wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-18| Geodezja

Większość geodetów odczuwa negatywne skutki pandemii [ankieta SGP]

Skutki pandemii koronawirusa dotknęły szczególnie mocno wykonawców prac geodezyjnych, a w mniejszym stopniu administrację – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich.


Większość geodetów odczuwa negatywne skutki pandemii [ankieta SGP]

W internetowym badaniu SGP wzięło udział ponad 500 osób, z których 62% to przedstawiciele administracji, a 31% – przedsiębiorcy. Niecała 1/3 ankietowanych to członkowie Stowarzyszenia.

Większość odczuwa skutki, ale wykonawcy bardziej

Aż 52% reprezentantów wykonawstwa dostrzega w okresie epidemii znaczący spadek zamówień, a kolejne 30% – niewielki spadek. Jednocześnie tylko 4% ankietowanych wykonawców twierdzi, że liczba zleceń wzrosła. Z kolei z punktu widzenia administracji liczba zamówień istotnie się nie zmieniła (48% wskazań) bądź nieznacznie spadła (46%).

Na pytanie, czy zauważa pan/pani trudności w prowadzeniu działalności geodezyjnej w związku z pandemią, aż 97% ankietowanych wykonawców odpowiedziało twierdząco, wśród administracji odsetek ten wynosi z kolei 53%. Jako głównie ograniczenia badani wymieniają (w kolejności od najczęściej wskazywanych): utrudniony kontakt urzędnik – wykonawca, ograniczony dostęp do materiałów PZGiK, długotrwały proces weryfikacji i udostępniania materiałów, a także trudności z wykonywaniem prac terenowych.

Podsumowanie wyników ankiety

Co rządowa tarcza powinna zaoferować geodetom?

Ankieta zawierała także pytanie otwarte o rozwiązania organizacyjne, jakie warto byłoby wprowadzić w ramach Tarczy Antykryzysowej, aby ograniczyć negatywne skutki pandemii w branży geodezyjnej i kartograficznej. Udzielono na nie wielu różnorodnych odpowiedzi dotyczących: cyfryzacji geodezji, organizacji pracy urzędów, realizacji prac terenowych i kontaktu z klientem czy próśb do głównego geodety kraju i rządu.

Bazując na tych postulatach, prezes SGP Janusz Walo wystosował pismo do GGK, w którym przedstawia 5 propozycji zmian:

 1. Wsparcie branży geodezyjnej w ramach Tarczy Antykryzysowej w zakresie przyśpieszenia zwrotu podatku VAT, wprowadzenia bezpłatnego podpisu kwalifikowanego oraz przywrócenia biegu postępowaniom administracyjnym.
 2. Rozważenie możliwości zniesienia opłat za korzystanie z poprawek RTN i RTK na czas pandemii, co pozwoliłoby branży na czasową poprawę finansów.
 3. Wsparcie cyfryzacji powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na obszarach, na których realizacja prac geodezyjnych jest obecnie szczególnie utrudniona z powodu braku cyfrowych danych oraz e-usług.
 4. Podjęcie działań mających na celu opracowanie i wprowadzenie do przepisów prawa w zakresie geodezji i kartografii szczególnych procedur administracyjnych na wypadek stanów wyjątkowych, klauzulowania elektronicznego materiałów oraz procedur wykorzystania podpisów kwalifikowanych i e-PUAP przy realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych.
 5. Popularyzacja komunikacji elektronicznej i rekomendowanie, w dozwolonych sprawach, obrotu dokumentami podpisanymi elektronicznie takimi jak: akty notarialne, wypisy, wyrysy, decyzje administracyjne, w szczególności pomiędzy organami administracji, sądami i notariuszami.

SGP apeluje do starostów

Janusz Walo wystosował również list otwarty do starostów. Prosi w nim o zwrócenie szczególnej uwagi na usprawnienie obsługi wykonawców prac geodezyjnych – czy to poprzez uruchomienie usług elektronicznych, czy tak podstawowe kwestie jak udostępnienie skrytki do składania i odbierania dokumentów. „Od tego zależy nie tylko efektywna działalność branży geodezyjnej, ale i cała gospodarka związana z inwestycjami, w których geodeta pełni istotną rolę” – apeluje prezes SGP.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A to ci ciekawa sytuacja Ciekawe, czy ~też geodeta zamknie buzie malkontentom czy też gościa zaleje teraz fala Hejtu bo odważył się powiedzieć, że jednak nie jest tak źle i można? No ale to trzeba się do roboty zabrać.
 3 
odpowiedz zgłoś
@też geodeta Nie wydurniaj się. "Trzeba dalej pracować" może powiedzieć tylko urzędnik - taka mentalność. 10 zleceń powiadasz i prawie dwa tygodnie to na czysto nawet na ZUS nie zarobiłeś.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: @też geodeta No jak ktoś się szmaci z cenami to faktycznie.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @też geodeta Heniek trafna uwaga, nie chce mi się już tu pisać, ale to jest sedno, zmianami prawa zrobiona z nas dziadów i walczymy o 10zł. Teraz mamy POWÓD żeby podnieść ceny bo zmiana prawa, a widzę, że koledzy dalej będą mapę za czystapińdzisiąt robić
 2 
zgłoś
odp: @też geodeta policz sobie baranie 10 zleceń na mapki najtaniej za 500 zł a w tym tygodniu 3 zlecenia również ok 500 - 1000 zł. To daje w tygodniu 5000 zł po odliczeniu 100 zł na ośrodek i 50 zł na paliwo z każdej mapki to masz 3500 zł więc mi nie piernicz, że na ZUS nie zarobisz a ja podaję już ekstremalnie niskie stawki bo za tyle nie robię tak więc sobie popatrz. Zamiast wylewać żale na forum do roboty się weź !!!
 2 
odpowiedz zgłoś
kolejne zlecenia mimo pandemii Ja was narzekacze zupełnie nie rozumiem. Ja dziś znowu dostałem 2 zlecenia to od poniedziałku mam już 3.A w ubiegłym tygodniu 10 zleceń. O co Wam chodzi jest pandemia a ja pracuję jak dziki i spod papierów mnie nie widać a Wy tylko narzekacie. Dobra idę do roboty bo lunch zjadłem i trzeba dalej pracować
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
piepszenie o urzędnikach .... ile można. A ile było doniesień do prokuratury, ile pismo do Starostów? Skoro jesteśmy okradani przez urzędników i nic z tym nie robimy, to widać nam to odpowiada. Geodezja jest uzależniona od urzędów,z tym trzeba walczyć, minimalizować biurokrację, upraszczać procedury. Stowarzyszeń może być i 89, ale jeden postulat powinny mieć wspólny. Jak się z tym uporamy, to wtedy możemy wykłócać się o kolejne.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
@ Geodeta uprawniony powinien przed obliczem pracownika PODGiK mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć urzędnika.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
@ Mapkę "za pincet" bez zmian robię za 350 zł. Klient: "... a faktura za mapkę?" Ja: "... yyy yyy nie mam głowy do faktur ..." Klient: "Dobra jest, żartowałem z tą fakturą."
 6 
odpowiedz zgłoś
wiwat kpisz czy o drogę pytasz? KLIENT szukał taniej, a znalazł bo patrz niżej. A szukał bo wiedział, że znajdzie. Nie mam wysokich cen i nie opowiadam o nich w ośrodku. Ale nie mogę "mapy za pincet" robić za 350.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
jaka pandemia ??? wczoraj 2 zlecenia a w ubiegłym tygodniu 5 czyli w sumie u mnie nie wiem, że jest pandemia. Znaczy się wiem bo do urzędu nie mogę wejść i niektóre urzędy wstrzymały postępowania administracyjne. Ale jak ktoś robi mapki i inwentarki tyczenia budynków to roboty moim zdaniem ma full. A urzędem się nie przejmuje bo u nas akurat wszystko zdalnie działa i jest super. Nasz powiatowy geodeta to człowiek młody ale bardzo dobrze rozumiejący nas wykonawców. Także w moim powiecie jest super.
 7 
odpowiedz zgłoś
Rozgoryczony to proste powiedz że umówiłes się z klientem na kwotę o 1000 zł większą i już nikt nic nie podbierze. Tak sobie wyobrażam że chodzisz po ośrodku i opowiadasz o swoich biznesach włącznie z kwotami. Bardzo piękna bajka. Geoforum gratuluje tematu a sgp pomysłu nie ma jak rozbujać nastroje społeczne. Te wyswietlenia reklam, te emocje, to odwracanie uwagi.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Y jako uprawniony 124 i praktyk od 30 lat nie kpij sobie. Mówiłem o 150zł na mapie za pincet. VAT PIT, ZUS itd opłaty czynsz wynajem leasing sprzętu auta. To wszystko są koszty. Jak nie wykażesz dochodu to podatku nie ma, więc jesteś 33% na kwocie do przodu. Nie wiem co jeszcze robią, zamykają firmę po dwóch latach i otwierają nową, żeby dostać bezzwrotną i płacić niższy zus? To nie może trwać w nieskończoność. Ja zostanę na rynku bez obaw, ale takiego wałkonia jednego z drugim nie zatrudnię nawet za najniższa krajową.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
A gdyby opłaty w ośrodku wynosiły 0 zł, to byście za darmo robili? Z tego co tu pisze rozgoryczony wynika, że całym waszym zyskiem jest oszczędność na ośrodku, czyli jakieś 20, 30 zł na robocie. Jeśli tak, to gratuluję
 1 
 13 
odpowiedz zgłoś
do żal bekać to powinni drobni cwaniaczkowie, którzy pytają, za ile klientowi to obiecałem zrobić, po czym szybciutko kalkulują i mówią stówkę lub dwie mniej. Nie rejestrują sprawy, mają zgłoszoną pracę na całe miasto i robią uzupełniające. Po czym klient do mnie dzwoni, że tam już ma taniej i dziękuję. A ja się zastanawiam jak, skoro ja bym musiał dołożyć 150 brutto do tego, żeby wyjść na ZERO. Mam nadzieję, że w niedługim czasie KAS zainteresuje się zestawieniem oddanych operatów i DOO do wystawionych rachunków uproszczonych i faktur. Tylko to niewielkie pieniądze, więc normalność pojawi się tu bardzo późno.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
ehh dalej marudzenie zawijać kiece i w drogę. Jak mam czas pomiędzy rzeczami to zajrzę, nie będę tutaj siedział z wami i pisał co dwie minuty sorry. Ponieważ nie rozróżniacie przedsiębiorcy od pomiarowego to robicie to co robicie. Życzę, dla dobra naszego kraju, żebyście albo wzięli się w garść, albo zrobili miejsce młodszym, ale sprawniejszym od was. Studia kiedyśtam kończyłem i też pamiętam, że większość grupy tylko piła piwko, a nie miała pomysłu na siebie. Potem pracujecie u kogoś za 2 na rękę premia pod stołem. Za to powinien bekać i pracodawca i pracownik.
 7 
 7 
odpowiedz zgłoś
żal jaki ty żałosny jesteś, może zdradzisz jak o zlecenia zabiegasz, po domach chodzisz, czy na targu stajesz i krzyczysz, bo duże zlecenia to raczej inaczej niż chodzenie i szukanie jak proponujesz
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
z trzeciej strony nie dziwne, że roboty nie masz, jak siedzisz cały dzień na geoforum i tu pokrzykujesz hasła proletaryackie. Proponuję wziąć się do roboty i zlecenia znaleźć. Wbrew temu co wasza garstka nieudaczników sądzi, o zlecenia się zabiega, a nie same przychodzą. Jak zwykle zapewne trójka drombo prezesik fozz, szaliczek i kamizelka uskuteczniają swoje jedyne słuszne metody zakrzyczenia rozsądku. Jak ja się cieszę, że w większości miejsc już się na was poznali "koledzy".
 14 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: z trzeciej strony Ten co w pocie czoła zabiega o zlecenia i nie siedzi na geoforum się odezwał.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: z trzeciej strony proletaryat to teraz steruje tzw. geodezją. wszystko od 52' jest "tzw" -uprawnienia, mapa zasadnicza, rejestr gruntów itd - karykatury i atrapy
odpowiedz zgłoś
Zły tytuł daliście Powinno być większość geodetow odczuwa negatywne skutki działania SGP z Izdebskim na czele.
 5 
 15 
odpowiedz zgłoś
Panie i Panowie z SGP może zamiast wyzywać ludzi od złodziei napiszcie odpowiedź na zadane wam tu pytania do których się też dołączam. Kiedy staneluscie w obronie wykonawcy geodezyjnego? Choć jeden przykład proszę
 5 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: Panie i Panowie z SGP Musieliby przeciwko swoim wystąpić. Kruk krukowi oka nie wykole.
 5 
 14 
odpowiedz zgłoś
swoja drogą to symptomatyczne z kim się tu rozmawia, jeśli 5 osób poprało kradzież i zlecenia na lewo, a tylko jedna uznała, że jednak wystawienie faktury to norma.
 19 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: swoja drogą to symptomatyczne Ty jakiś tępy jesteś. Żeby wystawić fakturę to trzeba mieć robotę. Kto tu ci powiedział żeby faktur nie wystawiać. Chyba że sam tak robisz.
 4 
 18 
odpowiedz zgłoś
no to się brachu przejechałeś zakładając, że jestem urzędnikiem. Ale to przez takich krętaczy jak ty nie robię już małych prac. Nie da się ze złodziejem konkurować, bo ten nie ma kosztów. Rozumiem, że sprzęt też komuś ukradłeś, pracujesz w mieszkaniu na dziko, autem mamy jeździsz, żeby taniej było. A dziadek podpisuje?
 21 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: no to się brachu przejechałeś Napisz jeszcze że do SGP należysz. To podniesie twoją wiarygodność.
 4 
 19 
odpowiedz zgłoś
hahaha do ludzi pracujących uczcicie a nie robiących na lewo. Ci drudzy okradają tych pierwszych nie tylko na zabraniu zlecenia, ale również na fakcie, że to ci pierwsi płacą za szkołę dzieci tych drugich. Ze złodziejami nie dyskutuję.
 22 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: hahaha Sam jesteś złodziejem. To urzędnicy z ośrodków nie wystawiają faktur tylko kasę biorą na lewo.
 10 
 23 
odpowiedz zgłoś
Przyspieszenie zwrotu VAT no nie mogę trzymajcie mnie bo zaraz pójdę uściskać tych mądrych z SGP. Ludzie ogarnijcie się. Żeby mieć VAT to najpierw trzeba wystawić fakturę. Dla kogo ten postulat ?
 3 
 25 
odpowiedz zgłoś
odp: Przyspieszenie zwrotu VAT przeciez te propozycje były również od ludzi wpisywane w ankiecie wiec niektórzy wystawiaja faktury... ja tak to odczytuje ,przeczytaj całość a nie tylko list do GGK
odpowiedz zgłoś
zawsze wysoko cenię zgryzotę lokalsów, którzy nawet nie potrafią bez zgrzytania zębami zwrócić uwagi, że nie po drodze im z SGP. Y i przecz to klasyczne przykłady parobków, którzy urodzili się i pewnie kiedyś umrą parobkami. Niestety internet dał im możliwość zobaczenia, że są jeszcze inne profesje na tym świecie, ale dla nich jest jakaś niewidzialna szyba.
 29 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: zawsze wysoko cenię Nie jestem "lokalsem". Jestem geodetą z uprawnieniami w zakresie 1,2 i 4. W geodezji pracuję 30 lat. Przez te 30 lat żaden GGK i SGP nie ułatwili nic dla geodetów. SGP w 2014 roku zbojkotowało prace nad samorządem zawodowym. Co już tego nie pamiętacie? Wszystkie WINGiKi i powiatowi to SGP. Co może nieprawda? Od ilu lat poklepujecie się po plecach, wręczacie sobie medale i nagrody? Co może nieprawda? Podbijam pytanie poprzednika - co zrobiliście dobrego dla geodetów i geodezji?
 9 
 40 
odpowiedz zgłoś
Na szczęście Od 1 sierpnia Kontrola będzie trwać 7 dni
 25 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Na szczęście Na nieszczęście kontrola nadal trwa jak za PRL
 1 
odpowiedz zgłoś
Do SGP w czym te wasze pseudopostulaty mają nam wykonawcom ułatwić prace ? Nie widzę ani jednego. Byliście jesteście i dalej jesteście sługusami Izdebskigo.
 9 
 38 
odpowiedz zgłoś
SGP razem z GGK nas geodetów sprowadzili do roli darmowych parobków administracji. Taki stworzyli system i teraz apelują o "przyspieszenie cyfryzacji", możliwość elektronicznego klauzulowania. Te listy to hymny pochwalne obecnego systemu. Popierają klauzulowanie, uprzejmie proszą o elektroniczne klauzulowanie, ale nawet się nie zająknęli o celowości tego czegoś. Bo gdyby było inaczej, to tacy urzędnicy SGP stracili by swoją władzę nad nami. Może niech SGP już zamilknie. Już dość nachwalili się Pana.
 12 
 42 
odpowiedz zgłoś
25 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS