas zieloną falę wprowadzano poprzez montaż na torach czujników wykrywających nadjeżdżający pojazd. Przygotowanie takiej instalacji na jednym skrzyżowaniu pochłania jednak od 50 tys. do nawet 100 tysięcy złotych, co uwarunkowane jest m.in. koniecznością budowy podziemnych instalacji.

By obniżyć koszty wdrażania tego rozwiązania, inżynierowie z Tramwajów Warszawskich zaproponowali wprowadzenie tzw. wirtualnej zielonej fali bazującej na odbiornikach satelitarnych GPS, które już teraz działają we wszystkich tramwajach. Taki system funkcjonuje na razie na trzech skrzyżowaniach i doświadczenia pokazują, że jest to optymalne rozwiązanie – podkreśla ZTM. Dlatego stołeczny ratusz chce je wdrożyć w kolejnych lokalizacjach – na 9 ciągach ulic, 35 skrzyżowaniach i 4 węzłach. Dzięki temu w przyszłym roku zielona fala będzie działać już na 70% skrzyżowań. Jak przekonują urzędnicy, wirtualna zielona fala to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu przeznaczonego na roboty ziemne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS