Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-05-21| GIS, Teledetekcja

Nowe dane i funkcje w Sentinel Hub

Serwis Sentinel Hub słoweńskiej firmy Synergise umożliwiający sprawne przeglądanie i edycję zobrazowań satelitarnych został wzbogacony o funkcję maskowania chmur oraz dane z wysokorozdzielczych, komercyjnych sensorów.


Nowe dane i funkcje w Sentinel Hub <br />
Warstwa maski chmur w serwisie EO Browser będących częścią Sentinel Hub
Warstwa maski chmur w serwisie EO Browser będących częścią Sentinel Hub

Jak sama nazwa wskazuje, podstawą tego serwisu są darmowe dane z europejskiej konstelacji Sentinel. Ich maksymalna rozdzielczość wynosi 10 metrów, co w przypadku wielu zastosowań okazuje się niewystarczające. Dlatego administratorzy Sentinel Hub porozumieli się z firmami Airbus oraz Planet, by za pośrednictwem tego portalu oferować również ich bogate zbiory danych. W przypadku Airbusa są to zobrazowania z konstelacji Pleiades oraz Spot w rozdzielczości odpowiednio 0,5 i 1,5 metra. Planet oferuje z kolei aktualizowane codziennie produkty z pikselem 3-5 metrów.

Dotychczas do korzystania z tego typu danych zniechęcały skomplikowane procedury zakupu i licencjonowania. W przypadku Sentinel Hub udało się te niedogodności ograniczyć do minimum – zapewniają administratorzy. Minimalna powierzchnia zamawianych danych Planet wynosi tylko 1 hektar, a w przypadku Airbusa – 0,25 km kw. dla Pleiades oraz 2,5 km kw. dla Spota. W pierwszym przypadku opłaty są naliczane za paczki danych, a w drugim – tylko za faktycznie zakupione materiały. Dzięki przygotowaniu specjalnego API proces wyszukiwania, opłacenia i pobrania danych może się zamknąć raptem w kilku minutach.

Jak zapewnia firma Synergise, w planach jest udostępnienie na Sentinel Hub danych z kolejnych satelitarnych sensorów.

Druga nowość to udostępnienie w serwisie warstwy masek chmur (cloud masks – CLM) dla archiwum zobrazowań Sentinel-2. Zostały one wygenerowane przy użyciu otwartego algorytmu „s2cloudless”, który bazuje na uczeniu maszynowym. Oprócz samych masek przy jego użyciu opracowano także produkt CLP (cloud probabilities) – warstwę prezentującą prawdopodobieństwo wystąpienia zachmurzenia na zdjęciu. Obie warstwy wygenerowano w rozdzielczości przestrzennej 160 metrów. W pierwszej kolejności przygotowano je dla Słowenii i Chorwacji, ale z biegiem czasu mają objąć całe archiwum Sentinela-2. W ocenie firmy Synergise obie warstwy otwierają nowe możliwości tworzenia ciekawych aplikacji bazujących na zdjęciach satelitarnych, np. w zakresie monitorowania pokrycia terenu.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama