wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-29| Geodezja, Przetargi

Przez koronawirusa ARiMR unieważnia inspekcje terenowe w ramach KNM

W ramach przetargu na kontrolę na miejscu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadecydowała o unieważnieniu wszystkich 16 części obejmujących przeprowadzenie inspekcji terenowych (IT).


Przez koronawirusa ARiMR unieważnia inspekcje terenowe w ramach KNM

Drogie propozycje i błąd podczas otwarcia ofert

Jeszcze w połowie marca ARiMR poinformowała o unieważnieniu czterech części. W przypadku zamówienia na inspekcję terenową w województwach dolnośląskim i śląskim jako powód podano zbyt drogie oferty. W pierwszym przypadku cena najtańszej propozycji wynosiła 163% budżetu Agencji, a w drugim – 180%.

Ciekawy jest powód unieważnienia IT w województwach mazowieckim i wielkopolskim. W obu przypadkach jedyną ofertę złożyła firma InterTIM, oprócz tego przedstawiła ona propozycje cenowe dla dwóch innych części dotyczących kontroli metodą FOTO. Jednak podczas otwarcia ofert omyłkowo nie odczytano informacji dotyczących ofert na IT. W ocenie ARiMR w takim przypadku należy unieważnić postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 Pzp, tj. gdy „postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego”.

Koronawirus opóźni wypłaty i zwiększy ryzyko dla zdrowia

21 kwietnia Agencja poinformowała o unieważnieniu pozostałych 12 części na kontrole IT. Tym razem zamawiający jako powód podał „wystąpienie istotnej zmiany okoliczności powodującej, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”.

ARiMR powołuje się tu na rozporządzenie Komisji Europejskiej, które w związku z pandemią koronawirusa zobowiązało państwa członkowskie do ograniczenia liczby kontroli na miejscu. KE uzasadnia to występującymi w całej UE nadzwyczajnymi trudnościami administracyjnymi w odniesieniu do planowania i wykonywania w wymaganym terminie wymaganej liczby kontroli, co może doprowadzić do poważnych opóźnień w wypłacaniu dotacji. W związku z tym ARiMR postanowiła zrezygnować z przeprowadzania w tym roku powtórnych KNM, czyli tzw. żółtych kartek, a ich realizacja była jednym z głównych powodów ogłaszania przetargów na inspekcje terenowe. Jak dodaje Agencja, nie bez znaczenia jest również to, że kontrole IT wiążą się z wieloma bezpośrednimi kontaktami rolników i kontrolerów. Rozstrzygnięcie tych części mogłoby zatem powodować istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Łączna szacunkowa wartość unieważnionych 16 części to nieco ponad 7 mln zł. Pozostałe części dotyczące kontroli FOTO czekają na rozstrzygnięcie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Może czasem trzeba przeczytać umowy które jako kraj podpisujemy ? Te kontrole są niezbędne do wypłat, w przeciwnym wypadku może być żądanie zwrotu kasy. To już chyba było czas jakiś temu ? Ale pewnie mi się tylko wydaje...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
i bardzo dobrze te kontrole to tylko dorabianie papierów do i tak już klepniętych zaliczek, negatywne raporty bardzo niechętnie są przyjmowane bo potem odwołania, skargi, a pieniądze trzeba wypłacić bo przepadną. Lepiej skupić się na tych co pompują gnojówę w nocy i wypalają rowy.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe czy... Czy w przetargu na foto jest jakiś bufor na różnice gospodarstw w przetargu a poddanych kontroli? Pisze o tym dlatego że w tejże uchwale UE wspomniano o możliwości ograniczenia kontroli z 5% do 3%...jak wiemy IT nie stanowi 40% ilości kontrolowanych gospodarstw więc istnieje pole do kolejnych cięć..?
odpowiedz zgłoś
Dziwne W dobie w której powinno się wpompować w gospodarkę jak najwięcej pieniędzy, ARiMR rezygnuje z takiego zamówienia. I to zasłaniając się Koronawirusem. A dopiero Rachoń w TVP mówił, że wybory korespondencyjne są bezpieczne a to taki sam kontakt listonoszy z ludźmi tylko nie z kilkoma tysiącami w skali kraju tylko niemal 30 milionami uprawnionych do głosowania. Logika rządowa jest dla mnie zupełnie nielogiczna. Tak jak otwieranie wielkich centrów handlowych a jednocześnie brak zgody na funkcjonowanie małych restauracji. Po prostu wielcy mają lobbystów a mali nie.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
Co? Zamiast znaleźć jakieś rozwiązanie to unieważnienie? Może ARiMR, GUGiK inne agencje Rządowe pomyślałyby o wsparciu polskich firm? Przetargi mamy najbardziej otwarte w całej Europie. Obudźcie się ludzie. Irytujące jest, że nasz urzędnik otwiera rynki dla wszystkich a Niemiec, Francuz chroni własnych dostawców usług i rozwiązań.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS