wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-04| GIS, Teledetekcja

Prawdziwa ortofotomapa Żor już w internecie

Raptem 2 miesiące po wykonaniu nalotu tarnowska firma MGGP Aero zakończyła prace nad najnowszą ortofotomapą Żor.


Prawdziwa ortofotomapa Żor już w internecie
Prawdziwa ortofotomapa Żor już w internecie

Ortofotomapa 2020, podobnie jak w ubiegłym roku, obejmuje całość obszaru miasta i powstała w oparciu o dokładne zdjęcia lotnicze o terenowej wielkości piksela 5 cm. Lot, w trakcie którego wykonano zdjęcia, przeprowadziła firma MGGP Aero na początku kwietnia przy szczególnie dobrych i równych warunkach pogodowych, co pozwoliło osiągnąć jeszcze lepszą jakość obrazu. Nie minęły dwa miesiące od nalotu, a najnowsze opracowanie jest już wykorzystywane przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta. Można je także przeglądać w internecie na miejskim geoportalu.

Warto podkreślić, że upublicznione opracowanie to tzw. prawdziwa ortofotomapa (true ortho), charakteryzująca się brakiem przesunięć radialnych w postaci „pochylonych” budynków, czy „martwych pól” rozumianych jako obszary przysłonięte przez „pochylające” się budynki. Dla odmiany na ortofotomapach sprzed kilku lat widoczne są dachy, które nie były zgodne z rzutem ortogonalnym, lecz przesunięte względem przyziemia.

Ortofotomapa 2020 jest dostępna na stronie geoportal.zory.pl, gdzie m.in. dzięki narzędziu „Suwak czasu” można ją zestawiać i porównywać ze starszymi zobrazowaniami.

Źródło: MGGP Aero, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
PL Orta innych miast też są prawdziwe, nie sztuczne. Proponuję używać true orto, tak lepiej merytorycznie.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Kalisz a Kalisz ze 100tyś. mieszkańców w ciemnej du..... orto z 2013....
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS