wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-21| GIS, Teledetekcja

Nowe dane i funkcje w Sentinel Hub

Serwis Sentinel Hub słoweńskiej firmy Synergise umożliwiający sprawne przeglądanie i edycję zobrazowań satelitarnych został wzbogacony o funkcję maskowania chmur oraz dane z wysokorozdzielczych, komercyjnych sensorów.


Nowe dane i funkcje w Sentinel Hub <br />
Warstwa maski chmur w serwisie EO Browser będących częścią Sentinel Hub
Warstwa maski chmur w serwisie EO Browser będących częścią Sentinel Hub

Jak sama nazwa wskazuje, podstawą tego serwisu są darmowe dane z europejskiej konstelacji Sentinel. Ich maksymalna rozdzielczość wynosi 10 metrów, co w przypadku wielu zastosowań okazuje się niewystarczające. Dlatego administratorzy Sentinel Hub porozumieli się z firmami Airbus oraz Planet, by za pośrednictwem tego portalu oferować również ich bogate zbiory danych. W przypadku Airbusa są to zobrazowania z konstelacji Pleiades oraz Spot w rozdzielczości odpowiednio 0,5 i 1,5 metra. Planet oferuje z kolei aktualizowane codziennie produkty z pikselem 3-5 metrów.

Dotychczas do korzystania z tego typu danych zniechęcały skomplikowane procedury zakupu i licencjonowania. W przypadku Sentinel Hub udało się te niedogodności ograniczyć do minimum – zapewniają administratorzy. Minimalna powierzchnia zamawianych danych Planet wynosi tylko 1 hektar, a w przypadku Airbusa – 0,25 km kw. dla Pleiades oraz 2,5 km kw. dla Spota. W pierwszym przypadku opłaty są naliczane za paczki danych, a w drugim – tylko za faktycznie zakupione materiały. Dzięki przygotowaniu specjalnego API proces wyszukiwania, opłacenia i pobrania danych może się zamknąć raptem w kilku minutach.

Jak zapewnia firma Synergise, w planach jest udostępnienie na Sentinel Hub danych z kolejnych satelitarnych sensorów.

Druga nowość to udostępnienie w serwisie warstwy masek chmur (cloud masks – CLM) dla archiwum zobrazowań Sentinel-2. Zostały one wygenerowane przy użyciu otwartego algorytmu „s2cloudless”, który bazuje na uczeniu maszynowym. Oprócz samych masek przy jego użyciu opracowano także produkt CLP (cloud probabilities) – warstwę prezentującą prawdopodobieństwo wystąpienia zachmurzenia na zdjęciu. Obie warstwy wygenerowano w rozdzielczości przestrzennej 160 metrów. W pierwszej kolejności przygotowano je dla Słowenii i Chorwacji, ale z biegiem czasu mają objąć całe archiwum Sentinela-2. W ocenie firmy Synergise obie warstwy otwierają nowe możliwości tworzenia ciekawych aplikacji bazujących na zdjęciach satelitarnych, np. w zakresie monitorowania pokrycia terenu.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS