wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-28| GIS, Teledetekcja

Zdjęcia lotnicze pomogą walczyć z kopciuchami

Do długiej listy zastosowań zdjęć lotniczych w miastach można dopisać walkę z tzw. kopciuchami. Pierwszymi sukcesami w tym zakresie chwali się warszawski ratusz.


Zdjęcia lotnicze pomogą walczyć z kopciuchami <br />
Fotoplan Warszawy
Fotoplan Warszawy

O sprawie pisze TVNWarszawa.pl. Jak relacjonuje serwis, stołeczni urzędnicy chcą przeprowadzić kompleksową inwentaryzację źródeł niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza, tj. głównie lokali opalanych paliwem stałym. Szacunki wskazują, że może być ich w całym mieście nawet 90 tys.

Bezpośrednia kontrola każdego z nich byłaby rozwiązaniem zbyt pracochłonnym, dlatego postanowiono wspomóc się zdjęciami lotniczymi w rozdzielczości 8 cm z lat 2018 i 2019, a także tegorocznymi, które są w trakcie wykonywania. Na podstawie analizy wyglądu dachów i kominów (np. stopnia pokrycia sadzą) mają zostać wytypowane budynki, w których działają piece na paliwo stałe, które w kolejnym etapie zostaną poddane szczegółowej inwentaryzacji. Ta jest niezbędna, by dotrzeć do wszystkich mieszkańców z ofertą dofinansowania wymiany pieca, a także by oszacować koszt takich prac.

Inwentaryzację wspomagają nie tylko zdjęcia lotnicze, ale także specjalna baza danych SEZO, która integruje różnorodne warstwy, w tym podkłady kartograficzne, miejskie rejestry czy dane od dostawców ciepła bądź straży miejskiej.

Jak chwalą się stołeczni urzędnicy, wstępne wyniki testów pokazują, że metodę wykorzystującą zdjęcia lotnicze cechuje całkiem wysoka skuteczność.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przypominam nie tak dawno amatorzy z Elbląga wstrzymali ruch na Okęciu z uwagi na co najmniej niefrasobliwe i lekceważące podejście do latania z laserem nad Warszawa. Sprawa szeroko opisywana w forach. Także posiadanie samolotu i przepłaconej technologii nie oznacza ze jest najlepsza. Dronem do komina zajrzysz wiec nie lekceważmy tych prostych narzędzi
 3 
odpowiedz zgłoś
@weww polecam sprawdzić jak wygląda sprawa latania nad Warszawą i w okolicach lotniska (w jakim promieniu istnieje strefa zakazu lotów) i zastanowić się czy miasto zgodzi się na brak danych w tych okolicach :)
 1 
odpowiedz zgłoś
Do kekkedy A to na lotnisku i wśród wieżowców na Ursynowie chcesz szukać kopciuchow ? To 2stepnego etapu wystarcza istniejące zdjęcia lub istniejace sceny satalitarne
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
@Mieszkaniec Jak zrobisz naloty dronem na całą Warszawę w cenie nalotu z samolotu to daj znać :) Pomijam kwestię pozwolenia na latanie dronem nad lotniskami i wysokimi budynkami xD
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
A w życiu Zdjęcia lotnicze ale z dronów a nie tej drożyzny z samolotów.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS