|2020-05-21|
GIS, Teledetekcja
Nowe dane i funkcje w Sentinel Hub
Serwis Sentinel Hub słoweńskiej firmy Synergise umożliwiający sprawne przeglądanie i edycję zobrazowań satelitarnych został wzbogacony o funkcję maskowania chmur oraz dane z wysokorozdzielczych, komercyjnych sensorów.
Warstwa maski chmur w serwisie EO Browser będących częścią Sentinel Hub
|
|
|
|
|
|
Jak sama nazwa wskazuje, podstawą tego serwisu są darmowe dane z europejskiej konstelacji Sentinel. Ich maksymalna rozdzielczość wynosi 10 metrów, co w przypadku wielu zastosowań okazuje się niewystarczające. Dlatego administratorzy Sentinel Hub porozumieli się z firmami Airbus oraz Planet, by za pośrednictwem tego portalu oferować również ich bogate zbiory danych. W przypadku Airbusa są to zobrazowania z konstelacji Pleiades oraz Spot w rozdzielczości odpowiednio 0,5 i 1,5 metra. Planet oferuje z kolei aktualizowane codziennie produkty z pikselem 3-5 metrów.
Dotychczas do korzystania z tego typu danych zniechęcały skomplikowane procedury zakupu i licencjonowania. W przypadku Sentinel Hub udało się te niedogodności ograniczyć do minimum – zapewniają administratorzy. Minimalna powierzchnia zamawianych danych Planet wynosi tylko 1 hektar, a w przypadku Airbusa – 0,25 km kw. dla Pleiades oraz 2,5 km kw. dla Spota. W pierwszym przypadku opłaty są naliczane za paczki danych, a w drugim – tylko za faktycznie zakupione materiały. Dzięki przygotowaniu specjalnego API proces wyszukiwania, opłacenia i pobrania danych może się zamknąć raptem w kilku minutach.
Jak zapewnia firma Synergise, w planach jest udostępnienie na Sentinel Hub danych z kolejnych satelitarnych sensorów.
Druga nowość to udostępnienie w serwisie warstwy masek chmur (cloud masks – CLM) dla archiwum zobrazowań Sentinel-2. Zostały one wygenerowane przy użyciu otwartego algorytmu „s2cloudless”, który bazuje na uczeniu maszynowym. Oprócz samych masek przy jego użyciu opracowano także produkt CLP (cloud probabilities) – warstwę prezentującą prawdopodobieństwo wystąpienia zachmurzenia na zdjęciu. Obie warstwy wygenerowano w rozdzielczości przestrzennej 160 metrów. W pierwszej kolejności przygotowano je dla Słowenii i Chorwacji, ale z biegiem czasu mają objąć całe archiwum Sentinela-2. W ocenie firmy Synergise obie warstwy otwierają nowe możliwości tworzenia ciekawych aplikacji bazujących na zdjęciach satelitarnych, np. w zakresie monitorowania pokrycia terenu.
JK
|