wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-15| Mapy

Kraków ma mapę ciepła

Kraków – jako pierwsze miasto w Polsce – posiada już mapę ciepła. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA przygotowało unikalny dokument, który pozwala zbadać potencjał rozwoju rynku ciepła dla istniejącej zabudowy i aktualnej populacji mieszkańców oraz określić przyszłościowe zapotrzebowanie na ciepło z wykorzystaniem podstawowych dokumentów planistycznych Krakowa.


Kraków ma mapę ciepła <br />
Fot. MPEC SA
Fot. MPEC SA

Mapa ciepła to projekt otwarty, bowiem – w oparciu o opracowane metody, procedury i narzędzia – będzie nieustannie aktualizowana, by odzwierciedlać rozwój miasta.

Istotą mapy jest stworzona w przedsiębiorstwie baza danych przestrzennych o wszystkich budynkach w Krakowie. Została zasilona danymi z różnych źródeł – m.in. z własnego systemu informacji przestrzennej GIS oraz rejestrów zewnętrznych. Obejmuje szereg informacji o lokalizacji każdego budynku, jego adresie, funkcji, liczbie mieszkańców, wpisie do rejestru zabytków i innych ważnych parametrach.

Obliczając kubaturę wszystkich budynków w Krakowie (ponad 120 tys.), wykorzystano modele 3D opracowane na podstawie lotniczego skaningu laserowego, natomiast oszacowania zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową dokonano na podstawie danych o liczbie osób zameldowanych w każdym z tych budynków. W wyniku analiz obliczono np., że spośród ponad 764 tysięcy mieszkańców Krakowa aż 68% korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez MPEC.

Mapa ciepła jest narzędziem do planowania energetycznego miasta, rozwoju infrastruktury ciepłowniczej, procesów inwestycyjnych i modernizacji sieci ciepłowniczej. Identyfikuje obszary z potencjałem energetycznym (cieplnym) z określeniem możliwości podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Eksploatowany przez MPEC system ciepłowniczy w obejmuje swym zasięgiem miasta Kraków i Skawinę. Łączna długość sieci ciepłowniczej wynosi prawie 900 km, z czego niemal 67% wykonana jest w technologii rur preizolowanych. Ponadto w systemie znajduje się ponad 6 tysięcy komór ciepłowniczych, prawie 11 tysięcy węzłów, trzy przepompownie sieciowe oraz kilkadziesiąt zautomatyzowanych grupowych stacji wymienników ciepła.

Pod względem wielkości jest to drugi system ciepłowniczy w Polsce, zaś pod względem rozwiązań technologicznych, krakowski system znajduje się w czołówce systemów eksploatowanych w naszym kraju. Znaczna część urządzeń sieciowych jest objęta telemetrią, a rurociągi preizolowane wyposażone w system alarmowy są stale zdalnie nadzorowane.

Opracowanie książkowe przygotowane zostało również w wersji angielskojęzycznej. „Mapa ciepła” w obu językach w wersji PDF dostępna jest także na stronie internetowej mpec.krakow.pl/mapa-sieci.

Źródło: UM Krakowa


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS