Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-29| GIS, Mapy

Nie znasz adresu? Podziel się kodem Plus

Google wprowadził właśnie w swojej mobilnej aplikacji mapowej rozwiązanie, które ma spopularyzować kody Plus – system lokalizacji dowolnego miejsca na Ziemi będący alternatywą dla tradycyjnych adresów czy współrzędnych geograficznych.


Nie znasz adresu? Podziel się kodem Plus

Kody Plus zostały wprowadzone przez Google jeszcze w 2015 roku i stanowią alfanumeryczny, skrótowy zapis dowolnej lokalizacji na naszej planecie. Przykładowo kod Plus dla stołecznego Pałacu Kultury i Nauki to 62J4+P9.

Wygląda na to, że po 5 latach od wprowadzenia korporacja wreszcie chce spopularyzować stosowanie tego rozwiązania. Na początek w aplikacji Mapy Google dla Androidów ułatwiono wyszukiwanie i dzielenie się kodami Plus. W tym celu wystarczy dotknąć niebieską kropkę symbolizującą naszą lokalizację, program wyświetli wówczas kod odpowiadający aktualnej pozycji użytkownika. Gdy go naciśniemy, zostanie skopiowany do schowka i możemy go wówczas przekazać innej osobie np. w zwykłej wiadomości tekstowej. By zamienić ten kod z powrotem na konkretną lokalizację, wystarczy wpisać go w Mapach Google czy w wyszukiwarce.

Kody Plus możemy łatwo pozyskać także dla innej dowolnej lokalizacji. Wystarczy przytrzymać dane miejsce palcem na mapie bądź przejść do wizytówki obiektu użyteczności publicznej.

Czemu ma służyć taki system? Jak wyjaśnia Google, nawet 2 mld ludzi na Ziemi (25% populacji naszej planety) nie posiada adresu lub jest on trudny do zlokalizowania. To głównie z myślą o nich przygotowano te kody. Ale mają one być pomocne także w akcjach ratunkowych – np. gdy wzywający pomocy nie jest w stanie określić swojej lokalizacji.

Kody Plus bazują na rozwiązaniu open source, można je zatem integrować z własnymi aplikacjami. Korzystanie z nich jest darmowe i dostępne również w trybie off-line.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS