|2020-05-29|
Teledetekcja, Sprzęt, Przetargi
Podręcznik o dronach dla JST
Obserwując dynamikę zastosowania dronów w samorządach terytorialnych w wielu państwach oraz wynikające z ich wykorzystania korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, w szczególności zaś poprawę jakości usług publicznych, Ministerstwo Rozwoju opracowało podręcznik pt. „Jak kupować drony i usługi dronowe w zamówieniach publicznych”.
Celem opracowania podręcznik jest z jednej strony promocja zastosowania technologii BSP, a z drugiej – wsparcie w procesie zakupowym w oparciu o nowelizację Prawa zamówień publicznych.
Decyzja o wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi do świadczenia konwencjonalnych usług, szczególnie jeśli znajdujemy się w reżimie stosowania ustawy Pzp, często może stanowić wyzwanie dla sektora publicznego. Niemniej początkowy wysiłek włożony we wdrożenie nowych technologii w krótkim czasie może przynieść wymierne korzyści ekonomiczne, jak również satysfakcję z miana pioniera nowych rozwiązań.
W podręczniku znajdują się m.in. następujące informacje: • zasady użytkowania dronów w przestrzeni publicznej, zarówno w zakresie aktualnych przepisów, jak i tych, które mają wejść w życie; • kluczowe problemy związane z procesem zamówień usług lub dostaw technologii BSP (m.in. istotny aspekt zakazu formułowania opisu zamówienia w sposób, który mógłby ograniczać konkurencję, poprzez wskazanie konkretnych rozwiązań, znaków towarowych itp.); • tryby wyboru zgodnie z nowym Pzp; • szeroki zakres obszarów wykorzystujących usługi BSP w JST.
Wśród autorów publikacji jest aż czterech geodetów: Michał Barankiewicz (instruktor UAV, przedsiębiorca, ekspert Fundacji Instytut Mikromakro), dr hab inż. Paweł Ćwiąkała (adiunkt w Katedrze Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa AGH), Karol Juszczyk (analityk przemysłu 4.0, wiceprezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro) oraz Łukasz Olender (specjalista w zakresie fotogrametrii niskiego pułapu).
Źródło: Ministerstwo Rozwoju
|