wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-02| GIS

GraphHopper: nowe możliwości wyznaczania trasy w OSM i nie tylko

Po 8 latach pracy opublikowano wersję 1.0 oprogramowania GraphHopper – otwartego silnika do wyznaczania optymalnych tras przejazdu. Rozwiązanie można już testować na stronie OpenStreetMap.org.


GraphHopper: nowe możliwości wyznaczania trasy w OSM i nie tylko

Projekt GraphHopper rozwijamy jest od 2012 roku, przy czym od 2016 r. odpowiada za niego niemiecka firma GraphHopper GmbH. Silnik ten dostępny jest na wolnej licencji Apache 2.0.

Ostatnia stabilna wersja GraphHopper (oznaczona numerem 0.13) została opublikowana kilka miesięcy temu. Najnowsze wydanie oprócz naprawy 50 błędów zawiera 115 nowych funkcji. Jedną z ważniejszych jest Fast Alternative Routes – rozwiązanie znane chociażby z Map Google, które pokazuje użytkownikowi nie tylko najbardziej optymalną trasę, ale również kilka propozycji alternatywnych.

Drugie nowe narzędzie to Customizable Routing – pozwala ono wyznaczać trasy dopasowane do bardzo indywidualnych potrzeb, i to bez znajomości języków programowania. Dzięki tej funkcji możemy na przykład tak zaprogramować wyznaczanie przejazdu, by omijać pewne kategorie dróg lub przejazdy pod wiaduktami o niedostatecznej wysokości.

Silnik GraphHopper 1.0 możemy przetestować chociażby na stronie OpenStreetMap.org (udostępniono tam trzy profile: samochodowy, rowerowy oraz pieszy), a także na stronie GraphHopper Maps (fot.).

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
W jakiej aplikacji na Androida mogę przetestować tą nawigację?
odpowiedz zgłoś



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS