|2020-04-29|
Geodezja, Przetargi
Przez koronawirusa ARiMR unieważnia inspekcje terenowe w ramach KNM
W ramach przetargu na kontrolę na miejscu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadecydowała o unieważnieniu wszystkich 16 części obejmujących przeprowadzenie inspekcji terenowych (IT).
Drogie propozycje i błąd podczas otwarcia ofert
Jeszcze w połowie marca ARiMR poinformowała o unieważnieniu czterech części. W przypadku zamówienia na inspekcję terenową w województwach dolnośląskim i śląskim jako powód podano zbyt drogie oferty. W pierwszym przypadku cena najtańszej propozycji wynosiła 163% budżetu Agencji, a w drugim – 180%.
Ciekawy jest powód unieważnienia IT w województwach mazowieckim i wielkopolskim. W obu przypadkach jedyną ofertę złożyła firma InterTIM, oprócz tego przedstawiła ona propozycje cenowe dla dwóch innych części dotyczących kontroli metodą FOTO. Jednak podczas otwarcia ofert omyłkowo nie odczytano informacji dotyczących ofert na IT. W ocenie ARiMR w takim przypadku należy unieważnić postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 Pzp, tj. gdy „postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego”.
Koronawirus opóźni wypłaty i zwiększy ryzyko dla zdrowia
21 kwietnia Agencja poinformowała o unieważnieniu pozostałych 12 części na kontrole IT. Tym razem zamawiający jako powód podał „wystąpienie istotnej zmiany okoliczności powodującej, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”.
ARiMR powołuje się tu na rozporządzenie Komisji Europejskiej, które w związku z pandemią koronawirusa zobowiązało państwa członkowskie do ograniczenia liczby kontroli na miejscu. KE uzasadnia to występującymi w całej UE nadzwyczajnymi trudnościami administracyjnymi w odniesieniu do planowania i wykonywania w wymaganym terminie wymaganej liczby kontroli, co może doprowadzić do poważnych opóźnień w wypłacaniu dotacji. W związku z tym ARiMR postanowiła zrezygnować z przeprowadzania w tym roku powtórnych KNM, czyli tzw. żółtych kartek, a ich realizacja była jednym z głównych powodów ogłaszania przetargów na inspekcje terenowe. Jak dodaje Agencja, nie bez znaczenia jest również to, że kontrole IT wiążą się z wieloma bezpośrednimi kontaktami rolników i kontrolerów. Rozstrzygnięcie tych części mogłoby zatem powodować istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Łączna szacunkowa wartość unieważnionych 16 części to nieco ponad 7 mln zł. Pozostałe części dotyczące kontroli FOTO czekają na rozstrzygnięcie.
JK
|