Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-04| Geodezja, Prawo

Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji Pgik ws. kwalifikacji gleboznawców

W liście skierowanym m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego regulujący kwestie kwalifikacji dla osób prowadzących gleboznawczą klasyfikację gruntów.


Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji Pgik ws. kwalifikacji gleboznawców <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Kolejni Rzecznicy Praw Obywatelskich już od 13 lat przypominają, że prawidłowe określanie klasyfikacji gruntów ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia konsekwencji zawarcia określonych danych w ewidencji gruntów. Jest ona bowiem urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych.

Minister Ardanowski w najnowszym piśmie zapewnia, że podjął już odpowiednie działania zmierzające do podjęcia prac legislacyjnych w zakresie uregulowania wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

Wcześniej nie było to możliwe, co minister szczegółowo tłumaczy. Już w 2016 r. jego resort przekazał ministrowi infrastruktury i budownictwa do zaopiniowania projekt zmiany Pgik. Ten odpowiedział, że sprawą też się interesuje i trzeba będzie podjąć wspólne prace. Powstał więc zespół doradczy, a sprawami geodetów zajął się podzespół. W styczniu 2018 r. zmienił się jednak podział zadań w rządzie i sprawy geodezji i kartografii z resortu infrastruktury i budownictwa trafiły do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Tam minister rolnictwa przekazał więc kolejne ponaglenie w sprawie klasyfikacji od Rzecznika Praw Obywatelskich.

Po pól roku – i w dwa lata od inicjatywy ministra rolnictwa – minister inwestycji i rozwoju uznał jednak, że sprawy gleboznawców nie nadają się do załatwienia w Pgik i że problem powinien rozwiązać sam minister rolnictwa, przygotowując odpowiedni projekt.
Minister rolnictwa nie zgodził się z tym stanowiskiem – przez kolejny rok trwały więc uzgodnienia i w końcu Komitet Stały Rady Ministrów zaproponował szefowi resortu rolnictwa, by ten przygotował własny projekt nowelizacji Pgik, z uwzględnieniem problemu gleboznawców.

„Projektowane przepisy przewidują określenie wymogów kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia zawodowe z zakresu gleboznawczej klasyfikacji gruntów, które będą upoważniały tylko do przeprowadzania czynności związanych z gleboznawczą klasyfikacją gruntów. Należy podkreślić, że projektowane przepisy, choć zostały stworzone na wzór przepisów regulujących uprawnienia zawodowe dla osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, to nie będą stanowiły uprawnień zawodowych dla osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii” – czytamy w piśmie ministra.

Pismo ministra rolnictwa i rozwoju wsi
Projekt nowelizacji Pgik

Źródło: RPO, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS