wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-29| Teledetekcja, Sprzęt, Przetargi

Podręcznik o dronach dla JST

Obserwując dynamikę zastosowania dronów w samorządach terytorialnych w wielu państwach oraz wynikające z ich wykorzystania korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, w szczególności zaś poprawę jakości usług publicznych, Ministerstwo Rozwoju opracowało podręcznik pt. „Jak kupować drony i usługi dronowe w zamówieniach publicznych”.


Podręcznik o dronach dla JST

Celem opracowania podręcznik jest z jednej strony promocja zastosowania technologii BSP, a z drugiej – wsparcie w procesie zakupowym w oparciu o nowelizację Prawa zamówień publicznych.

Decyzja o wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi do świadczenia konwencjonalnych usług, szczególnie jeśli znajdujemy się w reżimie stosowania ustawy Pzp, często może stanowić wyzwanie dla sektora publicznego. Niemniej początkowy wysiłek włożony we wdrożenie nowych technologii w krótkim czasie może przynieść wymierne korzyści ekonomiczne, jak również satysfakcję z miana pioniera nowych rozwiązań.

W podręczniku znajdują się m.in. następujące informacje:
• zasady użytkowania dronów w przestrzeni publicznej, zarówno w zakresie aktualnych przepisów, jak i tych, które mają wejść w życie;
• kluczowe problemy związane z procesem zamówień usług lub dostaw technologii BSP (m.in. istotny aspekt zakazu formułowania opisu zamówienia w sposób, który mógłby ograniczać konkurencję, poprzez wskazanie konkretnych rozwiązań, znaków towarowych itp.);
• tryby wyboru zgodnie z nowym Pzp;
• szeroki zakres obszarów wykorzystujących usługi BSP w JST.

Wśród autorów publikacji jest aż czterech geodetów: Michał Barankiewicz (instruktor UAV, przedsiębiorca, ekspert Fundacji Instytut Mikromakro), dr hab inż. Paweł Ćwiąkała (adiunkt w Katedrze Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa AGH), Karol Juszczyk (analityk przemysłu 4.0, wiceprezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro) oraz Łukasz Olender (specjalista w zakresie fotogrametrii niskiego pułapu).

Źródło: Ministerstwo Rozwoju


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mac opowiesz nam coś więcej o tych zasadach interoperacyjności? To jest moim zdaniem bardzo ciekawy temat na forum dla geodetów.
odpowiedz zgłoś
Nikt też nie certyfikuje systemów do prowadzenia EGiB na zgodność z zasadami interoperacyjności czy nie analizuje bezpieczeństwa danych osobowych w nich zawartych. Az pewnego dnia coś walnie i nagle zobaczycie ilu się chętnych do tego znajdzie......
odpowiedz zgłoś
wazne Ale, że GUM nie certyfikuje sprzętu, a główny geodeta nie mówi czym można mierzyć państwowo to już dziadostwo jest
 1 
odpowiedz zgłoś
. teraz wesel się nie kręci to zaczną z drona geodezję kręcić
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: . aaa, Tak, a za chwilę pomiary odległości przy pomocy metrówki bo przecież xy są, a emeryt da uprawnienia.
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS