wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-04| GIS, Mapy

Potencjał dronów w walce z koronawirusem

W ubiegłą środę (29 kwietnia) odbył się pierwszy automatyczny lot drona transportowego w Polsce w warunkach miejskich – na trasie ze szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej do Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie. Był to lot testowy pod kątem wykorzystania tego typu urządzeń do transportu medycznego w dobie pandemii COVID-19.


Potencjał dronów w walce z koronawirusem
Potencjał dronów w walce z koronawirusem <br />
fot. Esri Polska
fot. Esri Polska
Dron wzbił się w przestrzeń powietrzną i pokonał trasę po wytyczonej trasie, do której analizę przeszkód i wyznaczenie stref bezpieczeństwa przygotowała Esri Polska. Firma opracowała również koncepcję modelowania 3D przestrzeni powietrznej. Szczegółowe analizy i trasę przelotu można zobaczyć na specjalnie przygotowanych cyfrowych mapach.

– Opracowanie koncepcji modelowania 3D przestrzeni powietrznej to odpowiedź na dyrektywę U-Space, która otwiera przestrzeń powietrzną dla lotów automatycznych w Europie. To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom administracji rządowej i samorządowej, która potrzebuje sprawdzonych narzędzi do wyznaczania strefy bezpiecznych lotów dla dronów w obszarze miast – mówi Robert Jędrzej Jędrzejczak, menedżer odpowiedzialny za sektor administracji centralnej i obronności w Esri Polska.

Aby lot mógł dość do skutku, potrzebna była także odpowiednia infrastruktura techniczna, na którą składały się m.in. rozwiązania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, takie jak: odbiorniki ADSB zintegrowane z systemami do koordynacji lotów autonomicznych statków powietrznych (BSP) PansaUTM.

Samo przedsięwzięcie oraz przygotowania do niego były nadzorowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wykonanie lotu poprzedzone było lotami testowymi m.in. na poligonie Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów (CEDD) na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

ULC przekonuje, że użycie dronów do transportu medycznego w czasie pandemii może przyspieszyć transport próbek do badań na obecność wirusa. Zdaniem urzędu udany przelot pokazuje rozwój polskiej branży dronowej, która jest już gotowa do realizacji nowatorskiej usługi transportu dronami w miastach oraz pomiędzy miastami.

Źródło: Esri Polska, AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ms, I oczywiście jeśli dane przekazywane przez dostarczyciela spełnią standardy i zostanie po 2 miesiącach wystawiony pozytywny protokół weryfikacji, a dostarczyciel- geodeta uiści odpowiednią daninę za przekazanie danych.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Uważam, że warto rozpocząć dyskusję na rola tachimetrow w walce z koronawirusem. Dzięki zastosowaniu precyzyjnych pomiarów 3D i ich opracowaniu w programie dostarczanym przez rodzime stołeczne firmy można by skutecznie pomoc osoba na pierwszej linii frontu walki z Covid 19. Tak wymodelowana przestrzeń była by również podstawą do opracowania niezwykle ważnego katastru 3d. Dane pozyskiwane były by za darmo.Wystarczy wprowadzić zapis w ustawie o konieczności dostarczania danych 3d przez geodetów. Środowisko geodezyjne popiera te postulaty. Darmowe dane 3d mogły by następnie przynosić dodatkowy dochód Skarbowi Państwa poprzez ich sprzedaż.Oczyeiscie geodeci rowsniez by musieli zapłacić za ich przekazanie do katastru 3d wg. wyliczeń ekspertów była by to nieznaczna opłata około 450zl od ha opracowania pliku wsadowego nowoczesnego katastru 3d.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Drony... Bla bla bla bla #$%!!u #$%!!u #$%!!u #$%!!u. Czy ktoś liczy koszty i bezpieczeństwo? Poziom bzdury i ogólników przeraża. Temat nadal modny... zamawiam pizzę z drona.
odpowiedz zgłoś
aha potencjał teraz jest 0-rowy. Marnowanie pieniędzy, niech się pochwalą kosztami takich lotów. O pogodzie i tym jaki może mieć wpływ na lot i to co się stanie z próbkami w razie w. Nikt nigdzie. $ . Jak dron z próbkami spadnie na głowę kogoś to się obudzą.
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS