wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-04| Geodezja, Prawo

Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji Pgik ws. kwalifikacji gleboznawców

W liście skierowanym m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego regulujący kwestie kwalifikacji dla osób prowadzących gleboznawczą klasyfikację gruntów.


Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji Pgik ws. kwalifikacji gleboznawców <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Kolejni Rzecznicy Praw Obywatelskich już od 13 lat przypominają, że prawidłowe określanie klasyfikacji gruntów ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia konsekwencji zawarcia określonych danych w ewidencji gruntów. Jest ona bowiem urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych.

Minister Ardanowski w najnowszym piśmie zapewnia, że podjął już odpowiednie działania zmierzające do podjęcia prac legislacyjnych w zakresie uregulowania wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

Wcześniej nie było to możliwe, co minister szczegółowo tłumaczy. Już w 2016 r. jego resort przekazał ministrowi infrastruktury i budownictwa do zaopiniowania projekt zmiany Pgik. Ten odpowiedział, że sprawą też się interesuje i trzeba będzie podjąć wspólne prace. Powstał więc zespół doradczy, a sprawami geodetów zajął się podzespół. W styczniu 2018 r. zmienił się jednak podział zadań w rządzie i sprawy geodezji i kartografii z resortu infrastruktury i budownictwa trafiły do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Tam minister rolnictwa przekazał więc kolejne ponaglenie w sprawie klasyfikacji od Rzecznika Praw Obywatelskich.

Po pól roku – i w dwa lata od inicjatywy ministra rolnictwa – minister inwestycji i rozwoju uznał jednak, że sprawy gleboznawców nie nadają się do załatwienia w Pgik i że problem powinien rozwiązać sam minister rolnictwa, przygotowując odpowiedni projekt.
Minister rolnictwa nie zgodził się z tym stanowiskiem – przez kolejny rok trwały więc uzgodnienia i w końcu Komitet Stały Rady Ministrów zaproponował szefowi resortu rolnictwa, by ten przygotował własny projekt nowelizacji Pgik, z uwzględnieniem problemu gleboznawców.

„Projektowane przepisy przewidują określenie wymogów kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia zawodowe z zakresu gleboznawczej klasyfikacji gruntów, które będą upoważniały tylko do przeprowadzania czynności związanych z gleboznawczą klasyfikacją gruntów. Należy podkreślić, że projektowane przepisy, choć zostały stworzone na wzór przepisów regulujących uprawnienia zawodowe dla osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, to nie będą stanowiły uprawnień zawodowych dla osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii” – czytamy w piśmie ministra.

Pismo ministra rolnictwa i rozwoju wsi
Projekt nowelizacji Pgik

Źródło: RPO, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A ja proponuję jeszcze uprawnienia do uprawnień na uprawnienia. Tak ładnie brzmi i jaki prestiż.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
moje zdanie Klasyfikator powinien mieć przede wszystkim doświadczenie, wiedzę i twarde zasady. Obniżenie klasy z III na IV jest połączone z dużymi korzyściami finansowymi dla właściciela nieruchomości. Część osób robiących klasyfikację gruntów uznaje, że mogą robić co uważają ponieważ odbyli kurs w Puławach i to wszystko. Czyli za cenię 4-5 tys. (cena za szkolenie) mogą robić co uważają. Mówiąc szczerze IUNG w Puławach ma monopol na klasyfikację gruntów i uważam to za bardzo niedobre rozwiązanie.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: moje zdanie Puławy akurat trzymają poziom, monopol w tym przypadku nie jest zły. Lepsza jedna dobra uczelnia niż kilkanaście marnych. Zachowanie klasyfikatorów nie wynika z ukończonej uczelni, tylko od kręgosłupa moralnego, odpornego na łamanie prawa za kasę...
 3 
odpowiedz zgłoś
Należy pamiętać Uprawnienia do klasyfikacji gruntów są udzielane na poziomie powiatowym poprzez wpisanie na właściwą listę. Ze względu na różne interpretacje przepisów, każdy powiat powinien egzaminować uprawnienia, w tym oczywiście geodezyjne. Znajomość ustaw i postępowań innych powiatów nie jest wystarczająca.
 8 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Należy pamiętać Człowieku, co ty piszesz? Starosta daje tylko upoważnienie do wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Wymogi jakie musi spełnić osoba ubiegająca się to: -Świadectwo ukończenia kursu lub studiów podyplomowych z zakresu klasyfikacji gruntów -Opis dotychczasowej działalności w dziedzinie klasyfikacji gleboznawczej gruntów, poświadczony przez właściwych geodetów powiatowych, wykaz prac w których Wnioskodawca uczestniczył podczas wykonywania klasyfikacji gruntów, -Zaświadczenie o wpisie do działalności gospodarczej. Przecież klasyfikator do tej pory nie miał nic a nic wspólnego z geodezją!!!! Jeździłem wiele razy na roboty, gdzie klasyfikator wykonał odkrywki aby móc sporządzić operat klasyfikacji, a myśmy te miejsca mierzyli, bo on nie miał pojęcia jak to zrobić. Teraz klasyfikator będzie Panisko z upr geod z zakresu 2. No w d...ch im się poprzewracało już.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Należy pamiętać Nie wiem jak czytacie ten projekt, ale według mnie nie ma tam żadnej informacji, że Klasyfikator musi mieć uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji!!! Opracowanie geodezyjne, a więc pomiar w terenie, opracowanie wykazu zmian danych ewidencyjnych itp sporządza geodeta, a nie Klasyfikator. Tak było do tej pory, a z projektu wynika że nic się w tym zakresie nie zmieni
 3 
zgłoś
... to duży problem z klasyfikatorami. Do tej pory nie musiał być to geodeta a teraz będzie musiał posiadać uprawnienia z zakresu 2, choć za bardzo nie widzę związku z tymi uprawnieniami a pracą klasyfikatora, bo przecież do tej pory klasyfikator bez uprawnień z zakresu 2 mógł swój zawód wykonywać. Przeciwnie, klasyfikator powinien posiadać uprawnienia z zakresu 1, bo inaczej nie będzie mógł dokonać pomiaru wykonanych odkrywek i przekazać danych do zasobu z pomiaru syt-wys. Dodatkowo co to da, że ktoś ukończy studia podypl. z zakresu klasyfikacji skoro nie zrobi praktyki zawodowej, bo tutaj dostęp do zawodu jest niestety zamknięty, a ci co próbowali to wiedzą doskonale, że tak jest. Proponuję Ministrowi oderwanemu od matki ziemi aby może jeszcze zaostrzyć wymagania no np. kandydat powinien posiadać doktorat, dwa zakresy uprawnień geodezyjnych, studia magisterskie i trzy studia podyplomowe z nauk o Ziemi aby móc zanurzyć wiertło w ziemi, dokonać odkrywki i zamierzyć to wszystko gps-em:)
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: ... Uprawnienia z zakresu 1? Żeby nacisnąć klawisz w rejestratorze GPS-a? No, koniecznie :-).
 5 
odpowiedz zgłoś
praktyka Czyli klasyfikator musi być geodetą z 2 lub 5, inny zawód nie wchodzi w grę. Praktyka też po okiem osoby z uprawnieniami, a póki co takich osób nie ma. Paranoja
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS