wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-29| GIS, Mapy

Nie znasz adresu? Podziel się kodem Plus

Google wprowadził właśnie w swojej mobilnej aplikacji mapowej rozwiązanie, które ma spopularyzować kody Plus – system lokalizacji dowolnego miejsca na Ziemi będący alternatywą dla tradycyjnych adresów czy współrzędnych geograficznych.


Nie znasz adresu? Podziel się kodem Plus

Kody Plus zostały wprowadzone przez Google jeszcze w 2015 roku i stanowią alfanumeryczny, skrótowy zapis dowolnej lokalizacji na naszej planecie. Przykładowo kod Plus dla stołecznego Pałacu Kultury i Nauki to 62J4+P9.

Wygląda na to, że po 5 latach od wprowadzenia korporacja wreszcie chce spopularyzować stosowanie tego rozwiązania. Na początek w aplikacji Mapy Google dla Androidów ułatwiono wyszukiwanie i dzielenie się kodami Plus. W tym celu wystarczy dotknąć niebieską kropkę symbolizującą naszą lokalizację, program wyświetli wówczas kod odpowiadający aktualnej pozycji użytkownika. Gdy go naciśniemy, zostanie skopiowany do schowka i możemy go wówczas przekazać innej osobie np. w zwykłej wiadomości tekstowej. By zamienić ten kod z powrotem na konkretną lokalizację, wystarczy wpisać go w Mapach Google czy w wyszukiwarce.

Kody Plus możemy łatwo pozyskać także dla innej dowolnej lokalizacji. Wystarczy przytrzymać dane miejsce palcem na mapie bądź przejść do wizytówki obiektu użyteczności publicznej.

Czemu ma służyć taki system? Jak wyjaśnia Google, nawet 2 mld ludzi na Ziemi (25% populacji naszej planety) nie posiada adresu lub jest on trudny do zlokalizowania. To głównie z myślą o nich przygotowano te kody. Ale mają one być pomocne także w akcjach ratunkowych – np. gdy wzywający pomocy nie jest w stanie określić swojej lokalizacji.

Kody Plus bazują na rozwiązaniu open source, można je zatem integrować z własnymi aplikacjami. Korzystanie z nich jest darmowe i dostępne również w trybie off-line.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Współrzędne Ale mają one być pomocne także w akcjach ratunkowych ? np. gdy wzywający pomocy nie jest w stanie określić swojej lokalizacji. Czy nie lepiej w takiej sytuacji podać współrzędne? w3w - niestety zmiana np. liczby mnogiej na pojedynczą rzeczownika może spowodować wskazanie lokalizacji na drugim końcu świata i to rozwiązanie również wymaga współrzędnych. Ew. te rozwiązania miałby sens gdyby te oznaczenia były zapisywane na jakich znakach, aby nie wymagały aplikacji z gps ... a nie to punkty adresowe i POI :P
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Współrzędne A jakie współrzędne? Najpierw długość czy szerokość? Zapis DMS czy dziesiętny? Pomylisz jedną cyferkę i masz ile km rozstrzału? Itp. itd. :) A z tym drugim końcem świata to jest świadome założenie algorytmu w3w, mające na celu kontrolę błędów, bo jeśli ktoś zgubił się w Tatrach, a poda kod pokazujący na Australię, to można się zorientować, że coś pomylił. Gorzej by było gdyby zmiana jednej literki pokazywała miejsce niezbyt odległe (kilkaset m czy kilka km), wtedy na pierwszy rzut oka pozycja wygląda OK, ale na miejscu szukaj wiatru w polu.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Współrzędne Algorytm w3w miałby przewagę w momencie działania offline (jedno lub obustronnie) , wtedy rzeczywiście łatwiej jest przekazać swoją lokalizację w postaci trzech wyrazów. W przypadku działania online możesz zawsze udostępnić swoje współrzędne, więc wykorzystywanie dodatkowego algorytmu mija się z celem.
zgłoś
Hej Google a może byście coś lepszego promowali? Od waszych wspaniałych alfanumerycznych adresów łatwiej zapamiętać po prostu trzy słowa what3words.com
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS