wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-11| Mapy, Teledetekcja

Walka z pandemią COVID-19 a zanieczyszczenie powietrza

W związku z COVID-19 firma CloudFerro przygotowała animacje pokazujące wpływ spowolnienia gospodarki oraz ograniczeń, jakie są podejmowane w poszczególnych krajach Europy i Azji w związku z pandemią, na zanieczyszczenie atmosfery (w tym przypadku poziom dwutlenku azotu).


Walka z pandemią COVID-19 a zanieczyszczenie powietrza
Walka z pandemią COVID-19 a zanieczyszczenie powietrza

Zostały one przygotowane na podstawie najnowszych zdjęć z europejskiego satelity Sentinel-5P, który jest wyposażony w instrument TROPOMI, dokumentujący m.in. emisję dwutlenku azotu (NO2). Mapy pokazują tygodniowe średnie wartości gęstości kolumny troposferycznej NO2 od początku stycznia do tego tygodnia. Animacja jest aktualizowana co tydzień.

Animowana mapa Europy pokazuje, jak emisje znacznie spadają po wprowadzeniu krajowych ograniczeń od połowy marca. Efekt ten jest szczególnie widoczny w północnych Włoszech i wokół dużych miast, takich jak Madryt czy Stambuł.

Z kolei animowana mapa wschodniej Azji pokazuje, że po wprowadzeniu ograniczeń w Chinach pod koniec stycznia poziomy emisji NO2 zostały znacznie zmniejszone, szczególnie w ich północnej części. Można zauważyć również, że po najostrzejszym okresie ograniczeń, który zakończył się pod koniec marca, emisje ponownie wzrastają.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS